Kým príde na rad zubár alebo 7 tipov, ako poraziť bolesť zubov

Kým príde na rad zubár alebo 7 tipov, ako poraziť bolesť zubov

Každý z nás už minimálne raz v živote zažil bolesť zubov. A hoci neexistuje žiadny zázračný liek, ktorý by človek užil a bolesť by bola nadobro preč – tým liekom je jedine pomoc stomatológa, existujú aspoň spôsoby, ako si dočasne pomôcť a uľaviť od nepríjemnej bolesti. Nie, nemáme na mysli žiadne analgetiká, ktoré síce vedia zabrať hneď, no s množstvom skrytých, ale o to nebezpečnejších vedľajších účinkov. Máme na mysli bylinky proti bolesti zubov, ktoré sú rokmi overené a nielenže pomáhajú a účinkujú, no čo je dôležitejšie, nijako vášmu organizmu neškodia. Nepozreli sme sa však výlučne na liečivé rastliny, ale aj na iné domáce prostriedky, ktoré bývajú bežnou súčasťou každej kuchyne a predsa vedia, ako poraziť bolesť zubov efektívne. Ktoré to sú?

Neprehliadni: Svieži dych a pekný chrup? S týmito tipmi to máš v malíčku!

alkohol a bolesť zubov

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pinterest.com

Alkohol

Ak vás rozbolel zub, dajte si alkohol. Nie, žiadne popíjanie vínka či bavoráčika nemáme na mysli. Kúsok vaty si namočte do bieleho alkoholu, napríklad do slivovice alebo vodky či iného, čo možno najčistejšieho alkoholu a priložte na boľavý zub. Ak je to možné, držte 10 až 15 minút. V prípade, že neviete, ktorý zub konkrétne vám robí v ústach šarapatu, priložte si vatu, namočenú v alkohole, na ďasno. Týmto alkoholom si tiež pokojne vypláchnite ústa a vypľujte.

chren a bolesť zubov

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: flickr.com

Chrenový obklad

Predtým, než siahnete po tomto domácom prostriedku na zmiernenie bolesti zubov, odskúšajte si na pokožke, či u vás chren nevyvoláva alergickú reakciu. Je to totiž pomerne častý jav, pre jeho ostrosť. Preto, ak máte citlivú pokožku, pred aplikovaním chrenového obkladu si postihnuté miesto potrite troškou klasického masla. Postrúhaný čerstvý chren si vymiešajte s 3 PL vody, naneste na handričku alebo vreckovku a priložte na to líce, kde vás bolí zub. Nenechávajte priložené dlhšie, ako štyri minúty.

Odporúčame: Trápi ťa zápal ďasien? Spoľahni sa na týchto prírodných pomocníkov!

kel a bolesť zubov

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: flickr.com

Kelový obklad

Týmto receptom si od bolesti zubov uľavovali už naše prastaré mamy a s pozitívnym výsledkom, tak prečo ho nevyskúšať aj dnes? Za vysokú účinnosť tohto obkladu môžu práve enzýmy, obsiahnuté v keli. Budete potrebovať čerstvé listy kelu kučeravého, z ktorého vyrežete široké rebro, nachádzajúce sa v strede listu a odložíte bokom. Kelové listy si buď vyvaľkajte alebo roztlačte domäkka, položte na handričku alebo vreckovku a priložte na líce, kde vás bolí zub. Účinok pocítite najneskôr do polhodiny.

klinčeky a bolesť zubov

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: flickr.com, pinterest.com

Klinčeky

Klinčeky, ako silní bojovníci proti bolestiam zubov, pre vás isto nie sú žiadnou novinkou. Osvedčilo sa klinček poriadne požuť alebo, ak máte k dispozícii, použiť klinčekový olej, ktorým sa potiera bolestivé miesto. Prípadne si 10 klinčekov namočte do 100 ml alpy alebo liehu a aplikujte na zub. Nevýhodou je, že táto tinktúra musí prejsť aspoň dvojtýždňovým lúhovaním. Za liečivú silu tohto voňavého korenia vďačíme siliciam, ktoré sa v klinčekoch nachádzajú v nemalom množstve.

Inšpiruj sa: Neprehliadni: Toto je overená a naozaj účinná ochrana pred kliešťami!

mäta pieporná

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: flickr.com

Mäta pieporná

Odvar z mäty použite na výplach úst, keď vás bolia zuby, ale výborný je aj pri zápale ďasien. Všeobecne ústnej dutine mäta pieporná výrazne prospieva, veď existuje len málo konkurentov mäty, pokiaľ je reč o osviežovaní dychu. Má dokonca schopnosť robiť zuby belšími. Áno, to všetko dokáže jedna bylinka. Ako v prípade klinčekov, aj tu môžeme za liečivý efekt ďakovať práve obsahu vzácnych silíc.

rebríček bertrámový

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: flickr.com

Rebríček bertrámový

Ide o pomerne často sa vyskytujúcu rastlinku, no málokto ju dnes považuje za liečivú. V ľudovom liečiteľstve sa však odpradávna využívali korene rebríčka, a to aj pri bolestiach zubov. Dve lyžičky týchto koreňov zalejte šálkou horúcej vody a po 10-minútovom lúhovaní vypite. Ak sa teda rozhodnete poobzerať sa po rebríčku bertrámovom, kvitne práve teraz, čiže od júla do septembra, pričom korene si nazbierajte o čosi neskôr – okolo septembra až októbra.

Vyskúšaj: Drsná pokožka chodidiel: Takto účinne im prinavrátiš jemnosť!

škoricový olej

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: flickr.com

Škoricový olej

Je to veľmi účinný liek proti bolesti zubov, jeho dostupnosť však nie je taká vysoká ako v predchádzajúcich prípadoch. Tento olej sa totiž získava z kôry škoricovníka, avšak rozhodne sa oplatí mať ho doma, pretože ho viete využiť tak pri bolesti zubov, ako aj na liečbu akné a takisto hravo odstraňuje plesňové infekcie z tela. Poobzerajte sa preto v najbližšom bio obchode alebo na internete práve po škoricovom esenciálnom oleji!

- Anketa

POUŽÍVATE SKÔR DOMÁCE PROSTRIEDKY ALEBO ANALGETIKÁ?

Odpovedalo 212 ľudí  

Jednoznačne bylinky a domáce prostriedky
8%
Ako na čo, kombinujem to
26%
Výlučne lieky z lekárne
66%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Ľubica Šťastná 29.07.18 07:34

ĽŠ
karma
100.00

Dobré spôsoby, ako si dočasne pomôcť; kelový obklad je pre mňa novinkou.

  • 1
Odpovedať

Anna Kristova 29.07.18 08:33

AK
karma
100.00

ja našťastie som nemusela vyskúšať ani jeden z nich

  • 1
Odpovedať

Marie Gutmannová 29.07.18 12:24

MG
karma
104.00

...skvelá je aj propolisová tinktúra

  • 1
Odpovedať

Mária Chromíková 29.07.18 21:00

MC
karma
109.00

na slabú bolesť pomôžu,ale silnú bolesť neutíšia.

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 29.07.18 21:16

MM
karma
100.00

poznám bolesť zubov, niekedy ma riadne potrápila, klinčeky mi pripomenuli moju babku,ktorá mi ich vždy doporučovala

  • 1
Odpovedať

Elena Švachová 29.07.18 21:52

karma
113.00

Mám dosť citlivé zuby a bolesť zubov ma už potrápila.Skvelé rady...ja som ešte počula o vložení cesnaku na boľavý zub (ale nemám vyskúšané).

  • 1
Odpovedať

Katarína Hrtúsová 02.12.18 19:52

KH
karma
79.00

Asi každý z nás pozná bolesti zubov.Doteraz som bolesť riešila tabletkami. Až po prečítaní článku som si uvedomila, že tabletky by mali byť až posledným riešením. Zaujímavé rady.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní