Malinový jazyk: Nedostatky akých vitamínov či ochorení signalizuje?

Malinový jazyk: Nedostatky akých vitamínov či ochorení signalizuje?

  • Zdieľaj:
 • 3

Jazyk môže toho o našom zdraví veľa povedať. Všímať by sme si mali jeho povrch i sfarbenie. Práve farba jazyka je totiž dôležitým ukazovateľom zdravia. Napríklad jeho malinové sfarbenie často naznačuje nedostatok niektorej z dôležitých látok či dokonca ochorenie. V nasledujúcom článku vám prezradíme, čo všetko môže signalizovať takzvaný malinový jazyk.

Ako vyzerá malinový jazyk?

Pod pojmom malinový jazyk, prípadne niekedy aj jahodový, rozumieme sýtočervené až červenofialové sfarbenie jazyka. Tento príznak sa vyskytuje menej často, no typický je hneď u niekoľkých ochorení. Vtedy predchádza malinovému jazyku biely povlak, ktorý sa postupne odlupuje. Následne dochádza k vystúpeniu papíl na jeho povrchu, ktoré sa podobajú na zrniečka malín. Začervenaný jazyk býva taktiež prejavom deficitu dôležitých vitamínov či minerálnych látok. V takomto prípade je jazyk zvyčajne lesklý a jeho povrch je hladký.

Pozri aj: Toto sú chutnejšie a zdravšie varianty bežných potravín

zdroje vitamínu B12

Zdroj: Shutterstock®

Dôvodom môže byť deficit živín

V prvom rade je dôležité vylúčiť možnosť, že za zmenou farby jazyka môže stáť niektorá zo skonzumovaných potravín. Jazyk vám poľahky zafarbí napríklad červená repa či sladký cukrík. Ak za iným sfarbením jazyka nie je žiadna potravina, príčinou môže byť i nedostatok látok, ktoré telo potrebuje pre správnu funkciu. Malinová farba jazyka niekedy upozorňuje na deficit vitamínu B1. Táto látka sa, okrem iného, podieľa na metabolizme sacharidov a priaznivo pôsobí na nervový systém. Telu ju doplníte paradajkami, hrachom, špargľou či celozrnnou múkou.

 Červenofialové sfarbenie jazyka však môže byť príznakom i nedostatku kyseliny listovej, čiže vitamínu B9. Ten je nápomocný pri tvorbe krvi či syntéze nukleových kyselín. Jeho zdrojom je listová zelenina, melón aj šošovica. Jazyk malinovej farby ďalej súvisí s deficitom vitamínu B12, ktorý je nevyhnutný pre správnu funkciu centrálneho nervového systému. Doplníte si ho kyslou kapustou či droždím. Nakoniec môže za nezvyčajným sfarbením jazyka stáť aj nedostatok železa, ktorého najlepšími zdrojmi sú špenát, pečeň alebo jahody.

vyšetrenie jazyka

Zdroj: Shutterstock®

Malinové sfarbenie signalizuje aj tieto ochorenia:

Malinovým jazykom sa prejavujú i niektoré choroby, častejšie je to však v detskom veku. Takýmto ochorením je napríklad šarlach. Ide o infekčné ochorenie bakteriálneho pôvodu. Šarlach sa na začiatku svojimi symptómami podobá obyčajnej angíne. Postihnutý môže pociťovať bolesti hlavy, brucha či krku. Taktiež sa často dostaví horúčka či pocit na zvracanie. Medzi ochorenia s príznakom malinového jazyka zaraďujeme aj Kawasakiho chorobu.

Toto zriedkavé ochorenie postihuje zvyčajne malé deti. Prejavuje sa podobne ako šarlach, okrem iného aj sčervenaním očí, vyrážkami či opuchom uzlín. Jazyk jasnočervenej farby tiež môže upozorňovať na otravu oxidom uhoľnatým. Ak sa k malinovému jazyku pridávajú aj iné príznaky, vhodné je prekonzultovať zdravotný stav s lekárom. Iba ten vie potvrdiť alebo vyvrátiť možnosť, že za zmenu farby jazyka je zodpovedné nejaké ochorenie.

Pozri aj: Veľké odhalenie z kuchyne: Toto sú koreniny lákajúce hmyz!


  • Zdieľaj:
 • 3
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Patrícia Paškanová 11.06.18 10:05

PP
karma
91.00

Zaujímavý článok, veľmi som o tom ešte nepočula.

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 11.06.18 18:27

JK
karma
100.00

Rada som si prečítala zaujímavé

 • 0
Odpovedať

Zuzana Szocsova 05.12.18 13:26

ZS
karma
100.00

ja chvala bohu nemam malinovy jazyk :)

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Volány všade kam sa pozrieš – trend, ktorý toto leto osloví!
Módne outfity

Volány všade kam sa pozrieš – trend, ktorý toto leto osloví!

 • 7
 • 16.06.2022
Trendy šperky pre jeseň 2022: Uhádneš, aké sa budú nosiť?
Módne inšpirácie

Trendy šperky pre jeseň 2022: Uhádneš, aké sa budú nosiť?

 • 1
 • 19.09.2022
UŽITE SI LETO POHODLNE A ŠTÝLOVO S F&F
Módne inšpirácie

UŽITE SI LETO POHODLNE A ŠTÝLOVO S F&F

 • 1
 • 15.08.2022
TOPlist