Nečistite si iba zuby, jazyk je rovnako dôležitý

Nečistite si iba zuby, jazyk je rovnako dôležitý
  • 07.02.2017
  • Ľudka Babjarčiková

Pomôcky na čistenie jazyka boli používané už za starovekých čias v Číne a Indii. Odvtedy vznikali rôzne podoby týchto pomocníkov, ktorých funkcia zostala nezmenená.

Tá pozostáva z odstránenia škodlivých baktérií, odumretých buniek či pozostatkov jedla, pretože práve tie sa na jazyku usádzajú veľmi ľahko. 

Odporúčame tiež: Ručná zubná kefka – prečo na jej výbere tak záleží?

cistenie jazyka

Zdroj: Shutterstock®

Jazyk a jeho povrch

Baktérie milujú jazyk hlavne kvôli jeho povrchu. Ten je iný ako povrch tvrdého zubného tkaniva zubov a tým, že obsahuje papily, na ktoré sa vedia baktérie s ľahkosťou zachytiť, pre ne tvorí excelentnú živnú pôdu. Kvôli ich prítomnosti dochádza k dvom najväčším problémom – zápachu z úst a rozšíreniu baktérií z jazyka na iné miesta vrámci ústnej dutiny. Tak dochádza aj k zvýšenej tvorbe zubného kazu a ochoreniam ďasien.  

Odporúčame tiež: Naučte sa diagnostikovať choroby podľa stavu jazyka!

cistenie jazyka

Zdroj: Shutterstock®

Opakovanie - čo by sme mali vedieť o halitóze

Ak si spomínate na článok o rannom zápachu z úst, určite už viete, že halitóza všeobecne vzniká kvôli bakteriálnej produkcii prchavých zlúčenín síry, ktoré bohužiaľ zapáchajú. Tie vyprodukujú z veľkej miery baktérie na jazyku a nielen z povlaku na zuboch. Zaujímavé je aj zistenie niekoľkých štúdií, na základe ktorých je dokázaný väčší vplyv baktérií z jazyka na zápach z úst, než baktérií z iných miest ústnej dutiny. Spočíva to v oveľa väčšom množstve baktérií na jazyku než na povrchu zubov. 

Odporúčame tiež: Rannému zápachu z úst zrejme nikto neujde – prečo?

cistenie jazyka

Zdroj: Shutterstock®

Výhody čistenia jazyka

Čistením jazyka sa zbavujeme pravdepodobne najväčšieho množstva baktérií spôsobujúcich zápach z úst spolu so zvyškami jedla, ktoré tieto baktérie metabolizujú. Najväčšiu pozornosť si zaslúži zadná časť jazyka, pretože špička a predná časť sú aj vďaka vyššej pohyblivosti ľahšie samočistiteľné.

Narozdiel od zadnej, ktorá sa dotýka mäkkého podnebia, a tým sa nepohybuje natoľko, aby bolo samočistenie efektívne aj v tejto oblasti. Usadenie plaku na jazyku je možné vidieť ako biely, hnedastý alebo aj zelenkastý film pokrývajúci jeho povrch. Ďalšími udávanými výhodami sú podpora imunitného aj tráviaceho systému a zlepšené vnímanie chutí. 

Odporúčame tiež: 10 najčastejších príčin bolesti zubov

cistenie jazyka

Zdroj: Shutterstock®

Ako a s čím čistiť jazyk?

Existujú dve možnosti. Jazyk čistíme buď škrabkou na jazyk alebo kefkou 1-2x za deň.  Snažíme sa zbaviť hlavne povlaku zadnej časti jazyka, kde sa skrýva väčšina baktérií. Zároveň buďte opatrní a nesnažte sa za každú cenu dosiahnuť čo najďalej, aby ste nespustili dáviaci reflex.

Čistíme jemne od koreňa jazyka ku špičke, niekoľkokrát. Medzi každým pohybom oplachujeme škrabku/kefku. Na záver ústa vypláchneme. Aj keď je možné čistiť jazyk taktiež kefkou, názor mnohých štúdií sa líši. Väčšina tak uprednostňuje špeciálne škrabky na jazyk kvôli menšej náchylnosti na stimulovanie dávacieho reflexu a lepšie odstránenie baktérií z povrchu. Nech si už zvolíte akýkoľvek spôsob, hlavné je nevynechať čistenie jazyka z každodennej hygieny ústnej dutiny. 

Odporúčame tiež: Umývate si zuby správne? Zistite to!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Anna Kralovičová 07.02.17 12:34

AK
karma
64.00

Ja pri umývaní zubov vždy použijem kefku aj na jazyk.

  • 1
Odpovedať

Monika Filípková 07.02.17 14:38

MF
karma
56.00

Praktickejšia sa mi vidí kefka, ale tá ma zasa dávi, keď siahnem až do zadnej časti na jazyku.

  • 1
Odpovedať

Tomáš Kamenár 07.02.17 16:02

TK
karma
105.00

používam kefku, ktorá má na spodnej strane škrabku na jazyk

  • 1
Odpovedať

Soňa Krátka 08.02.17 18:10

SK
karma
113.00

aj ja občas jazyk ešte prebehnem kefkou

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní