Polenta alebo kukuričná kaša – ako ju pripraviť a prečo ju zaradiť do stravy?

Polenta alebo kukuričná kaša – ako ju pripraviť a prečo ju zaradiť do stravy?

K najtradičnejším prílohám v rámci slovenskej kuchyne patrí pravdepodobne ryža a zemiaky. Hoci sa dajú pripraviť na mnoho spôsobov, čo platí hlavne o zemiakoch, niekedy nie je na škodu privítať v jedálničku i niečo nové. Skvelou prílohou je napríklad quinoa, ktorá je bohatá na bielkoviny, a to vrátane všetkých esenciálnych aminokyselín, ktoré si naše telo nevie produkovať samo. Veľmi zdravou a výživnou prílohou je i bulgur alebo pohánka. Každá zo spomenutých príloh prinesie do jedálnička príjemný závan nových chutí. A čo taká polenta? Už ste ju vyskúšali? Zistite, prečo sa to s ňou rozhodne oplatí skúsiť!

Poznáte polentu?

Polenta predstavuje kukuričnú kašu, ktorá sa vyrába mletím celých kukuričných zŕn na jemnú krupicu. Ide o tradičnú ľudovú špecialitu severného Talianska. Udomácnila sa však i v mnohých ďalších krajinách. Tvorí tradičnú súčasť stravy v Chorvátsku, Moldavsku, Rumunsku, Srbsku či Čiernej Hore. Samozrejme, dnes má polenta fanúšikov po celom svete, pričom v každom kúte sveta je pripravovaná vždy trochu inak, v mnohých krajinách je dokonca známa pod inými názvami (palenta, pura, kačamak alebo bakardan). Napríklad v spomínanom Taliansku je obľúbená so syrom gorgonzola a vínom, i keď v minulosti bola pripravovaná len s vodou a soľou a predstavovala najmä jedlo chudobných.

U nás možno polentu ľahko zohnať v rôznych formách a podobách, napríklad aj ako instantnú kašu, a to vo väčších supermarketoch, obchod so zdravými potravinami aj na internete. Je charakteristická žltou farbou, pre mnohých má i jemne kukuričnú chuť, pre iných je skôr chuťovo neutrálna. Môže mať konzistenciu jemnejšieho prášku, no rovnako je dostupná i hrubšia polenta.  

Odporúčame: Soľ býva zradná! Ako soliť menej a celkovo znížiť jej spotrebu?

príprava polenty

Zdroj: Shutterstock®

Prečo konzumovať polentu pravidelne?

Polentu sa do stravy oplatí zahrnúť z viacerých dôvodov. V prvom rade je potrebné zmieniť, že ide o veľmi výživný pokrm, v ktorom nájdeme mnoho dôležitých základných živín, vitamínov, minerálov aj stopových prvkov. Nie je však úplne nízkokalorická, preto ju treba konzumovať s rozumom a v primeranom množstve. Jej podstatnú časť tvoria hlavne zložené sacharidy, vláknina a bielkoviny (takmer 8 g na stogramovú porciu). 

Ďalšie benefity polenty:

  • zdroj viacerých vitamínov skupiny B (napríklad niacín) aj vitamínu A,
  • vysoký obsah železa, tiež zdroj zinku, draslíka alebo horčíka,
  • zdroj karotenoidov s antioxidačnými vlastnosťami,
  • skvelý zdroj energie – zasýti na dlhú dobu,
  • podpora trávenia a pravidelného vylučovania vďaka vláknine,
  • vhodná i pri bezlepkovej diéte – kukurica je prirodzene bezlepková potravina.

Tradičná polenta z kukuričnej krupice

Ako sme spomenuli vyššie, polentu je možné zohnať v obchodoch i v instantnej forme. V tomto prípade je kukuričná múka alebo krupica spravidla predvarená v pare a následne vysušená, vďaka čomu je finálna príprava jedla omnoho kratšia. Instantnú polentu ľahko pripravíte podľa návodu na obale produktu, pričom ju stačí zvyčajne len krátko povariť vo vode. Mnohí však odporúčajú pripravovať poctivú polentu z kukuričnej krupice, ktorá vraj chuťou tú instantnú ďaleko prekoná. Vyskúšať ju môžete napríklad vo verzii s bylinkami podľa nasledujúceho receptu.

Ingrediencie:

  • 200 gramov kukuričnej krupice
  • 750 ml vody
  • 0,5 ČL soli
  • maslo
  • 2 hrste čerstvých byliniek (napríklad petržlenovej vňate, tymianu a pod.)

Postup: Krupicu nasucho opečieme v hrnci a keď začne rozvoniavať, za stáleho miešania začneme pridávať vodu. Následne privedieme k varu. Osolíme a zakryjeme pokrievkou. Varíme asi 30 až 40 minút, počas varenia však pravidelne premiešavame. Polenta je hotová v momente, keď sa začne vzniknutá hmota odlepovať od okraja. Polenta je už v tomto momente pripravená na podávanie, napríklad ako príloha.

Možno ju však ešte ďalej dochutiť. Zapekaciu formu nahrubo vymažeme maslom a navrstvíme do nej uvarenú polentu. Následne i polentu potrieme rozpusteným maslom a posypeme najemno nasekanými bylinkami. Podľa chuti a preferencií možno pridať i nastrúhaný syr. Potom necháme polentu odpočívať. Počas tohto času sa, takpovediac, zlepí do jedného koláčika, ktorý možno nakrájať na kocky či trojuholníky a následne podávať ako prílohu. 

Použitie polenty

Obrovským benefitom polenty je jej všestranné použitie. Dobre dochutenú polentu možno podávať ako samostatný pokrm alebo ako prílohu, napríklad miesto zemiakovej kaše. Možno ju podávať s mäsovými pokrmami aj zeleninou či hubami. Avšak existuje omnoho viac spôsobov, ako si tento tradičný taliansky pokrm vychutnať.

Z polenty možno pripraviť napríklad knedľu i rôzne placky. Menším množstvom polenty sa dá tiež dobre zahustiť polievka alebo omáčka. Pri obaľovaní mäsa ju zase môžete využiť namiesto strúhanky. Polenta je však vhodná aj na prípravu sladkých pokrmov. Stačí k nej pridať napríklad med, nasekané orechy a sušené ovocie a chutná raňajková kaša je na svete. 

Odporúčame: TOP potraviny pre obličky: Týmto im ulahodíš a zároveň aj ochrániš

muffiny z polenty

Zdroj: Shutterstock®

Recept na chutné muffiny z polenty

Hoci sa polenta vo väčšine prípadov podáva hlavne vo forme prílohy či slaných a sladkých kaší, prípadne obdobným spôsobom, to neznamená, že s ňou nemožno v kuchyni trochu experimentovať. Nahradiť do určitej miery môže napríklad i múku, a to pri príprave rôznych slaných aj sladkých múčnikov. Vyskúšať môžete napríklad i tieto chutné polentové muffiny s čučoriedkami. 

Ingrediencie:

  • 110 g polenty (instantnej kukuričnej kaše)
  • 280 g hladkej múky
  • 250 g čučoriedok
  • 4 vajcia
  • 300 g kryštálového cukru
  • 200 ml oleja
  • 250 ml kvalitného 100 % jablkového džúsu
  • 1 kypriaci prášok do pečiva

Postup: V dostatočne veľkej mise si vyšľaháme vajcia s cukrom na svetlý hustejší krém. Následne vmiešame olej a džús. V druhej miske si preosejeme múku, pridáme polentu aj prášok do pečiva a poriadne premiešame. Mokrú aj suchú zmes spolu zmiešame a zľahka primiešame čučoriedky. Cestom následne plníme silikónové formičky na muffiny asi do 2/3 výšky (použiť možno papierové košíčky a formu na muffiny, prípadne formu na muffiny vymastíme a vysypeme múkou). Muffiny pečieme pri teplote 180 °C asi 20 až 25 minút. Po ochladnutí môžeme podávať. 

Odporúčame: Najzdravší spôsob prípravy vajíčok: Na volské oko radšej zabudni


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Katarína Konečná 01.11.21 11:08

KK
karma
105.00

polentu som ešte neskúšala

  • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 06.11.21 10:52

MC
karma
109.00

Polentu poznám ale ešte som jú nejedla .

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní