Najčastejšie chyby pri príprave smoothie: Toto ti skôr priťaží ako pomôže

Najčastejšie chyby pri príprave smoothie: Toto ti skôr priťaží ako pomôže

Máte radi smoothie? Možno je to zbytočná otázka, lebo asi len málo ľudí odmietne tento osviežujúci mixovaný nápoj zo zeleniny či ovocia alebo v kombinácii oboch. Okrem chuti tohto nápoja si pochvaľujeme aj zdravotné benefity jeho zložiek, ktoré nás dokážu v tejto podobe aj dostatočne zasýtiť. Napriek všetkému spomínanému má však aj smoothie svoju temnú stránku, a to najmä v prípade, ak robíte chyby, ktoré uvádzame ďalej v článku. Poďte si o nich prečítať, aby ste sa im prípadne v budúcnosti vyvarovali.

Nevábne vyzerajúca tekutina

Lahodné smoothie môže byť v niektorých prípadoch aj naším nepriateľom, ba dokonca niekedy ani nemusí byť lahodné, skôr naopak. Stáva sa to v momentoch, keď neuvažujeme nad tým, čo do neho mixujeme a v akom pomere. Pri jeho príprave teda s ingredienciami narábajte opatrne a radšej si zvoľte cestu minimalizmu. Použite menej druhov ovocia a zeleniny, pretože prekombinovaním zložiek a mixom veľkého množstva druhov si môžete vyrobiť nielen nevábne vyzerajúce smoothie, ale tiež jeho chuť nemusí byť ideálna. Nehovoriac o tom, že ani organizmus vám zaň veľmi nepoďakuje.

Pozri aj: Čo spôsobuje zadržiavanie plynov? Môže to byť nebezpečné?

rôzne smoothie

Zdroj: Shutterstock®

Nevhodné kombinácie

Pri príprave ovocno-zeleninového smoothie platí pravidlo, ktoré by ste si mali zapamätať. K ovociu do mixéru pridávajte zeleninu, ktorá neobsahuje škrob alebo obsahuje len jeho menšie množstvo (napr. zeler, uhorka, mrkva, cuketa, repa). Nezabudnite, že škrob obsahujú aj ovsené vločky a celkovo obilniny, ktoré teda taktiež nie sú ideálnou ingredienciou do čisto ovocného smoothie. Na druhej strane skombinovaním listovej zeleniny a ovocia neurobíte chybu. Do ovocného smoothie taktiež nie sú veľmi vhodné orechy, tie si skôr prihoďte do toho zeleninového, ale len v menšom množstve, pokiaľ vám ide o zachovanie a možno aj zníženie hmotnosti. Ak túžite po kombinovanom ovocno-zeleninovom nápoji, držte sa pomeru 60/40. Viac obsahu (60 %) by malo tvoriť ovocie, no a 40 % zelenina.

príprava smoothie

Zdroj: Shutterstock®

Zlé načasovanie a nevhodné množstvo

Konzumáciou smoothie v zlom čase aj v nevhodnom množstve si môžete zbytočne zaťažiť svoje telo, ale predovšetkým tráviace ústrojenstvo. Pamätajte na to, že v smoothie sú ovocie či zelenina so všetkými prospešnými látkami mimoriadne koncentrované. To znamená, že sa tieto látky nedostávajú do tela postupne ako v prípade, keď by ste ovocie a zeleninu konzumovali jednotlivo. Všetky zložky zmixovaných ingrediencií sa tak objavujú v tráviacom trakte okamžite. Práve preto, ak to za deň preženiete s množstvom smoothie (doprajete si ho napr. na raňajky, obed aj večeru namiesto klasického jedla) alebo si ho dáte v nevhodnom čase, môže dôjsť k podráždeniu orgánov podieľajúcich sa na trávení. Za najlepší čas na smoothie nápoj možno považovať ten, keď ste najviac fyzicky aktívni – v období cvičenia aj počas obeda. Vyvarujte sa však konzumácii smoothie pred spaním, nedávajte si smoothie každý deň a doprajte si ho v množstve maximálne 3 dcl počas dňa.

chyby pri smoothie

Zdroj: Shutterstock®

Máte problém s trávením?

Pokiaľ vás trápi nafukovanie a iné žalúdočné problémy, mali by ste príjem smoothie nápojov výrazne obmedziť, ba dokonca sa ich aj vzdať. A prečo vám odporúčame takéto radikálne riešenie? Je to z dôvodu, na ktorý upozorňujú aj odborníci v oblasti výživy. Prípravou smoothie sa totiž do nápoja dostáva veľké množstvo vzduchu, akoby sa do neho všľahá, a to samotným mixovaním. Tento nadbytočný vzduch, ktorý potom do tela dostanete spolu s nápojom, môže spôsobiť nafukovanie a ešte viac zhoršiť problémy s trávením.

Vybrali sme: Čo robiť pri rezaní a pálení očí? Skús tieto spoľahlivé triky!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Ľubica Šťastná 06.06.19 05:32

ĽŠ
karma
100.00

Smoothie naozaj nie je dobrou voľbou pre každého a cesta minimalizmu v rámci jeho prípravy určite prospešnejšia.

  • 3
Odpovedať

Adriena Krzeminská 06.06.19 21:52

karma
103.00

Výborný článok a hlavne veľmi užitočný. Ja si robievam smoothie pravidelne a nedám na neho dopustiť.

  • 1
Odpovedať

Jana Mariaková 07.06.19 07:59

JM
karma
90.00

Hneď som dostala chuť na nejaké ovocné smoothie plné vitamínov :)

  • 1
Odpovedať

Jana Komadová 08.06.19 22:34

JK
karma
100.00

Zas som sa dozvedela niečo nové

  • 1
Odpovedať

Anna Kristova 10.06.19 23:35

AK
karma
100.00

smoothie je zdravé ale s mierou

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní