Jete vegan a raw? Čo na to vaše kosti?

Jete vegan a raw? Čo na to vaše kosti?
  • 22.06.2017
  • Aneta Balážová

Existuje niekoľko dôležitých vitamínov, minerálov či aminokyselín, ktorých býva vo vegánskej a raw strave veľmi málo. Podľa odborníkov prívrženci tohto životného štýlu zákonite trpia nedostatkom vápnika. 

Vegetariáni nie sú ukrátení 

Väčšina ľudí prijíma vápnik najmä z mliečnych výrobkov a mäsa. Vegáni a prívrženci surovej stravy to majú o čosi komplikovanejšie. Tmavá listová zelenina, tofu, sezam, tahini pasta, kapusta, všetky orechy a semienka, to všetko sú síce plnohodnotné zdroje vápnika a dokonca taký malý nenápadný mak je vo vegánskych kruhoch nekorunovaným kráľom tejto cennej látky. Horšie je to však s jeho vstrebávaním, ktoré je tlmené vysokým príjmom vlákniny z rastlinnej stravy. Pre tento proces je nevyhnutý vitamín K2, ktorý zaistí presun vápnika z krvi a ciev do kostí a tým ich posilňuje.

Japonská pochúťka ako zdroj K2

Počuli ste už niekedy o natto? Ide o japonskú vegan-friendly pochúťku zo sójových bôbov. Pôvodne si na nej pochutnávalo japonské vojsko okolo roku 1 080. Hovorí sa, že vojaci si tento poklad skrývali počas útokov do slamených skrýš. Keď boje po niekoľkých dňoch ustali, vyhladovaní vojaci sa s chuťou pustili do sójových bôbov. Hoci boli do značnej miery nakvasené, Japoncom to vôbec neprekážalo. Práve naopak.

Zakrátko sa z natto stala vyhlásená pochúťka a tento sójový pokrm si obľúbil aj sám cisár. Ide zároveň o najlepší zdroj vitamínu K2. V malých množstvách sa vyskytuje aj v brokolici, špenáte, pečeni, hovädzom mäse, vajciach, mlieku alebo v rôznych syroch. Môžeme ho nájsť aj v živočíšnych tukoch alebo rastlinných olejoch.

Bude vás zaujímať: Vitamín K2: U nás novinka, v zahraničí hit

raw strava

Zdroj: Shutterstock®

Kosti potrebujú aj vitamín K2

Keďže je vitamín K2 v bežnej strave veľmi vzácny, odporúča sa siahnuť po kvalitných výživových doplnkoch. Dobrou voľbou je Vitamín K2 od NaturaMed Pharmaceuticals, ktorý obsahuje prírodnú zložku VitaMK7®. Ide o najúčinnejšiu formu vitamínu K2 a získava sa kvasením kultúry Bacillus subtilis, ktorá sa nachádza práve v natto. Tento výživový doplnok obsahuje navyše vitamín D3 a spolu s ním pomáha zachovávať silu zubov, svalov, zdravý krvný obeh a podporuje zrážanie krvi aj funkcie imunitného systému. 

Takisto je účinnou prevenciou voči zlomeninám. Dávkuje sa veľmi jednoducho, na zaistenie denného príjmu stačí jedna kapsula. Neobsahuje žiadne chemikálie ani konzervačné látky a je vhodný aj pre vegánov a budúce mamičky. Kúpite z pohodlia domova na bezplatnej linke 0800 444 204 alebo na www.vitamink2.sk.

Odporúčame prečítať: Vitamín K2: U nás novinka, v zahraničí hit

vegan strava

Zdroj: Shutterstock®


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Mária Maxianová 22.06.17 07:51

MM
karma
100.00

neuznávam tieto módne vlny v stravovaní, pestrá strava a pohyb, ako mali naši predkovia

  • 2
Odpovedať

Lucia Šeptáková 22.06.17 14:46

karma
108.00

Tiež si myslím že sa to už preháňa,pestrá strava je základ.

  • 1
Odpovedať

Marianna Rajniaková 22.06.17 21:20

MR
karma
109.00

myslím si, že kto sa pre takýto životný štýl rozhodne má naštudované informácie aby mu nechýbali žiadne živiny a dopĺňa ich inak..

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní