Mýty o zdraví, ktorými nás kŕmili a stále im veríme aj dnes!

Mýty o zdraví, ktorými nás kŕmili a stále im veríme aj dnes!

Ľudové múdrosti tu vždy boli a aj vždy budú. Stále sa v súvislosti s chorobami a so zdravím spomínajú tisíce prírodných liekov, ktoré zaručene fungujú. Kedysi naši predkovia nemali možnosť chodievať k lekárovi s každým soplíkom. Využívali silu prírody, ktorá ich liečila. Avšak niektoré múdrosti predsa len nie sú vôbec pravdivé.

Aj vy ste v detstve stále počúvali, že by ste mali jesť mrkvu, aby ste mali ostrý zrak? Alebo to, že bezprostredne po jedení by ste nemali ísť do vody, pretože by ste sa mohli utopiť? Či dokonca vám bolo pripomínané, že by ste nemali v zime jesť zmrzlinu ani nič studené a že by ste sa mali poriadne obliekať, pretože v opačnom prípade prechladnete a budete chorí? Spomínate si na ďalšie mýty, ktoré vám tlačili do hlavy vaši rodičia? Nech sa páči, tu sú ďalšie, ktorým ste určite verili aj vy!

Odporúčame: Prečo spať so zatvorenými dverami? Neuveríš, ale zachráni ti to život

platí pravidlo piatych sekúnd

Zdroj: Shutterstock®

Pravidlo piatich alebo desiatich sekúnd

Môžete byť akokoľvek šikovní a aj napriek tomu sa môže stať, že vám niečo spadne na zem. Alebo sa to pomerne často stáva u detí. A samozrejme, podľa zákona schválnosti chlieb natretý maslom padá stále na zem natretou stranou. Ak sa tak stane, nič sa nedeje – stačí chlieb ofúkať a môžete ho jesť ďalej. Údajne, ak do piatich alebo desiatich sekúnd jedlo zdvihnete zo zeme, tak ho môžete zjesť. No nie, nerobte to – je to blbosť. Veď baktérie sa na všetko prichytávajú automaticky. Nepočkajú päť ani desať sekúnd, kým si jedlo dvihnete. Takže pravidlo piatich alebo desiatich sekúnd rozhodne neplatí.

čo spôsobuje chrípku

Zdroj: Shutterstock®

Chrípka a prechladnutie vznikajú v dôsledku zimy

Znamená to, že ak sa budete obliekať teplejšie a budete celú zimu poriadne „zababušení“, tak nebudete chorí? Asi nie! Prechladnutie alebo chrípka je spôsobená baktériami, ktoré sa šíria vzduchom a rozmnožujú sa v teplom prostredí. Ich koncentrácia je teda najvyššia v priestoroch, kde sa nachádza veľké množstvo ľudí. Preto počas zimy, ak sa zdržiavate vo vykúrených miestnostiach s väčším počtom ľudí, je pravdepodobnejšie, že budete skôr chorí než v dôsledku samotnej zimy.

ľudské zmysly

Zdroj: Shutterstock®

Máme len 5 zmyslov

Už na základnej škole nám vštepovali do hlavy, že ako ľudia máme 5 zmyslov – zrak, sluch, čuch, hmat, chuť. Je to síce pravda, ale mohli by sme ich označiť za akési možno základné zmysly, ktorými človek disponuje. Okrem týchto piatich máme napríklad aj zmysel na rozoznávanie tepla a zimy, zmysel pre rovnováhu, zmysel pre rozoznanie bolesti, vnútorné zmysly (rozoznávame hlad, smäd, únavu, vnútornú bolesť, potrebu dýchať...), zmysel pre registrovanie svalového napätia, zmysel pre čas.

Zaujme ťa: Psychologický test: Spôsob, akým prekrižuješ prsty, o tebe veľa napovie

mrkva a zrak

Zdroj: Shutterstock®

Na zlý zrak pomáha mrkva

Už od detstva nám stále hovorievali, že mrkva je to najlepšie pre oči. Obsahuje totižto vitamín A, ktorý vyživuje sietnicu. Áno, mrkva je dobrá pre oči, ale nedokáže vás zbaviť okuliarov a ani dokonca vám nepomôže zlepšiť videnie v tme. Môžete ju zjesť na kvantá, no v tom najlepšom prípade budete mať oranžovú pokožku v dôsledku skonzumovania veľkého množstva betakaroténu a v tom horšom vám môže byť zle a môžete si vytvoriť averziu na mrkvu.

mlieko a kosti

Zdroj: Shutterstock®

Doprajte si mlieko každý deň a budete mať pevné kosti a zuby

Každý na mlieko reaguje rôzne. Niektorí nemajú problém vypiť pohár kravského mlieka denne, iní majú naň alergiu, v dôsledku čoho sú odkázaní na bezlaktózovú stravu. Či už je to kravské, kozie alebo iné mlieko, mali by ste vedieť, že vďaka nemu nebudete mať pevné kosti. Odborníci tvrdia, že kravské mlieko je vhodné len pre teliatka. Neobsahuje totižto také množstvo vápnika, ktoré by nejakým spôsobom podporovalo pevnosť kostí a zubov. Ba dokonca v obchodoch môžeme natrafiť zväčša na čosi zriedené, čo sa mlieku len podobá. Žiadnou štúdiou teda nebolo preukázané, že mlieko podporuje kosti, ale naopak, predpokladá sa, že mlieko skôr prispieva k ich odvápňovaniu.

Pozri tiež: Bolestivé afty v ústach: Triky, ktoré zaberú v priebehu 24 hodín!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Ľubica Šťastná 22.10.19 07:38

ĽŠ
karma
100.00

Skvelý článok! Mnohým z uvedených mýtov skutočne ľudia veria dodnes.

  • 2
Odpovedať

Mária Chromíková 22.10.19 10:14

MC
karma
109.00

Svet sa rýchlo mení a čo nás učili v mladosti už dnes neplatí.

  • 1
Odpovedať

Darina Božiková 23.10.19 14:36

DB
karma
114.00

zaujímavý článok.zaujala ma najmä veta o mlieku "v obchodoch predávajú čosi"-plne súhlasím,že tá riedka tekutina nielen,že nevyzerá ako mlieko,ona ani nevonia a nechutí ako mlieko.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní