Máš alergiu na peniaze? Niklová alergia a jej prejavy!

Máš alergiu na peniaze? Niklová alergia a jej prejavy!
 • 05.01.2018
 • Simona Kostková

Keď sa povie niklová alergia, mnohí z nás si predstavia alergickú reakciu, ktorú vyvolá hrsť drobákov v ruke. Peniaze patria k nášmu každodennému životu. Aspoň raz za deň si každý musíme siahnuť do peňaženky, niektorí dokonca viac, a to už vôbec nehovorím o ľuďoch, ktorí s peniazmi robia celý deň. Predstava, že by sme po každom dotyku mali pociťovať nepríjemné svrbenie či horšie prejavy alergie, sú preto nepredstaviteľné.

Horšie je, že alergia na nikel sa netýka len kovových mincí, ale aj bižutérie či ihiel, a v neposlednom rade aj potravín. Potraviny, ktoré obsahujú nikel patria k bežnej strave v každej domácnosti. Možno práve to je dôvod, prečo s touto alergiou bojuje čoraz viac ľudí. Čo všetko túto alergiu vyvoláva a ako sa jej vyhnúť, sa dočítate v našom článku.

Neprehliadni: Citrón a limetka: Existuje medzi nimi rozdiel? Toto musíš vedieť!

Kde nájdeme nikel?

Nikel je kov, ktorý sa používa pri výrobe mnohých zliatin. Je súčasťou bižutérie, a teda aj pírsingov a náušníc, náhrdelníkov, hodiniek a okuliarov. Ďalej je v kovových súčastiach oblečenia ako sú zipsy, ale aj v rôznych kovových nástrojoch a prístrojoch, napríklad v nožniciach či v inom kuchynskom náradí. Najčastejšie sa s ním stretávame v podobe jednoeuroviek a dvojeuroviek. Nikel je používaný aj v medicíne, a to v ihlách, implantátoch, v zubných protézach či v ortopedických protézach.

Najväčším zdrojom niklu v potravinách sú zemiaky, obilniny a mäso. Nájdeme ho v bielej kapuste, keli, jablku, v mušliach, sóji, špenáte, strukovinách, v čokoláde a v kakau. Je aj v čaji z automatu, marcipáne, orieškoch, cesnaku, malinách a slivkách. Nikel sa prirodzene vyskytuje v pôde, a teda vo všetkom, čo v nej rastie - v rastlinách.

Zaujímavosťou je, že pokiaľ trpíte alergiou na nikel, mali by ste si rozmyslieť tetovanie, pretože farba, ktorá sa na to používa, taktiež obsahuje kovy – aj nikel.

Určite pozri: TELO AKO PLÁTNO - o tetovaní od A po Z

nikel

Zdroj: Shutterstock®

Aký je prejav alergie?

Alergia na nikel sa radí k dotykovým alergiám – teda k alergickej reakcii dôjde po kontakte alergénu s pokožkou. Do pár hodín, po styku s kovom sa dostavia príznaky, ktoré sa objavujú iba na mieste kontaktu. V akútnom prípade môžu vzniknúť mokvajúce pľuzgiere a pri chronickom stave sa objavuje ekzém s malými tržnými rankami. Za normálnych okolností sa alergická reakcia prejavuje vznikom žihľavky, koža je začervenaná a svrbí.

V prípade jeho konzumácie (bežná denná dávka je 10 mg), sa nikel ukladá do kože, do kostnej drene, uzlín a do pečene a časť vypotíme. Jeho úloha v tele je zatiaľ neobjasnená, ale pripisujú sa mu zásluhy pri tvorbe hormónov či transporte kyslíka a podporuje vstrebávanie železa, čím bráni vzniku anémie. Jeho nedostatok sa prejaví nadmerným potením, poruchami trávenia a funkcie obličiek. Vplyv potravín na alergiu, ktorá je primárne kontaktná zatiaľ nebola jasne preukázaná, ale určite stojí za preskúmanie.

kontaktná alergia

Zdroj: Shutterstock®

Nízkoniklová diéta

Princíp tejto diéty je v tvorbe jedálneho lístka, ktorý nie je prísne stanovený, ale naopak, zahŕňa pestrú stravu. Potraviny, ktoré obsahujú vyššie koncentrácie niklu, by sa mali vynechať. Určovanie, ktorá potravina obsahuje vysoké koncentrácie niklu, je celkom nepresné. Keďže sa nikel nachádza aj v pôde, nedá sa zaručiť, že zemiaky v jednom meste budú obsahovať rovnaké množstvo niklu ako zemiaky odinakiaľ.

Obmedzenie potravín bohatých na nikel je však časovo ohraničené, čo umožňuje pacientovi ľahšie zvládať diétu, keďže mnohé z potravín konzumujeme denne. Odporúčanou potravinou je vláknina, ktorá zabraňuje vstrebávaniu kovov v tráviacom trakte a nikel sa tak vylúči z tela bez toho, aby sa tam uložil. Pozor treba dať na voľbu vlákniny, pretože väčšina potravín s obsahom vlákniny, obsahuje aj nikel. Preto siahame po vláknine zo zeleniny a ovocia ako je brokolica, sladké zemiaky, karfiol či banán.

Musíš vidieť: Ovsené vločky - Dôvody, prečo sú jednotkou ranného menu

potraviny bohaté na vlákninu

Zdroj: Shutterstock®

4 tipy ako sa vyhnúť niklu

 • Starostlivo si vyberajte šperky - voľte hypoalergénne šperky, "nikel-free" šperky, šperky z chirurgickej ocele, platiny a striebra alebo plastové či drevené.
 • Pri výbere oblečenia stačí, ak si vytvoríte bariéru medzi zipsom alebo gombíkom a pokožkou. Napríklad si môžete kovové súčasti nalakovať priesvitným lakom na nechty. 
 • Pri kontakte s elektronikou - mobily, tablety, používajte plastový obal.
 • Používajte ochranný obal aj na ostatných kovových veciach. Okuliare sú dnes vyrábané z rôznych materiálov, z plastov či napodobenín dreva. Používajte silikónový obal na kľúče.

Zaujme ťa: Liečivé minerály ako pomoc pri ženských problémoch


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

17 komentárov

Soňa Krátka 05.01.18 08:33

SK
karma
114.00

a ešte sa hovorí, že túto alegiu mávajú ľudia, ktorí prichádzajú často do styku s peniazmi a prejavuje sa im to najme v oblasti brady, tam kde sa nevedomky často chytajú na tvári, tak som to aspoň počula

 • 0
Odpovedať

Mária Frnová 05.01.18 10:18

MF
karma
-1.00

zaujímavo znie to spojenie - alergia na peniaze :-D

 • 0
Odpovedať

Anna Bútorová 05.01.18 10:46

AB
karma
100.00

dcéra má taktiež alergiu na nikel

 • 0
Odpovedať

Soňa Horáčková 05.01.18 12:06

SH
karma
119.00

pojem : alergia na peniaze som zatiaľ nepočula :) článok je zaujímavý

 • 0
Odpovedať

Magda Kováčová 05.01.18 12:12

MK
karma
92.00

skôr som alergická na prázdnu peňaženku 

 • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 05.01.18 13:50

karma
110.00

Alergiu na peniaze teda nemam..

 • 0
Odpovedať

Libuše Šumná 05.01.18 15:23

karma
113.00

já mám alergii na pivo, víno, alkohol a to jsem nebyla nikdy velký piják v době, kdy bych si mohla dát sklenku vína, tak se osypu a lapám po dechu, holt smůla

 • 0
Odpovedať

Marie Gutmannová 05.01.18 16:28

MG
karma
104.00

o alergii na peniažky počujem prvýkrát, rovnako ma zaujal obsah niklu v niektorých potravinách, aj spôsob jeho vylučovania

 • 0
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 05.01.18 17:05

PV
karma
113.00

Joj , našťastie takú alergiu nemám ..!!

 • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 05.01.18 17:24

ĽŠ
karma
100.00

Tiež mám podobný /našťastie nie chronický/ problém a priesvitný lak na nechty je skutočne veľký pomocník.

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 05.01.18 21:00

JK
karma
100.00

Alergie mám na kadečo no nikel nie

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 05.01.18 21:08

karma
115.00

Alergiu na nikel mi zistili,takže šperky,ktoré ho obsahujú,vôbec nemôžem nosiť.Potraviny,ktoré sú v článku vymenované mi však neškodia...

 • 0
Odpovedať

Milka Damašková 05.01.18 22:13

MD
karma
132.00

Ja som si túto alergiu privodila svojou neopatrnosťou, keď som sa spiekla na slnku s bižutériou v uchu.Uši mi okamžite napuchli a dierky mi začali mokvať. Odvtedy mám okrem solárnej alergie aj alergiu na nikel.Prešla som si už všeličím, výmenou kovových okuliarov za poplastované, lakovaním kovových gombíkov, podlepovaním zapínania remienka hodiniek...túto alergiu má aj moja dcéra, no našťastie tú krátku chvíľu, keď máme v rukách mince,zatiaľ zvládame bez ujmy..

 • 0
Odpovedať

Marika Michálková 06.01.18 10:06

MM
karma
107.00

Mám alergiu na nikel, pociťovala som to hlavne pri bižutérii. Nevedela som,že nikel sa nachádza aj v potravinách.

 • 0
Odpovedať

Helena Zobková Šimurdová 06.01.18 14:52

HZŠ
karma
100.00

Veľmi nepríjemná alergia, nakoľko s peniazmi je každý v styku.

 • 0
Odpovedať

Soňa Kelemenová 07.01.18 12:15

SK
karma
86.00

alergia na peniaze je znesitelna... tu znesie kazdy.... len aby sme ich vsetci mali .... bez bizuterie v uchu by sme vedeli existivat... ale bez penazi nie....

 • 1
Odpovedať

Ingrid Štefanová 07.01.18 20:23

karma
94.00

mam viacero alergii,ale aspon na peniaze nemam

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní