Jesenná ochrana proti chrípke: Poznáš tieto osvedčené grify?

Jesenná ochrana proti chrípke: Poznáš tieto osvedčené grify?

A je tu jeseň. Ak ste sa jej nevedeli dočkať, tak potom určite pre jej krásnu farebnosť, svieži vzduch, zbieranie húb, šípok, jabĺk a hrušiek – jednoducho, kto chce, ten na tomto ročnom období nájde obrovskú škálu pozitív. Ale nie je všetko ružové... jeseň so sebou totiž prináša aj chladné až mrazivé rána, veterné a daždivé dni a my, ešte stále v letnom opojení, neraz podceníme dostatočnú ochranu pred týmito nástrahami. Slnko – ten všeliek sa už zjaví len sporadicky a aj dni sú zrazu akési prikrátke. A prechladnutie či chrípka sú na svete.

Viete však proti nim účinne zabojovať? Ak skúšate všetko možné aj nemožné, potom je nasledujúci článok určený práve pre vás. Jeho hlavnou témou totiž bude obrana proti chrípke.

Neprehliadni: Toto sú látky vo vakcínach, o ktorých sa mlčí! Prečo je to tak?

prevencia chrípky

Zdroj: Shutterstock®

Zrejme nám dáte za pravdu, že pokiaľ ide o chrípku, veľkú úlohu tu zohráva predovšetkým imunita. Ak sa o ňu celoročne poctivo usilujeme, odvďačí sa nám práve v chrípkovom období – zdravím, vitalitou a odolnosťou. A ak nám, naopak, z nejakého dôvodu pokrivkáva, nuž, stačí jediné kýchnutie v hromadnej doprave a chrípka vás skolí, ani nebudete vedieť ako.

ako sa chrániť pred chrípkou

Zdroj: Shutterstock®

Toto sú rokmi osvedčené tipy, ako sa chrániť pred chrípkou:

 • Hygiena. Ak aj nemáte vo zvyku preháňať to s umývaním rúk v priebehu dňa, v tomto období to pokojne preháňajte! Po príchode do práce, počas práce, po príchode domov – osvojte si návyk umyť si dôkladne ruky, samozrejme s použitím mydla, častejšie, než inokedy.
 • Pitný režim. S odchodom leta určite neodchádza aj potreba nášho tela byť hydratované. Veď práve voda nás zbavuje nečistôt, toxínov, škodlivých látok,... Na jeseň pokojne vymeňte vodu s citrónom a kockou ľadu za nesladený bylinkový čaj.
 • Slnko. Vždy, keď čo i len na chvíľočku vykukne jesenné slnko, postavte sa z gauča alebo odložte žehlenie na neskôr a choďte sa poprechádzať na čerstvý vzduch. Ak slnku len na malý moment vystavíte tvár, pre svoje zdravie tak spravíte oveľa viac, než si myslíte.
 • Strava. Poobedný keksík či večerný popcorn skúste v tomto období vymeniť za jablko, prípadne si najemno nastrúhajte hrušku a mrkvu, pridajte trošku medu a citrónovej šťavy a vynikajúci dezert, plný zdravia a vitamínov, je na svete. Do jesenného jedálnička nezabudnite zaradiť aj cesnak, ideálne tiež probiotiká.
 • Vitamíny. Hovoríme predovšetkým o vitamíne C. Doprajte si ho v čerstvom ovocí a zelenine, prípadne v kyslej kapuste. Nezabúdajte ani na selén (para orechy, morské riasy, vaječný žĺtok) a zinok (ustrice, strukoviny, mlieko). Nepodceňte ani príjem vitamínu D (rybí tuk, kurkuma, čierne ríbezle).

Odporúčame: Hádanka: Podobá sa to na liči a prináša to nerušený spánok. Čo je to?

čaj proti chrípke

Zdroj: Shutterstock®

Ak ste sa chrípke napriek vyššie uvedeným radám neubránili, v žiadnom prípade ju nepodceňujte. Zaľahnite do postele, doprajte si veľa spánku, zvýšte konzumáciu vitamínov a bylinkových čajov. Chrípka si vyžaduje približne osem dní pokoja na lôžku, preto spravte všetko pre to, aby ste si ho dopriali. V opačnom prípade môže vaša chrípka prerásť do vážnejšieho ochorenia, prípadne sa zbytočne pretiahne až na niekoľko týždňov alebo sa k vám bude neustále vracať.

Čo by vám doma počas liečby chrípky rozhodne nemalo chýbať, to je kurací alebo zeleninový vývar, kyslá kapusta, klinčeky, škorica, zázvor, med, citrón, cesnak a cibuľa. Je to akási povinná výbava každej domácnosti, na ktorej dvere zaklopal chrípkový vírus.

liečba chrípky

Zdroj: Shutterstock®

Na úplný záver si pripomeňme, aké sú príznaky chrípky:

 • bolesť hrdla, svalov, kĺbov a hlavy
 • horúčka
 • nádcha
 • oslabené telo
 • suchý kašeľ
 • únava
 • zimnica

Inšpiruj sa: Tamarillo: Sladká paradajka, z ktorej schudneš ako nič!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Ľubica Šťastná 22.09.18 06:45

ĽŠ
karma
100.00

Imunita je základ zdravia, treba ju naozaj dostatočne podporovať a to pravidelne po celý rok.

 • 1
Odpovedať

Jana Komadová 22.09.18 20:47

JK
karma
100.00

Rada som si prečítala presne tak rady overené rokmi vždy fungujú

 • 1
Odpovedať

Anton Marek 02.10.18 15:50

karma
127.00

Treba si dávať pozor a starať sa o seba ešte pred tým ako človek ochorie.

 • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní