Na unavené oči pomôžu cviky aj obklady

Na unavené oči pomôžu cviky aj obklady
 • 25.09.2015
 • Silvia Karasová

  • Zdieľaj:
 • 1

Trávite veľa času za počítačom, alebo pri čítaní, písaní, či ručných prácach a pociťujú to už aj vaše oči? Nenechajte ich unaviť až tak, že sa jedného dňa zobudíte a budú vám kvalitne slziť, či červenať, alebo dokonca začnete slabšie vidieť. O svoje oči by sme sa mali starať rovnako, ako trebárs o celú imunitu. Mali by sme ich posilňovať, precvičovať, nedráždiť agresívnym makeupom, nevhodným odličovačom... a mnoho iného.

Základ je nepreťažovať ich, no ruku na srdce, niekedy sa naozaj nedá inak. Termíny nepustia, prísny šéf takisto nie. Na pamäti by sme ale rozhodne mali mať, že zrak máme len jeden plus keď nám záleží aj na zdravej pleti (čo predpokladám áno), okolie očí patrí k tým najcitlivejším. Starostlivosť o oči by ste preto mali skĺbiť v týchto dvoch najpodstatnejších bodoch. Zdravie a krása.

Odporúčame prečítať: Vyskúšajte v kuchyni rôzne druhy tekvíc

Na unavené oči pomôžu cviky aj obklady

Zdroj: Shutterstock®

CHRÁŇTE SVOJE OČI a to aj pred dlhým a častým pozeraním na monitor. Ak nemáte modernejšie typy (LCD monitory s vyššou frekvenciou obnovovania obrazovky, ideálne nad 75 Hz), pomôcť by mohli aj takzvané reflexné okuliare, ktoré sa vyznačujú antireflexnými sklami a PC aj UV filtrom. Vhodné sú aj pre tých, ktorí trávia veľa času pred PC, no dioptrické okuliare zatiaľ nepotrebujú. Oči si chráňte aj pred slnkom, a to nielen v letno období. Slnečné lúče vedia byť silné a agresívne aj v zime, preto by ani vtedy nemali na našich očiach chýbať kvalitné slnečné okuliare.

ZVOĽTE VHODNÉ OSVETLENIE - určite nečítajte pri slabom svetielku, či už od sviečky (romantika nech ide bokom), alebo pod paplónom s baterkou. Snažte sa vyhýbať aj častému pozeraniu do mobilu, pri čítaní tabletu sťahujte jas, aby vám „oči“ veľmi neťahal. Po večeroch svieťte tak, aby sa vaše oči nemuseli veľmi namáhať. Niektorí z nás sú napríklad citliví na bodové osvetlenia, a v ich prítomnosti im oči začnú slziť. Pred ich kúpou sa preto napríklad „otestujte“ v hypermarketoch, kde tento druh svetla nechýba.

Odporúčame prečítať: RECEPTY: Pripravte sa na zimu a uvarte si liečivé sirupy

Na unavené oči pomôžu cviky aj obklady

Zdroj: Shutterstock®

ROBTE SI PRESTÁVKY pri dlhodobej práci s počítačom (alebo aj iných prácach, kde svoje oči namáhate) si robte pravidelné prestávky, napríklad vždy po pol hodinke si dajte od PC 5 minútovú prestávku. Celkovo by denná práca za počítačom nemala presiahnuť čistý čas 6 hodín.

Odporúčame prečítať:  Ako správne pomôcť dehydrovanej pleti po lete?

S OČAMI CVIČTE a to pravidelne aspoň raz, dvakrát denne. Ak ste ešte nikdy nepočuli o pojme očná gymnastika, pozrite sa, aké je to jednoduché:

Cvičenie s očami spočíva v intenzívnom žmurkaní, otváraní naplno, aj vypúlení. Očná gymnastika síce nevyzerá veľmi atraktívne, o to viac je ale účinnejšia.

S KOZMETIKOU TO NEPREHÁŇAJTE aj tá totiž dokáže vaše oči celkom nepríjemne podráždiť. Tak napríklad umelé mihalnice, stačia naozaj len príležitostne. Ak si na očnom makeupe potrpíte každý deň, mali by ste si potrpieť aj na pravidelnom odlíčení a naozaj nikdy nechoďte spať namaľované. Ak neveríte, aké budú vaše oči unavené, vyskúšajte raz a pochopíte. Taktiež voľte kvalitnú kozmetiku, nenechajte sa zlákať len lacnou cenou a siahnite po overených výrobkoch.

NA UNAVENÉ OČI SI DAJTE OBKLADY buď si zaobstarajte chladivé čelenky, alebo jednoduché čelenky určené práve na oči na lepší spánok. Pri unavených očiach pomôže aj navlhčená vreckovka, či sáčok zeleného, alebo čierneho čaju.

Ako sa staráte o zdravie svojich očí vy?

Odporúčame prečítať: Zázrak menom KURKUMA - spoznajte jej liečivé a skrášlujúce účinky

Zdroj foto: www.thinkstockphotos.com

  • Zdieľaj:
 • 1
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Anna Kristova 06.12.15 19:13

AK
karma
100.00

oči mávam často unavené

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní