Metóda oil pulling - prezradíme čo to je a aké to má výhody!

Metóda oil pulling - prezradíme čo to je a aké to má výhody!
 • 26.10.2017
 • Veronika Lacková

Oil pulling je spomínaný už v tradičnej indickej medicíne. Píše sa o ňom v jednom z dvoch základných textov Ájurvédy (stará alternatívna medicína) ako o prostriedku, ktorý dopomáha zubom, aby boli zdravšie, obnovuje  chute a potešenie z jedla  a pleti dodáva farbu. Ďalej odstraňuje suchosť v hrdle i v ústach, a takisto aj bolesti zubov. Spevňuje zubné korene, čo umožňuje prežúvať aj tvrdšie jedlo.

Text Ájurvédy dané účinky popisuje pri požívaní kloktaním zohriateho Ghí oleja (prepustené maslo zbavené vody, mliečnej bielkoviny a laktózy). Metód alternatívnej medicíny je veľa. Pomáha nám v dnešnej "preliekovanej" dobe s ochranou zdravia a s chradnutím. Čoraz viac ľudí nastupuje na túto cestu  a oboznamuje sa s priaznivými účinkami alternatívneho prístupu ku zdraviu. Jedným z alternatívnych spôsobov, ako dopomôcť k zlepšeniu zdravotného stavu je práve oil pulling.

Pozri tiež:  Paradajková šťava ako liek na mnohé neduhy? O tom musíš vedieť!

účinky oil pullingu

Zdroj: Shutterstock®

Ľudia uvádzajú, že už po krátkom praktizovaní oil pullingu (cca každý deň počas jedného týždňa) badali pozitívne zmeny na ich zdraví. Oil pulling priaznovo pôsobí  predovšetkym pri zubnom kameni, dezinfekcii a očiste celého organizmu, ďalej pri odstránení bolestí hlavy, migrén a hormonálnom disbalance. Ďalej sa uvádza, že prispieva k veľkej úľave pri bronchitíde alebo napríklad vyrieši problémy so zubami. 

Oil pulling si dokázal poradiť so silným zápalom ďasien. Na odstránenie alebo zmiernenie tohto zápalu boli vyskúšané všetky dostupné metódy od výplachu bylinnými preparátmi cez rôzne roztoky určené na daný problém, a skončilo to až nasadením antibiotík. Nič dostupné nepomohlo. Pri tomto probléme pomohol až oil pulling. Stačili 2 dni (v tomto prípade bol na "výplach“ použitý olivový olej) a zmizlo krvácanie i zápal. Ďalší pozitívny prípad praktizovania oil pullingu opisuje normalizovanie krvného tlaku a pomoc pri nesprávnom fungovaní obličiek. Jeho pozitívne účinky sú mnohostranné.

Odporúčame: Ako sa vyhnúť depresii? Poradíme vám 3 tipy na pohodovú jeseň

ako praktizovať oil pullig

Zdroj: Shutterstock®

Ako to funguje

V ústnej dutine človeka sa nachádza množstvo žliaz, lymfatických uzlín, krvných  ciev a nervov. Ako sa premieľaním/držaním oleja v ústach dostane tento olej pod jazykom do epitelu, absorbuje z krvi a lymfy toxíny a hlieny, čím spôsobí, že sa z tela odčerpajú. 

Správny výber oleja

Keďže každý olej má svoje špecifické účinky, ľudia siahajú po takom, ktorý im vyhovuje najviac. Uvádzame príklady najčastejšie používaných olejov pri oil pullingu:

 • Rastlinné oleje (sipkovy, tekvicovy, mandlovy, konopny)
 • Iba cisto kokosovy
 • Slnecnicovy
 • Sezamovy
 • Olivový
 • Ľanový

V každom prípade však musíte brať na vedomie, aby ste si vybrali najlepšie nerafinovaný olej, aby neboli účinky oil pullingu oslabené. 

Vyskúšaj: Tieto čaje sú ideálne na sychravú jeseň! Skús ich aj ty!

oil pulling kokosový olej

Zdroj: Shutterstock®

V akom množstve sa olej podáva

Stačí  si dať do úst jednu lyžičku oleja. V prípade, že si do úst naberieme viac sa môže stať, že olej omylom prehltnete, pretože po čase sa zmieša so slinami a tým pádom budetemať časom plné ústa. Platí tu naozaj zásada: menej je viac. Olej sa v žiadnom prípade nesmie prehltnúť!

Ako na to a ako dlho sa má praktikovať oil pulling?

Najlepšie je praktikovať oil pulling ráno na prázdny žalúdok. Spôsobov, ako praktikovať oil pulling, je viacero. Olej sa môže v ústach len tak držať, alebo sa premieľa pomedzi zuby, ,,cucá sa“ alebo sa  dokonca kloktá. Dôležité je, aby sa dostal pod jazyk. Doba trvania výplachu je individuálna. Niekto preferuje 3 minúty a druhému vyhovuje 20 minút. Prevažne stačí od 10 do 20 minút v závislosti na znečistení organizmu. Praktikovať by sa mal každý deň po dobu zlepšenia stavu, no ani potom netreba s procedúrou skoncovať! Práve naopak, pokračovať v nej.

Po uplynutí času sa olej vypľuje by mal byť tekutý ako voda a sfarbený do biela. Olej sa musí vypľuť a ústa vypláchnuť teplou vodou a následne si treba vyčistiť zuby a jazyk (najlepšie aj, ak by ste nepoužili zubnú pastu). Olej sa po procedúre neprehĺta, nakoľko v sebe obsahuje škodliviny, ktoré počas praktikovania oil pullingu do seba olej vsiakne. 

Odporúčame: Ako vyliečiť afty v ústach? Poznáš tieto najúčinnejšie prírodné prostriedky?

kloktanie - oil pulling

Zdroj: Shutterstock®

Možné vedľajšie účinky

Praktikovanie oil pullingu nie je vhodné pre ľudí, trpiacich alergiou na oleje a pre tých, ktorým sa robí z držania oleja v ústach nevoľno (je im to nepríjemne, napína ich apod.). Čo sa týka vedľajších učinkov, tak v tomto prípade  sa nezistilo nič vážnejšieho, no oil pulling sa neodporúča pre ľudí, ktorí prijímajú silné lieky.

Pozri aj:  Návod, ako neverbálne pôsobiť na mužov. Takto ti vyhovejú vo všetkom!

- Anketa

POČULI STE UŽ O METÓDE OIL PULLINGU?

Odpovedalo 148 ľudí  

Nie, nepoznám túto metódu.
12%
Áno, už som o nej počula. No neviem ako ju praktizovať.
7%
Áno už som ju aj vyskúšala.
81%

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

9 komentárov

Soňa Kelemenová 26.10.17 07:23

SK
karma
86.00

musím sa zasmiať, moji rodičia už roky ráno kloktajú olivový olej.... alebo len tak držia v ústach a premieľajú...... mamka mi stále tvrdila že nech to vyskúšam, že oni s otcom zbadali na sebe že nemajú vysušenú sliznicu a vôbec nebývajú ani chorý..... a to ešte ani oni ani ja nevedeli, že čo to vlastne ten "oil pulling"...a aké má pozitívne účinky

 • 2
Odpovedať

Marta Bujdošová 26.10.17 07:56

MB
karma
98.00

no laka ma to vyskusat, len 20 minut si najst v franajsom zhone ...

 • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 26.10.17 09:51

karma
108.00

Počula som o tom..

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 26.10.17 10:14

SK
karma
114.00

pred pár rokmi som to vyskúšala s kokosovým olejom, dala som si mesačnú kúru...

 • 2
Odpovedať

Katarína Konečná 26.10.17 18:57

KK
karma
105.00

to som ešte neskúšala

 • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 26.10.17 19:30

MM
karma
100.00

neviem, či by som to zvládla, olej a na prázdny žalúdok, aj 20 minút je dosť

 • 0
Odpovedať

Monika Červinková 26.10.17 22:50

karma
87.00

Nuž, ja osobne som to nevedela. :)

 • 0
Odpovedať

Milka Damašková 27.10.17 01:08

MD
karma
132.00

Čítala som o tom pred rokmi, dotyčný liečiteľ tento spôsob nazýval mlganie. Celkom ma to zaujalo, ale keďže som v tom čase nemala žiadne zdravotné problémy, vypustila som to z hlavy..

 • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 28.10.17 07:06

ĽŠ
karma
100.00

Sú ľudia, ktorí odsudzujú túto metódu, ale naozaj stojí za to.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní