Lieky a potraviny: Vieš, ktoré za žiadnych okolností nekombinovať?

Lieky a potraviny: Vieš, ktoré za žiadnych okolností nekombinovať?

Ak užívate lieky, mali by ste si dať pozor na niektoré konkrétne potraviny. Že prečo? Lieky a potraviny dokopy totiž v niektorých prípadoch vedia narobiť poriadnu šarapatu v organizme. Kedy to je a ktoré potraviny radšej vylúčiť popri užívaní liekov? Hoci vás na to len máloktorý lekár či lekárnik upozorní, sú lieky a potraviny, ktoré sa navzájom ovplyvňujú. Tým je potlačený ich účinok alebo, v horšom prípade, niekoľkonásobne zvýšený. Rozhodne by ste teda mali vedieť, čo jesť a čo nie, popri užívaní liekov.

Čokoláda a banány

Už teda viete, že nevhodná kombinácia potravín a liekov vás môže skutočne ohroziť. Aj preto je veľmi dôležité riadiť sa pokynmi, ktoré lieky užívať pred jedlom, ktoré spolu s jedlom a ktoré po jedle. Beriete lieky na krvný tlak? V tom prípade si určite odpustite konzumáciu čokolády vo veľkom množstve a banánov! Nakoľko banány obsahujú veľké množstvo draslíka, v kombinácii s liekmi na tlak spôsobujú nežiaduce účinky, napríklad nepravidelný rytmus srdca. Pri pravidelnom užívaní liekov na tlak sa však radšej vyhnite aj pomarančom a listovej zelenine. 

Neprehliadni: Omega-3 mastné kyseliny: Týchto 7 potravín ti ich rýchlo doplní!

kombinácia liekov a potravín

Zdroj: Shutterstock®

Celozrnné pečivo a grapefruit

Užili ste tabletku proti bolesti hlavy, no tá nie a nie zabrať? A nejedli ste náhodou müsli alebo iné celozrnné výrobky? Tie výrazne znižujú pôsobenie paracetamolu, kvôli vysokému obsahu vlákniny. Po užití takéhoto lieku si takisto na chvíľu odpustite aj grapefruit. Môže za to jediná látka, ktorá spôsobuje jeho horkú chuť. Tento „grapefruitový efekt“ dokonca často spôsobuje bolesť svalov. Akékoľvek lieky proti bolesti, v kombinácii s ovocnými šťavami, rozhodne nie sú telu prospešné a už vôbec ich netreba šťavami zapíjať.

čo nejesť popri liekoch

Zdroj: Shutterstock®

Limetky a mliečne výrobky

Ak užívate lieky proti kašľu, odpustite si na čas konzumáciu limetiek. Vedľajšími účinkami totiž môžu byť ospalosť až halucinácie. To sa však týka aj ostatných horkých citrusov. Antibiotiká a mliečne výrobky? Ide o ďalší zo strašiakov, ktorý vie naozaj narobiť viac škody než úžitku. Antibiotiká sa totiž viažu na vápnik, čím sa stávajú neúčinné. Liek tak zostane v črevách a bez úžitku sa vylúči. Tu však netreba mlieko, tvaroh, syry alebo jogurty vylúčiť úplne. Stačí dodržať aspoň dve hodiny odstup medzi užitím lieku a konzumáciou mliečneho výrobku. 

Pozri aj: Rýchly a jednoduchý test kvality jedla!

lieky a alkohol

Zdroj: Shutterstock®

Ľubovník a alkohol

Zapili ste liek na spanie grapefruitovou šťavou? V tom prípade vás s najväčšou pravdepodobnosťou čaká mimoriadne nepokojná noc. Toto ovocie a šťavu z neho nekombinujte ani s liekmi proti vysokému krvnému tlaku. Pri liekoch na spanie si odpustite aj ľubovník. Aspirín na prázdny žalúdok? Pozor, hrozia vám žalúdočné problémy! Požívanie alkoholu by mal znížiť čo najviac na minimum aj zdravý človek.

Obzvlášť ostražití však musia byť tí, ktorí užívajú akékoľvek lieky, predovšetkým antibiotiká, lieky proti bolesti či alergii. V opačnom prípade výrazne riskujú poškodenie pečene.

spojenie liekov a potravín

Zdroj: Shutterstock®

Údený losos a čierne korenie

Ľudia, užívajúci antidepresíva, by mali byť opatrní pri konzumácii bielkovín, najmä pokiaľ ide o látku tyramín. V kombinácii s týmito liekmi nebezpečne zvyšuje krvný tlak. Buďte však opatrní aj pri konzumácii údeného lososa či niektorých suchých salám a syrov – aj tie totiž obsahujú tyramín. Týka sa to aj čokoládovej zmrzliny a sóje. Cesnak zase nepriaznivo ovplyvňuje účinok liekov proti AIDS a HIV, štipľavá paprika a čierne korenie pre zmenu nie sú vhodné pre ľudí, užívajúcich lieky na zníženie cholesterolu.

Odporúčame: Vymeň kancelársku stoličku za sedenie na fitlopte! Pozri prečo

mliečne výrobky a lieky

Zdroj: Shutterstock®

Káva, čaj a kola

Ak sa liečite na zápal močového mechúra, vyhnite sa nápojom, ako káva, čierny čaj a kola. V opačnom prípade môže dôjsť k zníženiu účinku liekov, búšeniu srdca a nespavosti. Tieto nápoje znížte na minimum aj vtedy, ak beriete lieky na astmu. Vedeli ste, že kombinácia antikoncepčných tabletiek a pelendreku zvyšuje krvný tlak? Účinok týchto liekov proti počatiu výrazne znižuje aj ľubovník bodkovaný. Ak užívate lieky proti žalúdočnej kyseline a nechcete si navodiť stavy zmätenosti alebo kŕče (a kto by chcel?), vyhnite sa citrónu a ovocným šťavám.

- Anketa

VEDELI STE, KTORÉ POTRAVINY NEKOMBINOVAŤ S LIEKMI?

Odpovedalo 55 ľudí  

Áno, aj sa toho poctivo držím
20%
Áno, ale bežne ich kombinujem
9%
Nie, je to pre mňa novinka
71%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Soňa Kelemenová 20.03.18 07:28

SK
karma
86.00

treba dodržiavať pokyny lekára...... o niektorých kombináciách som nepočula... ale asi preto, pretože našťastie lieky nemusím užívať... sem tam, hlavne v zime nejaké vitamíny.....

  • 2
Odpovedať

Ľubica Šťastná 20.03.18 10:52

ĽŠ
karma
100.00

Skutočne máloktorý lekár, či lekárnik na to upozorní, výborný článok!

  • 2
Odpovedať

Elena Švachová 20.03.18 21:26

karma
109.00

poučný článok...našla som si tam aj to svoje...budem sa snažiť to dodržiavať,alebo aspoň mať odstup,kedže lieky užívam až večer.

  • 0
Odpovedať

Lenka Meravá 21.03.18 08:49

LM
karma
82.00

Viem ze grep dokaze narobit problemy ale o niektorych som netusila

  • 0
Odpovedať

Darina Božiková 13.06.18 09:29

DB
karma
114.00

o väčšine účinkov som vedela,ale to s banánmi ma prekvapilo.mala som dojem,že banány sú prospešné bez omedzení.

  • 1
Odpovedať

Jana Komadová 14.01.19 22:43

JK
karma
100.00

Fúú tak toto je pre mňa novinka rada som si prečítala

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní