Naša generácia žije v dobe zvanej „wellness revolúcia“. Aká to vlastne je?

Naša generácia žije v dobe zvanej „wellness revolúcia“. Aká to vlastne je?
 • 12.06.2019
 • PR článok

Je to túžba ľudí byť krásnymi a zdravými v každom veku. Krása a zdravie už po stáročia idú spolu ruka v ruke. Na dosiahnutie cieľa, aby sme boli krásni a zdraví, musíme však dodržiavať súbor pravidelných krokov.

V prvom rade zdravý životný štýl s pestrou stravou, pohybom a pravidelným aj dostatočným pitným režimom. Otázkou však je, stačí v dnešnej industriálnej dobe dodržiavať tieto tri atribúty? Je v strave  naozaj všetko, čo naše telo potrebuje v dostatočnej miere? Z roka na rok kvalita potravín a ich výživová hodnota klesá a nášmu telu začínajú chýbať vitamíny, minerály a stopové prvky, ktoré ho udržiavajú v top kondícii. Z tohto hľadiska sa odporúča, aby sme tieto látky dopĺňali inou formou, a to v podobe výživových doplnkov. Na trhu je široká škála výživových doplnkov, ktoré sa zameriavajú na riešenie potrieb jednotlivca na mieru. Dôležitým faktorom pri výbere správneho výživového doplnku je najmä kvalita jeho spracovania s využitím prírodných a bežne dostupných zdrojov bez použitia konzervantov či farbív. To všetko má vplyv na biologickú dostupnosť, ktorá je zodpovedná za vstrebateľnosť účinných látok podávaného výživového doplnku do ľudského tela.

V poslednom období sa v rámci prirodzene prírodných zdrojov v doplnkoch výživy dostal do popredia najmä kolagén. Slovo kolagén sa na nás valí azda z každej stany a všetci tvrdia, že práve ich kolagén je top.

Neprehliadni: Romana Ljubasová - majiteľka Inca Collagenu: ÚSPECH SA MERIA KVALITOU ŽIVOTA

Marcela Šarvaicová

Zdroj: Inca Collagen

Veľa klientov sa ma pýta, či má vôbec zmysel užívať kolagén.

Ja sa na kolagén pozerám z hľadiska dvoch strán mince. A to z pohľadu farmaceutického laboranta, ktorý dbá na komplexnú výživu tela ako celku a z pohľadu kozmetológa, pre ktorého kolagén nie je iba výživou tela, ale je aj komplexom pre krásnu a zdravú pleť bez vrások a kožných defektov. Okrem pleti nám kolagén vplýva na krásu vlasov a pevnosť nechtov.

Poďme si však rozobrať to, prečo je dobré kolagén užívať nielen v strave, ale aj vo forme doplnku výživy.

Čo zaradiť do zdravého jedálnička, aby sme podporili tvorbu kolagénu?

Z prírodných zdrojov sú pre podporu tvorby kolagénu skvelé najmä tieto potraviny: gaštany, vlašské orechy, tekvicové jadierka, konopné semienka, slnečnicové jadierka, kokos, losos, tuniak, teľacia pečeň, írsky mach a iné. Na to, aby sme však produkciu kolagénu v tele podporili čo najefektívnejšie, je dôležité jesť aj potraviny bohaté na obsah vitamínu C, ako je napr. paprika, citróny, čierne ríbezle , brokolica... No ruku na srdce – je toto všetko pravidelne v dostatočnej miere vo vašom jedálničku?

orechy a semená

Zdroj: Shutterstock®

Čo ovplyvňuje absencia kolagénu v strave?

S postupujúcim vekom sa nám však v tele spomaľuje prirodzená tvorba kolagénu, dôsledkom čoho dochádza k degeneratínym procesom, ktoré zrýchľujú objavovanie prvých známok starnutia, ako sú vrásky, ovísajúca koža a bolesti kĺbov. Nutnosť potreby dopĺňania kolagénu vniká najmä od 25. roku života, kedy sa nám aktivuje tzv. arNOX, čo je enzým súvisiaci so starnutím, ktorý  generuje voľné radikály, čím spôsobuje deštrukciu kolagénových a elastínových vlákien. Dôsledkom toho je starnutie oveľa rýchlejšie. Vedci na základe výskumov zistili, že existujú choroby, ktoré majú súvis s nedostatkom kolagénu. Vznikajú najčastejšie kvôli slabému príjmu potravy bohatej na kolagén.

Ako doplniť kolagén do nášho tela, keď ho nemáme vyprodukovaného dostatok zo stravy, čo prijímame?

Absenciu kolagénu v strave vieme doplniť vo forme kvalitných výživových doplnkov s obsahom prírodného kolagénu. Už vyššie som spomínala, že dôležitým faktorom pri výbere správneho výživového doplnku je najmä kvalita jeho spracovania s využitím prírodných bežne dostupných zdrojov bez použitia konzervantov či farbív.

Neprehliadni: Vonkajšie použitie kolagénu: Účinky, ktoré sa oplatí poznať!

Ako dlho mám užívať kolagén, aby to malo zmysel?

Ďalším dôležitým faktorom pre dosiahnutie kvalitného výsledku je fakt, že nestačí užívať kolagén iba mesiac. Z farmaceutického hľadiska je minimálna doba užívania kolagénu pre dosiahnutie kvalitných výsledných efektov 3 za sebou idúce mesiace. A to z toho dôvodu, že prvých 45 dní sa informácia zapisuje do DNA a ďalších 45 dní DNA s informáciou pracuje. Práve preto vám aj lekárne vždy ponúkajú možnosť zakúpenia výživového doplnku na 90 dní.

Ako si správne vybrať kolagén a aká je vhodná kombinácia typov kolagénu pre ľudské telo?

Na trhu existuje veľa výrobcov kolagénu. Pri výbere toho správneho a pre nás vhodného produktu sa treba zamerať na viacero faktorov. V prvom rade by mal byť syntézou a štruktúrou podobný kolagénu, ktorý prirodzene produkuje naše telo. Približne 80 až 90 % sa v ľudskom tele tvorí najmä typ 1, 2 a 3. 

Každý z týchto 3 typov kolagénu má vplyv na inú oblasť ľudského tela:

 • 1. typ – pomáha pri hojení rán, dodáva pokožke jej pružnosť a elasticitu, drží tkanivo vcelku, aby sa netrhalo. Pomáha pri  formovaní kostí a nachádza sa aj v gastrointestinálnom trakte.
 • 2. typ – je vynikajúci pri prevencii bolestí kĺbov súvisiacich s vekom a pri rôznych príznakoch artritídy. Primárne napomáha budovať chrupavky nachádzajúce sa v spojivových tkanivách.
 • 3. typ – dodáva pokožke pružnosť a pevnosť. Kolagén typu tri tvorí žily a cievy a tkanivo v srdci. Z tohto dôvodu sa jeho nedostatok spája s vysokým rizikom prasknutia ciev .

Ľudskému telu je štruktúrou najbližší kolagén derivovaný z morských rýb, a to pre jeho ľahkú vstrebateľnosť. Konzumácia výživových doplnkov s obsahom rybieho kolagénu je prínosná pre kĺby, pokožku, životne dôležité orgány, žily a cievy, trávenie a kosti. Na to, aby sa nám však dokonale tento typ kolagénu vstrebal do tela, je dobré podporiť túto reakciu užívaním vitamínu C.

kolagénový prášok

Zdroj: Shutterstock®

Aké benefity môže pre mňa priniesť užívanie kolagénu?

 • Benefit č. 1 – krásna pleť

Doplnenie správnej hladiny kolagénu do organizmu je prospešné pre vypnutie pokožky, zvýšenie jej hladkosti. Jej bunky sa oveľa rýchlejšie regenerujú a dochádza k redukcii celulitídy a strií. Kolagén podporuje zlepšenie pružnosti pokožky, čím sa zmiernia priehlbinky v pokožke.

 • Benefit č. 2 – zdravé kĺby

Užívanie kolagénu napomáha našim kĺbom k ľahšiemu pohybu, pričom zmierňuje bolesť súvisiacu s ich starnutím, čím sa výrazne znižuje riziko poškodenia kĺbov. Je vedecky dokázané, že dopĺňanie kolagénu typu 2 významne pomáha pacientom trpiacim na reumatickú artritídu a ľuďom postihnutým osteoartritídou sa výrazne zlepšuje schopnosť vykonávať každodenné činnosti, ako je napr. chôdza po schodoch, ale dochádza aj k zlepšeniu kvality spánku.

 • Benefit č. 3 – zdravé črevo a trávenie

Kolagén je dokonale nápomocný pri procese štiepenia proteínov, čím upokojuje sliznicu čreva, regeneruje a hojí poškodenú bunkovú stenu a obaľuje ju liečivými aminokyselinami. Je veľmi prínosný pre trávenie, a to tým, že napomáha budovať spojivové tkanivo a produkuje ochrannú vrstvu pre gastrointestinálny trakt.

 • Benefit č. 4 – krásne nechty a vlasy

Kolagén patrí medzi základné stavebné proteíny pre krásu našich nechtov, vlasov a zubov. Jeho zaradenie do nášho stravovacieho režimu nám pomáha posilniť nechty a výrazne zmierni príznaky vypadávania vlasov. Je vedecky dokázané, že existuje dôležitý vzťah medzi extracelulárnou matrix a regeneráciou vlasového folikulu. Vďaka tomu má kolagén významný terapeutický účinok pri vypadávaní vlasov.

 • Benefit č. 5 – zdravá pečeň

Veľmi dobre dokáže očistiť telo od škodlivých látok a zlepšuje cirkuláciu krvi. Vďaka tomu je veľmi nápomocný pri minimalizácii poškodenia pečene, ktoré vzniklo následkom vstrebávania cudzích látok, toxínov alebo alkoholu, ktoré by cez ňu ani nemali prechádzať. Pomáha telu zbaviť sa chemických látok a „zresetovať“ pečeň, čím sa zlepší celková imunita. Podľa štúdie ho možno používať aj na zmiernenie poškodenia pečene alkoholom a inými formami akútneho alebo chronického poškodenia pečene.

Odporúčame: Tajomstvo krásy: Ako sa vyhnúť spáleniu pokožky a udržať jej mladosť?

Inca Collagen

Zdroj: Redakcia KAMzaKRÁSOU.sk

Aká je moja osobná skúsenosť s kolagénom?

Ja som vyskúšala Inca Collagen, teda 100 % čistý morský kolagén bez prísad I., II., III. typu, ktorý má v jednej dávke až 3 000 mg čistého kolagénu. Je hydrolyzovaný vo forme prášku a jeho užívanie je veľmi jednoduché. Raz denne si ho rozpustíte vo vode a vypijete. Ja osobne som ho užívala tak, že som urobila nápoj vo forme citronády obohatenej kolagénom.

Ako som písala už vyššie, je dobré, aby ste spoločne s kolagénom užívali aj vitamín C, ktorý dokonale podporuje jeho vstrebateľnosť. Čo bolo pri značke Inca Collagen úplnou samozrejmosťou, nakoľko firma automaticky k baleniu kolagénu pridáva aj balenie prírodného vitamínu C zo šípok.

Tento kolagén splnil všetky spomínané atribúty kvality, ktoré som opísala už vyššie. Kolagén je vyrobený z bežne dostupných prírodných zdrojov, konkrétne z morských rýb, bez použitia konzervantov či farbív. Produkt môžem označiť ako čistý bio-kvalitný kolagén, ktorý má výbornú biologickú dostupnosť a rýchlu vstrebateľnosť. Pýtate sa, prečo ho označujem ako čistý bio produkt? Jeho čistotu prezrádza práve prirodzená čistá vôňa rýb, ktorú zacítite po otvorení vrecúška. Ak ste človek, ktorému naozaj záleží na kvalite, oceníte práve to, že tento kolagén je čistý a je naozaj vyrobený z morských rýb.

Autor článku: Marcela Šarvaicová - atestovaná farmaceutická laborantka a certifikovaná kozmetička


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Ľubica Šťastná 12.06.19 11:12

ĽŠ
karma
100.00

Kolagén je veľmi dôležitý a v dnešnej dobe dokonca viac i pre mladých, nielen pre staršie generácie.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní