Máš bolesti chrbta a nepoznáš príčinu? Pozri sa, čo môže byť za tým!

Máš bolesti chrbta a nepoznáš príčinu? Pozri sa, čo môže byť za tým!

  • Zdieľaj:
 • 7

Aj vy máte pocit, že bolesti chrbta sú dnes také časté ako jesenná nádcha? Čím to je? Čo nášmu telu chýba alebo, naopak, čoho má príliš, keď sa rozhodne potrápiť nás týmto spôsobom? Zrejme vás neprekvapí, že na svedomí to môžu mať poškodené platničky. A ako teda ťažkostiam s platničkami predchádzať, prípadne čo sa s tým dá vlastne robiť, keď už nás postihnú? Dosť bolo otázok, poďme hľadať uspokojivé odpovede!

Ako sa prejaví poškodenie platničky?

Zistiť, že máte problémy s platničkami, nie je úplne jednoduché. Prejavy totiž nie sú vôbec jednoznačné, zvlášť, ak postihnutý nemá dostatočné teoretické informácie. A o akých prejavoch je reč? Ide o bolesť chrbta (postupom času čoraz silnejšiu) či bolesť, vystreľujúcu z chrbta do rúk a do nôh, ako aj nepríjemné mravčenie v rukách a nohách.

Bolesti bývajú lokalizované v driekovej oblasti. Vtedy najčastejšie hovoríme o vyskočenej platničke (hernii). Dochádza k nej poškodením štruktúry chrbtice. A čo to tá platnička vlastne je? Predstavte si chrbticu, zloženú približne z tridsiatich stavcov. Medzi každými dvoma stavcami sa nachádza medzistavcová platnička, ktorá je akoby nárazníkom medzi stavcami, a to pri pohybe, ohýbaní, záklone a podobne.

Zaujme ťa: Placebo efekt: Odhaľ skutočnú pravdu o liekoch, ktoré užívaš!

problémy s platničkami

Zdroj: Shutterstock®

Ešte kúsok anatómie...

Platničku tvorí rôsolovité jadro (ktoré, mimochodom, začína strácať svoju pružnosť už po 20. roku života) a takzvané väzivové prstence. Akonáhle dôjde k poškodeniu platničky, vysunie sa medzi dva stavce a v prevažnej miere začne tlačiť na nerv. Faktom je, že poškodené platničky vedia človeka veľmi potrápiť, pretože sú sprevádzané naozaj nemalou bolesťou. Môžeme teda hovoriť o výraznom zhoršení kvality života. Vtedy prichádza na rad odborný lekár a častokrát aj rôzne zákroky, podľa závažnosti problému. Začína to totiž občasnou bolesťou chrbta a končí tým, že máte problém vstať z postele, kedy vysunuté platničky tlačia na nervy. V tejto fáze už môže mať postihnutý aj problém s močením a stolicou.

problémy s medzistavcovými platničkami

Zdroj: Shutterstock®

Poškodené platničky trápia obrovské percento ľudí

Dokonca aj ischias – zápal sedacieho nervu má na svedomí posunutá platnička. Platničky sa časom opotrebúvajú, oslabujú a keď sme v úvode spomenuli, že ide o taký častý jav ako obyčajná nádcha, tak doplníme, že problémy s platničkami má za svoj život až neuveriteľných 70 % ľudí.

Za problémami s platničkami stoja tieto faktory:

 • časté nosenie topánok s vysokými podpätkami a nosenie kabelky na jednom pleci
 • dlhé sedenie
 • fyzická záťaž a zdvíhanie ťažkých bremien
 • nedostatok pohybu a cvičenia
 • nesprávny postoj
 • prudké rotačné pohyby alebo prudké trhnutie
 • zlá životospráva a nadváha

Bude sa ti páčiť: Gyrotonic: Nový fitness trend, ktorý ťa dostane svojimi účinkami!

posunutá platnička

Zdroj: Shutterstock®

Váhanie s návštevou lekára sa nevypláca

V prípade, že problémy s platničkami majú miernejšiu formu, lekár nasadí rehabilitácie, masáže, odporučí teplo, kúpele a rôzne špeciálne masti. Neváhajte ho preto navštíviť pri akomkoľvek podozrení na poškodenie platničky – tu sa totiž prílišné vyčkávanie skutočne nevypláca.

- Anketa

MÁTE / MALI STE PROBLÉMY S PLATNIČKAMI?

Odpovedalo 113 ľudí  

Áno, stále mám
88%
Kedysi áno, ale už mám pokoj
7%
Nie, našťastie
5%

  • Zdieľaj:
 • 7
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Pavlína Vaksmundská 08.07.18 15:21

PV
karma
113.00

Veru , je treba čím skôr to riešiť.. Ja mám bolesti chrbtice ,a to z dôvodu dvíhania ťažkých bremien a fyzická záťaž .. Kedže polohujem priateľa , kt. má 100 kg ..!! Chodím raz za pol roka na rehabilitácie, masáže .. Bohužiaľ na to čaká veľa ľudí ,tak je to len tak málokedy.. Sama si zaplatím masáže ,no nie je to lacná záležitosť ,tak tiež nechodím tak často..Pomáha tiež plávanie.

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 08.07.18 19:39

MM
karma
100.00

tiež som mala problém s platničkami, nechcem zakríknuť, ale teraz mám pokoj

 • 1
Odpovedať

Lucia Šeptáková 09.07.18 07:33

karma
108.00

Zatiaľ nemám problémy,ale nosím vysoké podpätky,zrejme sa mi to vypomstí...

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 09.07.18 20:39

JK
karma
100.00

Ja mám tiež problem z bolestou chrbtice a aj manžel ,syn

 • 0
Odpovedať

Marián Podmanický 09.07.18 21:03

MP
karma
111.00

Bolesť chrbta je podľa môjho názoru iba dôsledok dlhého sedenia. Ľudia majú stále menej a menej pohybu. Naši predkovia tieto problémy nemali. Mali pohyb a hlavne jednoduchú a zdravú stravu bez chémie. Všetky choroby prichádzajú s dobou. Nemyslím tým iba bolesti ale aj alergie, rakovina, infarkty atď. Jednoducho, každá nová generácia je fyzicky a zdravotne slabšia ako tá predošlá. Mali by sme s tým niečo robiť, kým nebude neskoro.

 • 1
Odpovedať

Ľubica Šťastná 09.07.18 22:25

ĽŠ
karma
100.00

Vyskočená platnička vie veľmi nepríjemne potrápiť a v tomto prípade sa váhanie s návštevou lekára naozaj nevypláca.

 • 1
Odpovedať

Klára Voráčová 10.07.18 06:33

KV
karma
-1.00

No jéje.. začalo mě to trápit nedávno a je to fakt nepříjemné. Začala jsem aspoň nosit tašku na druhém rameni, ale co dál...netuším, nemá mi kdo pohlídat syna, abych chodila na rehabilitace.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní