Kefír: Prečo ho môžeme považovať za elixír zdravia? Budeš prekvapená!

Kefír: Prečo ho môžeme považovať za elixír zdravia? Budeš prekvapená!
  • 29.10.2017
  • Tomáš Čerhit

O kefíre sa traduje, že jeho história siaha neuveriteľných 5000 rokov dozadu. Už v tých dobách ho konzumovali kmene žijúce v oblasti Kaukazu, ktoré z tohto nápoja dávali cudzincom len ochutnať.

Liečivé účinky kefíru sa dlhé roky uchovávali v tajnosti. Dôvod používania kefírových zŕn (tibetských húb) spočíval v tom, že vďaka nim prežilo mlieko v kožených vakoch, aj keď nebolo skladované v chlade. Pravdepodobne má tento elixír zdravia na svedomí dlhovekosť kaukazských ľudí.

V dnešnej dobe vďaka viacerým výskumom vieme, čo kefír je a ako si ho vyrobiť. Vyrábajú ho kefírové zrná fermentáciou mlieka. Tibetské huby sa živia mliečnym sacharidom – laktózou. Z tohto dôvodu je kefír častokrát vhodný aj pre ľudí alergických na laktózu. V niektorých prípadoch môže dokonca pomôcť s trávením mliečneho cukru. Keďže každý človek je výnimočný, je potrebné to na sebe v malých dávkach najprv otestovať.

Odporúčame: Vedela si, že existuje čierny cesnak? Zisti, prečo si ho dopriať každý deň!

Antibiotiká a imunitný systém

Zdroj: Shutterstock®

Sídlo imunity

V tráviacom trakte človeka sa nachádza približne 80% všetkej imunity, ktorú tvoria bilióny baktérií. To je už slušné číslo. Len pre zaujímavosť, je to viac, ako je celkový počet buniek v našom tele. Tieto ”pracovníčky zdravia”, žiaľ, dostávajú riadne na frak pri užívaní antibiotík, ktoré útočia a ničia baktérie hlava-nehlava, a je im jedno, či sú zdraviu škodlivé alebo  prospešné. Preto vám, len tak mimochodom, odporúčam spraviť si test na pôvod choroby predtým, ako vám ich váš lekár veselo predpíše. Ide o to, že väčšinu chorôb dýchacích ciest majú na svedomí vírusy, na ktoré antibiotiká nemajú žiaden dosah. A týmto spôsobom si namiesto pomáhania poškodzujete. Sláva našim lekárom. Česť výnimkám, samozrejme.

Každopádne, to je dôvod prečo sa s antibiotikami berú aj probiotiká. V probiotikách sa totiž nachádzajú dobré baktérie, ktoré nás pomáhajú udržať zdravých a takto aspoň eliminujeme účinky antibiotík. Prečo si ich ale kupovať, keď si vlastné probiotikum môžeme vyrobiť sami doma? Áno, presne tak. Skysnuté mlieko s názvom kefír obsahuje množstvo rôznych zdraviu prospešných druhov baktérií a kvasiniek.

Kefír a jeho účinky na zdravie

Zdroj: Shutterstock®

Prečo pravidelne konzumovať kefír?

Účinky mliečneho kefíru boli testované vo vedeckých štúdiách, ktoré dokázali nasledovné:

  • zlepšuje obranu proti vírusovým ochoreniam
  • značne podporuje imunitný systém
  • zlepšuje trávenie a zabraňuje zápche
  • priamym nanesením na pokožku dokáže liečiť niektoré kožné problémy ako vyrážky a ekzémy

Pozri aj: Často sa budíš? Tu sú dôvody, pre ktoré nás trápia poruchy spánku!

kyslé mlieko

Zdroj: Shutterstock®

Správna dávka práve pre vás

Niektorí odborníci odporúčajú užívať kefír denno-denne v neobmedzených množstvách. Iní zas 3 až 5-krát do týždňa v množstve 1 až 2 dl. Ja vám odporúčam vyskúšať rôzne množstvá a nájsť ten správny pomer a pravidelnosť konzumácie. Určite začnite s menšími dávkami (niekoľko lyžičiek), pretože kefír môže naštartovať detox organizmu a vyplavené jedy sa môžu, ale nemusia prejaviť, napríklad vo forme vyrážky. Keď budete v jeho konzumácii pokračovať, časom sa tráviaci trakt vyčistí a vy si budete užívať už len spomenuté výhody.

Ešte určite stojí za zmienku, že sa ku kefíru odporúčajú brať aj prebiotiká. K prebiotikám patria jablčná vláknina alebo ovsené otruby, ktoré slúžia ako potrava pre dobré baktérie.

Tak čo? Aký je teraz váš názor na kefír? Už to asi nie je len kyslé mlieko. A aby to nebolo len o teórii, v pokračovaní tohto článku sa pozrieme, kde zohnať kefír a ako si tento zázrak vyrobiť doma.

Pozri aj: Sú éčka v potravinách škodlivé či nie? Čítaj a dozvieš sa!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

9 komentárov

Soňa Kelemenová 29.10.17 06:01

SK
karma
86.00

bohuzial mam laktozu a veru mne sa neosvedcil kefir... mala som z neho crevne problemi... a to uz som skusala viac krat... skoda.... musim ho nahradit niecim inym

  • 0
Odpovedať

Daniela Bieliková 29.10.17 09:34

DB
karma
117.00

mňam...kefír je môj obľúbený...

  • 0
Odpovedať

Katarína Kusá 29.10.17 12:08

KK
karma
90.00

kyslé mlieko si robím doma...kúpim čerstvé mlieko, prelejem do skleneného džbánu, nechám pri izbovej teplote a za tri dni môžem piť

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 29.10.17 13:31

MM
karma
100.00

verím, že je zdravý, ale kefír nemôžem

  • 0
Odpovedať

Milka Damašková 29.10.17 15:56

MD
karma
132.00

Mala som obdobie, že som si ho dávala pomaly každý deň, potom sa mi prejedol a prestala som ho nadlho kupovať. Teraz si ho občas kúpim, nemôžem povedať žeby mi chutil až tak ako jogurt, ale keďže má toľko benefitov, budem si ho dávať aj častejšie..

  • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 29.10.17 16:32

KK
karma
105.00

u nás musí byť v chladničke stále

  • 1
Odpovedať

Soňa Krátka 29.10.17 19:39

SK
karma
114.00

kefír mám rada, aj ten ochutený

  • 0
Odpovedať

Marián Podmanický 30.10.17 20:38

MP
karma
111.00

Súhlasím s obsahom tohto článku. Hoci mlieko je podľa mojej chuti úplne zbytočná potravina, kefír, zakysanka, acidko, žinčica, jogurt, bryndza, tvaroh a všetky možné druhy syrov sú neoddeliteľnou súčasťou môjho jedálnička. škoda len, že už nechováme kravku doma ako kedysi.

  • 0
Odpovedať

Ján Komada 13.11.17 13:42

JK
karma
103.00

občes si ho kupujem no že je až taký prospešný pre organizmus som nevedel

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní