Kávičkári, pozor! Toto sú najväčšie výhody a nevýhody pitia kávy

Kávičkári, pozor! Toto sú najväčšie výhody a nevýhody pitia kávy
 • 07.07.2018
 • Simona Kostková

Každý mesiac sa stretávame s novými a novými informáciami ohľadom kávy. Niektorí tvrdia, že kávu by sme za žiadnych okolností nemali piť, pretože je rovnako návyková ako cigarety a kofeín neprospieva nášmu telu, hlavne našej pleti. A potom sú tu ľudia, ktorí tvrdia, že káva je zázrak a prospieva nášmu telu omnoho viac, ako si myslíme. Je preto ťažké rozhodnúť sa, či kávu piť alebo nie.

Avšak, aj keby bolo nevýhod kávy rovnako veľa ako zoznam vedľajších účinkov liekov, vždy by sa našli tí, ktorí by jednoducho bez rannej kávy neprežili ani pol dňa. Pokiaľ patríte medzi týchto ľudí, môžete si vydýchnuť - pozitív a výhod pitia kávy je stále dostatok. Prinášame vám malý zoznam tých najdôležitejších plusov a mínusov kávy, takže sa v pokoji usaďte a vychutnajte si poobedňajšiu šálku kávy!

Ľahko si na ňu navykneme

Ako iste viete, káva je najlepší a najprirodzenejší pomocník v boji s únavou. Ak vám začnú padať viečka a pociťujete silnú túžbu po spánku, prvé, po čom siahnete, je káva. Prečo to tak je? Únava súvisí s adenozínom, čo je telu prirodzená látka. Plní v tele rôzne funkcie, ale pre nás je dôležité to, že reguluje mozgovú činnosť a signály únavy. To znamená, že ak sa vyplaví veľké množstvo adenozínu, sme unavení a práve kofeín dokáže obmedziť jeho účinok.

Lenže máme tu problém. Tým, že kofeín nahradí adenozín, adenozín sa snaží nájsť cestu k nášmu mozgu, aby nám dal znamenie, že aj napriek káve sme unavení. Vďaka tomuto súboju medzi kávou a naším telom dochádza k vytvoreniu nových miest – receptorov, na ktoré sa môže adenozín viazať a privolať nám spánok. A práve vďaka tomu vzniká návyk na kofeín, pretože potrebujeme ďalšiu kávu, poprípade si začneme robiť silnejšiu. Za prvú vážnejšiu nevýhodu pitia kávy môžeme považovať to, že káva patrí medzi drogy - rýchlo si vytvoríme návyk a abstinenčné príznaky riešime ďalšou šálkou kávy.

Musíš vidieť: Kávičkári, toto musíte vyskúšať! Ako chutí cappuccino so žĺtkom?

káva a únava

Zdroj: Shutterstock®

Pozitívne pôsobí na časť tela

Lekári dlhé roky upozorňovali na škodlivosť kávy hlavne u ľudí, ktorí trpia ochoreniami srdca, ako je napríklad arytmia. Avšak posledné štúdie hovoria o tom, že káva je, naopak, pre takýchto ľudí veľmi dobrou voľbou. Nielenže pomáha ako prevencia voči vzniku arytmie, ale pomáha aj zlepšovať srdcový tep a znižuje riziko vzniku ťažkostí s nepravidelnosťami srdca. Ďalšou dôležitou výhodou kávy je, že pomáha znižovať riziko vzniku obličkových kameňov, dokonca o 40 %. Okrem toho sa pravidelnému pitiu kávy pripisuje znížená hladina cholesterolu, znížený objem kyseliny močovej, ktorá je zodpovedná za vznik dny a mimo iného prispieva k zníženiu rizika vzniku rakoviny.

Na druhej strane, káva je nevhodná pre ľudí, ktorí už obličkové kamene majú, pretože potrebujú zvýšený prísun vody a v tom im káva príliš nepomáha. Dôležitým negatívom, čo sa týka kávy, je fakt, že káva sa podieľa na zvyšovaní kyslosti v organizme, a tým pádom je častým spúšťačom pálenia záhy. 

káva a jej účinky

Zdroj: Shutterstock®

Bojuje s depresiou

Kofeín je veľký kamarát s naším mozgom a s celým nervovým systémom. Po vyradení adenozínu vytvorí vhodné podmienky pre naviazanie dopamínu, serotonínu a glutamínu, ktoré nám navodia pocit šťastia a čerstvosti. Je preto menej pravdepodobné, že tí, ktorí pijú kávu, podľahnú depresii. Denne nám na to postačia dve až tri šálky kávy. U mužov, ktorí pijú dostatok kávy, sa vraj dokonca zníži počet samovrážd. Avšak niečo za niečo!

To, že vďaka káve budeme šťastnejší, neznamená, že nás nemôžu stretnúť aj iné, nepríjemné pocity. Deje, ktoré kofeín spustí v našom tele, totiž signalizujú hypofýze, ktorá je hormonálnym centrom, že niečo nie je tak ako má. Tá zvýši hladinu adrenalínu, ktorý je hlavným hormónom počas stresových situácií a my sa tak ocitneme v miernom napätí. A to aj napriek tomu, že sme šťastní a dobre naladení. A s tým súvisí ďalšia výhoda / nevýhoda, ktorá je celkom paradoxná.

ako poraziť depresiu

Zdroj: Shutterstock®

Budete pozorní aj nepozorní zároveň

Väčšina ľudí si zvykne na chuť kávy počas študentského života, kedy predstavuje jedného z hlavných pomocníkov pri učení. Je to vďaka tomu, že káva dokáže zlepšiť našu pozornosť, potlačiť únavu a zlepšiť koncentráciu. Je preto celkom bežné, že pokiaľ sme pod veľkým tlakom a stresom a potrebujeme rýchlo zvýšiť svoju výkonnosť, aj napriek tomu, že už ledva vidíme, siahneme po ďalšej dávke kávy. Práve vtedy sa môžeme pomerne jednoducho predávkovať a spôsobiť presný opak toho, čo potrebujeme. To sa prejavuje zvýšeným potením, chvením rúk, rozostrením videním a búšením srdca.

Milé dámy, nebojte sa preto piť kávu pravidelne, avšak vždy s mierou. Káva má naozaj množstvo pozitívnych účinkov na naše telo. Avšak iba v prípade, ak pijete klasickú prekvapkávanú kávu, nie instantnú, v ktorej máte tri cukre a veľa mlieka či smotany. Všetky negatíva, ktoré sme vám priniesli, sú iba výsledkom nadmernej konzumácie. Najzdravším variantom je, podľa odborníkov, Arabica bez cukru.

Pozri sem: Kofeínový absťák: Čo sa deje s tvojím telom, keď si nedáš kávičku?


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

12 komentárov

Katarína Konečná 07.07.18 11:12

KK
karma
109.00

bez kávy si neviem predstaviť ani jeden deň

 • 0
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 07.07.18 11:42

PV
karma
113.00

Tá naša Popradská je NAJ ;-) Arabica - to je moje.. No nepijem kávu každučký deň , takže závislá nie som .. Vychutnám si ju v kľude doma ráno cez víkend ,ale milujem ju ,ked som s priateľmi vonku na terske v meste ..

 • 1
Odpovedať

Martina Zahoranová 07.07.18 19:06

MZ
karma
92.00

kávu mám rada pijem tri za deň čo je asi tak v norme ... chutí mi ale ak ju nemám nič sa nedeje :-)

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 07.07.18 21:29

MM
karma
100.00

mám rada chuť a vôňu kávy

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 07.07.18 22:11

karma
109.00

Kávu pijem,mám ju veľmi rada.Stačí mi jedna za deň...ráno v práci,alebo cez víkend doma.

 • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 08.07.18 07:07

karma
107.00

Kávu milujem,neodradí ma asi nič od jej pitia...

 • 0
Odpovedať

Marián Podmanický 08.07.18 16:54

MP
karma
111.00

Kávu som prestal piť po infarkte. Mal som ju veľmi rád a hlavne dobre sladkú. Po určitej dobe mi lekárka povedala, že sa nemusím obmedzovať, že káva je zdravá. Teraz ju pijem skoro pravidelne , ale prestal som sladiť. Nesladím ani kávu, ani čaj, ktorý tiež popíjam v dosť hojnom množstve, bylinkový, čierny aj zelený.

 • 0
Odpovedať

Jana Uhrová 08.07.18 17:10

JU
karma
103.00

kávu pijem každý deň, jednu alebo dve za deň

 • 0
Odpovedať

Ján Komada 11.07.18 17:35

JK
karma
103.00

pijem jednu za deň a to nescafe s mliekom

 • 0
Odpovedať

Jana Dz 05.08.18 14:51

JD
karma
108.00

sice som nepila kavu vo velkzch davakach, vsimla som si, ze ked som si kavu nedala, hrozne ma rozbolela hlava a ano paradoxne kava mi ju zahnala.tak som presla na bezkofeinovu, necitim rozdiel a mozem si ju vychutnavat kedykolvek

 • 0
Odpovedať

Anton Marek 26.09.18 17:02

karma
127.00

Ja som si žiaľ na kávu až priveľmi zvykol a cítím, že mi to nerobí dobre.

 • 0
Odpovedať

JAN KOMADA 07.10.21 14:54

JK
karma
100.00

Kávu si rád vychutnám každý deň

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní