Máš problémy s obličkami? Tieto signály môžu naznačovať, že áno!

Máš problémy s obličkami? Tieto signály môžu naznačovať, že áno!

Obličky plnia v ľudskom tele hneď niekoľko dôležitých funkcií. Pôsobia ako filter krvi, regulujú množstvo vody v organizme a podieľajú sa na udržiavaní homeostázy, čiže stálosti vnútorného prostredia.

Ak príde k ich poškodeniu, v tele sa začnú hromadiť toxické látky, krv nie je dostatočne prečisťovaná a s tým následne súvisia ďalšie komplikácie.

Dysfunkcia obličiek sa zvyčajne veľmi rýchlo prejaví. Môže sa objaviť bolesť v krížoch, časté močenie či dokonca kožné ťažkosti. Prečítajte si o tých najčastejších príznakoch, ktoré signalizujú problémy s obličkami!

Čo je potrebné vedieť o obličkách?

Obličky spolu s močovodmi, močovou rúrou aj mechúrom tvoria vylučovaciu sústavu človeka. Ide o párový orgán fazuľovitého tvaru, ktorý je uložený po stranách driekovej chrbtice. Jedna oblička má hmotnosť v priemere 150 g a je približne 12 cm dlhá. Tá na pravej strane býva zvyčajne o kúsok menšia a nižšie umiestnená.

Obličky sú prírodným filtrom krvi. Napomáhajú pri odstraňovaní odpadových látok vzniknutých pri látkovej premene. Taktiež udržujú stabilné pH vnútorného prostredia a vplývajú na krvotvorbu. Regulujú množstvo vody a minerálov v tele, a to najmä sodíka, draslíka, chloridov či fosforu.

V obličkách sa tvorí niekoľko dôležitých hormónov, ktoré sa podieľajú napríklad na regulácii krvného tlaku. Za jediný deň nimi pretečie pokojne viac ako 1000 litrov krvi. Pri tomto procese sa vytvorí približne 150 litrov primárneho moču. Ten sa ďalej spracováva a nakoniec vzniknú 1 až 2 litre konečného moču.

V súvislosti s obličkami sa objavuje niekoľko zdravotných ťažkostí, pričom niektoré z nich môžu mať vážne následky. Medzi najčastejšie ochorenia patria obličkové kamene. Taktiež môže prísť k rôznym druhom zápalov, ktoré sú mnohokrát spôsobené infekciou. Vážnu komplikáciu predstavuje veľmi nebezpečné zlyhanie obličiek.

Pozri aj: Dermatológ si toto nikdy nedá na svoju pleť. Riaď sa jeho radami!

časté močenie

Zdroj: Shutterstock®

Tieto signály neignorujte:

1. Problémy s močením

Medzi prvotné príznaky poškodenia obličiek môžeme zaradiť rôzne druhy zmien, ktoré človek spozoruje pri močení. Ide o najčastejšie a najľahšie spozorovateľné signály, že niečo nie je v poriadku s orgánmi vylučovacej sústavy. Problémy bývajú rozličné. Vyskytnúť sa môže bolesť alebo pocity tlaku pri močení, prípadne veľmi časté nutkanie vylučovať. Zdravotnú komplikáciu zvyčajne predstavuje aj zmena farby či konzistencie moču. Je vhodné konzultovať svoj stav s lekárom, ak je moč penivý, príliš svetlý či naopak tmavý, alebo ak sú v ňom stopy krvi.

2. Bolesť v oblasti chrbta

Problémy s obličkami sa v niektorých prípadoch prejavujú aj bolesťou, a to najmä v oblasti driekovej až krížovej chrbtice. Ak vás tieto časti chrbta trápia už nejakú dobu, vhodné je prediskutovať situáciu s lekárom. Bolesť sa vyskytuje najmä v prípade prítomnosti infekcie či močových kameňov.

opuchnuté nohy

Zdroj: Shutterstock®

3. Opuchy

Nesprávna funkcia obličiek môže viesť k nedostatočnému regulovaniu sodíka v tele. Jeho vysoká koncentrácia v organizme sa často prejaví práve zadržiavaním vody v tkanivách. Následne dochádza k opuchom, ktoré sú pozorovateľné na rôznych častiach tela. Ignorovať by ste nemali spuchnuté lýtka, členky, zápästia, či dokonca tvár. Postihnuté môžu byť i kĺby.

4. Kožné problémy

Dysfunkcia či ochorenie obličiek sa môže prejaviť aj na našej pokožke. Mnohých trápi suchá a svrbiaca koža, a to hlavne v oblasti chrbta, hrudníka či hlavy. Tento symptóm je často vyvolaný kvôli neschopnosti obličiek udržiavať primeranú hladinu minerálov, v tomto prípade predovšetkým fosforu. Taktiež sa objavujú vyrážky, akné či začervenaná pokožka, za čo pravdepodobne môže nedostatočné filtrovanie toxínov.

Odporúčame: Ako predlžiť životnosť siloniek? Takto to spravíš rýchlo a zadarmo!

zápach z úst

Zdroj: Shutterstock®

5. Pachuť v ústach

Ukladanie toxínov v tele sa môže prejaviť aj ďalším spôsobom, a to zápachom či pachuťou v ústach. Postihnutí mávajú pocit, akoby zjedli niečo železné alebo kovové. Chuť v ústach menia nazbierané škodliviny. Páchnuci dych býva zase dôsledkom zvýšenia hladiny močoviny v tele, ktorá sa následne rozkladá na amoniak. Často sa objavuje i nechutenstvo.

6. Nevoľnosti a strata orientácie

Aj ranné nevoľnosti bývajú jedným z príznakov chorých či zle pracujúcich obličiek. Opäť môžu za to v mnohých prípadoch toxíny, ktoré zostávajú v tele. K nevoľnostiam a pocitom na zvracanie sa môže pripojiť točenie hlavy, závraty či strata orientácie v priestore, čo sú prejavy anémie. Tá môže byť totiž spôsobená aj hromadením rôznych látok, ktoré sa kvôli dysfunkcii obličiek nedokážu z tela odstrániť.

nadmerná únava

Zdroj: Shutterstock®

7. Únava

Na ľahkú váhu neberte ani neustálu únavu a pocity vyčerpania. Aj to môže byť náznakom, že s vašimi obličkami niečo nie je v poriadku. Často za tým stojí hromadenie spomínaných toxínov. Choré obličky však nedokážu produkovať ani hormón erytropoetín, ktorý je potrebný pri krvotvorbe. To následne môže viesť k anémii a následným pocitom únavy. Objavuje sa aj nespavosť, nekvalitný spánok, slabosť či strata koncentrácie.

Pozri aj: Vplyv životného prostredia na pleť: Je to horšie, než si si myslela!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Jana Komadová 28.01.18 23:05

JK
karma
100.00

Rada som si prečítala vždy sa dozviem niečo nove

  • 1
Odpovedať

Regina Klara Golasova 02.04.18 11:23

RKG
karma
103.00

Áno veľmi zaujímavý článok. U mňa za zvýšením vypadávajú a vlasov bol problém s oblickou

  • 2
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní