Kručinka farbiarska – farba na plátno a liek v jednom?! Týmto ťa dostane!

Kručinka farbiarska – farba na plátno a liek v jednom?! Týmto ťa dostane!

Kručinka farbiarska je meno jednej byliny s veľmi peknými žltými kvetmi, na ktorú sa dnes takmer zabudlo, hoci ukrýva nemalú liečivú silu. V minulosti bola pritom využívaná úplne bežne na rôzne účely. V súvislosti s naším zdravím pôsobí napríklad na látkovú premenu a rovnako je nápomocná pri problémoch so zväčšenou štítnou žľazou. V článku vám prezradíme všetky dôležité informácie o tejto bylinke a jej účinkoch!

Poznáte kručinku?

Kručinka farbiarska, latinsky Genista tinctoria, je opadavý poloker nižšieho vzrastu, ktorý radíme do čeľade bôbovité. Zvyčajne dorastá do výšky okolo jedného metra. Ide prevažne o európsky a ázijský druh. Vyskytuje sa v oblastiach Malej Ázie, na juhu Európy, ale aj v Škandinávii či dokonca v obmedzenom množstve aj na Sibíri. Kručinka obľubuje skôr suchšie stanovištia, dostatok svetla a nevadia jej chudobnejšie pôdy. Rastie na okrajoch lesov, na lúkach, pri cestách, ale aj na skalných svahoch. Okrem toho je tento ker pestovaný v záhradách ako okrasná rastlina.

Kručinka je charakteristická svojím kupolovitým tvarom a poliehavými konárikmi s jednoduchými listami, ktoré sú z vrchnej strany lesklé a majú tmavozelenú farbu. Kvety sú svetložltej až zlatožltej farby a sú usporiadané v strapcoch. Objavujú sa zvyčajne už od prvých letných dní. Na liečebné účely sa zberá kvitnúca vňať, a to najmä vrchné časti rastliny, ktoré sa následne sušia v tieni a v dobre vetraných priestoroch. Ešte môžeme spomenúť, že kručinka sa kedysi využívala nielen ako prírodný liek. V Antike ju používali na farbenie ľanového plátna či vlny, vďaka čomu dostala i svoj názov. Obsahuje totiž žlté farbivá luteolín a genisteín.

Pozri aj: Fotky neviest pred a po: Ich premeny v deň D ti vyrazia dych!

účinky kručinky farbiarskej

Zdroj: Shutterstock®

Aká je jej liečivá sila?

Vňať kručinky farbiarskej obsahuje silice, flavónové glykozidy, triesloviny a množstvo ďalších účinných látok. Táto bylinka v prvom rade pôsobí na látkovú premenu v organizme. Pozitívne ovplyvňuje cievny systém aj činnosť srdca, podporuje prietok krvi a vplýva na posilnenie cievnych stien. Mierne však i zvyšuje krvný tlak, preto je vhodným pomocníkom pre osoby trpiace nízkymi hodnotami tlaku. Kručinka má okrem toho aj močopudné účinky. Podporuje tak vylučovanie škodlivín či nadbytočných solí z tela.

Rovnako napomáha regulovať množstvo vody v organizme, prečisťuje močové cesty aj obličky a bojuje proti obličkovým a močovým kameňom. Účinná je pri problémoch so zväčšenou štítnou žľazou, pri takzvanej strume. Rovnako môže podporiť liečbu reumatických ochorení, dny či iných zdravotných problémov pohybového aparátu. Kedysi sa v ľudovom liečiteľstve používala aj ako preháňadlo.

použitie kručinky farbiarskej

Zdroj: Shutterstock®

Ako kručinku využiť pre zdravie?

Kručinku je možné nazbierať a usušiť si do zásoby. Jej sušená vňať je však dobre dostupná aj v lekárňach, špecializovaných predajniach so zdravými potravinami či na internete. Z tejto bylinky si môžete pripraviť čaj na vnútorné použitie. Na jednu šálku vriacej vody vám postačí malá lyžička sušenej vňate. Zápar nechajte lúhovať asi 10 až 15 minút, následne ho sceďte a pri zdravotných ťažkostiach si ho doprajte jedenkrát denne.

Kručinkový čaj vyskúšajte pri problémoch so zväčšenou štítnou žľazou alebo ako močopudný prostriedok pri náchylnosti na tvorbu močových kameňov. Môžete ním podporiť liečbu reumatických ťažkostí. Zápar z kručinky farbiarskej však nie je vhodné užívať dlhodobo. Rovnako neprekračujte odporúčané dávkovanie. Vnútorné užívanie tejto bylinky taktiež nie je určené pre tehotné a kojace ženy či osoby trpiace vysokým krvným tlakom!

Odporúčame: Pečená cibuľa: Čo neobyčajné a udivujúce dokáže s tvojim telom?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Ľubica Šťastná 08.04.19 07:57

ĽŠ
karma
100.00

Zaujímavá bylinka, vďaka za článok!

  • 0
Odpovedať

Martina Zahoranová 08.04.19 16:39

MZ
karma
92.00

ešte som veru o nej nepočula ... no na moje problémy s kĺbmi by som ju mohla vyskúšať

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 23.05.19 07:33

JK
karma
100.00

Túto bylinku nepoznám

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní