Klíma – ako s ňou narábať správne a neochorieť

Klíma – ako s ňou narábať správne a neochorieť

Aj keď leto 2014 zatiaľ ani zďaleka nie je tak horúce ako to minulé. No Klíma do domu či do práce je už bežnou výbavou, no a v aute by sme si to bez nej už nevedeli ani predstaviť.

 Samozrejme, pre niektorých je tak škodlivá, že ju nemôžu používať vôbec. Lebo im po pár hodinách strávených v klimatizovanom priestore hrozí prechladnutie. No práve to sa môže stať aj tým, ktorí si myslia, že s klímou nemajú žiadne problémy a môžu sa s ňou ochladiť kedykoľvek a akokoľvek.

No úprimne, kto z nás by chcel dovolenku preležať doma chorý v posteli. Už teraz sa na ňu tešíte. V pláne je kúpanie a vodné športy, objavovanie nových miest a spoznávanie nových ľudí. Práve preto by sme klímu nemali vôbec podceňovať.

Viete klímu používať zdravo a správne, či už doma, v práci alebo v aute? Doma si ju môžete regulovať sami. Na pracovisku je potrebné sa dohodnúť s kolegami a preto je dobré vedieť im vysvetliť čo a ako. No a pokiaľ ste v aute, mnohí seba aj posádku vystavujú doslova šokovej terapii. Letné teploty nad 30 °C robia z auta objekt, v ktorom je slušne cez 40 °C. Je jedno akej farby auto máte. Samozrejme, čím tmavšie, tým je to horšie.

Pozri aj: Opuncia – ozdob svoju domácnosť týmto pôvabným kaktusom

klíma v aute

Zdroj: Shutterstock®

Ako nastaviť klímu v aute?

Ideálne riešenie je, podľa mnohých, klímu nastaviť na minimálnu teplotu. Áno, ale len na pár minút. Vnútro auta treba rýchlo vychladiť a hneď klímu nastaviť správne. Inak je zdraviu nebezpečná! Naše telo nie je pripravené na dlhodobé tepelné šoky. Rozdiely v teplote väčšie než +/- 10°C nemusí slabší organizmus zvládnuť. Časté striedanie teplého a chladného prostredia sa podpisuje aj na dlhodobom zdraví jedincov so silnou imunitou. Použiť klimatizáciu pre lepšiu koncentráciu a pohodlie pri cestovaní je fajn. Ale nie spôsobom chladničky – čím viac je vonku, tým menej mám vnútri.

Odporúčame: TOP eko produkty, ktorými pomôžeš planéte: Pridaj aj ty ruku k dielu!

auto

Zdroj: Shutterstock®

Ako treba klímu nastaviť tak, aby to bolo optimálne pre náš organizmus? Rozdiel v teplote by mal byť o max 5 – 7 °C nižší vnútri, ako je aktuálna teplota vonku. Možno neveríte, že teplota bude pre vás takto dostatočne vyhovujúca. Skúste to a zistíte, že vzduch z vetrákov bude stále dosť chladný, no nie ľadový. Ak chcete v aute s automatickou klímou nastaviť teplotu na laboratórnych 21 °C, vzduch z vetrákov nebude mať ani 17 °C, čiže bude mimoriadne studený.

klimatizácia

Zdroj: Shutterstock®

Ak sa budete držať pravidla max. o 5 – 7 stupňov menej, minimalizujete riziko teplotného šoku organizmu. A rovnako aj prechladnutie celého tela či niektorých svalov. Autá väčšinou majú možnosť nastaviť klímu v rozsahu 16 – 28 °C. No nie je pravda, že teploty nad 21 °C sú určené len na rozmrazenie okien a zohrievanie interiéru v zime. Aj v lete má zmysel nastaviť si klímu na 25 – 28 °C. Letá už nebývajú ako kedysi. Veľmi rýchlo nám vonkajšia teplota vie vyskočiť na 30 – 35 °C. Zmenu prístupu k jej nastaveniu oceníte nie len vy, ale aj vaše deti, prípadne zvieratká, ktoré so sebou vozíte. Používajte klímu správne. Nerobte si z auta chladničku a neohrozujte zdravie seba a svojich spolucestujúcich.

superdrive

Zdroj: www.superdrive.sk


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Jana Komadová 15.07.14 19:50

JK
karma
100.00

nepoužívame ju radšej si otvorím trocha okno syn ju používal a vnučikovi sa zapálili očká ale ked sa ide na dovolenku dalej a správne sa zapne tak je to skvelý pomocník proti horúčavám

  • 0
Odpovedať

Martina Zahoranová 15.07.14 20:10

MZ
karma
92.00

každý rok sa chystáme že si ju kúpime aj domov ale nakoniec to vždy vydržíme aj bez nej

  • 0
Odpovedať

Katarína Šutvajová 16.07.14 08:58

karma
-1.00

keď je správne nastavená, môže byť ale snažím sa jej vyhýbať

  • 0
Odpovedať

Miriama Rusinová 29.08.14 13:56

MR
karma
-1.00

úprimne... klímu neobľubujem.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní