Nezabúdate dopriať vašim zubom vitamín C?

Nezabúdate dopriať vašim zubom vitamín C?
  • 23.08.2016
  • Ľudka Babjarčiková

Vitamín C, kyselina listová či kyselina askorbová. Všetky tri názvy slúžia na pomenovanie jednej a tej istej látky, ktorú si naše telo nevie vytvoriť, a preto ju musí pravidelne prijímať. Patrí k vitamínom rozpustným vo vode, čo znamená, že sa v tele rýchlo resorbuje, a tak je veľmi dôležité zabezpečiť  jeho trvalý prísun v potrave. V opačnom prípade, ľudský organizmus svoje zásoby rýchlo vyčerpá a dá to najavo viacerými príznakmi, ktoré nájdeme aj v ústnej dutine. 

Odporúčame tiež: Akné na krku a dekolte - čo to znamená?

Úloha kyseliny listovej v organizme

Každý vitamín musí zabezpečiť  svoje špecifické úlohy, ktorými zaistí, aby ľudské telo fungovalo tak, ako má. Úloha vitamínu C spočíva v tvorbe kolagénu, adrenalínu, žlčových kyselín i steroidov, ďalej pomáha pri vstrebávaní železa a funguje tiež ako antioxidant. Tvorba kolagénu predstavuje jednu z najhlavnejších funkcií. Kolagén sa nachádza v stene krvných ciev, najmä vlásočníc či takisto vo väzivovom aparáte zuba. Okrem týchto funkcií sa podieľa aj na správnej tvorbe červených krviniek v kostnej dreni.

Odporúčame tiež: Domáci milkshake v 5 rôznych príchutiach

ako vitamin C vplyva na zuby

Zdroj: Shutterstock®

Kde sa s vitamínom C stretávame

Denný príjem kyseliny askorbovej do organizmu by mal byť 75 – 90 mg pre dospelého človeka a 50 – 100 mg u detí. V detstve a puberte je potrebný vyšší prísun, pretože ide o obdobie rýchleho rastu, kedy je spotreba vitamínu C zvýšená. Kyselinu listovú príjmame vo forme zeleniny, ovocia, citrusových plodov či šípok. Šípky ako jeden z najbohatších zdrojov dodajú telu až 2000 mg vitamínu C v 100 gramoch. Nezabúdajte ale, že varením či sušením potravín sa stráca 50 – 60% vitamínu. 

Odporúčame tiež: Dentálna hygiena - čo všetko vás čaká?

ako vitamin C vplyva na zuby

Zdroj: Shutterstock®

Keď vitamín C chýba ústnej dutine

Rozlišujeme stav, kedy vitamín C telu chýba úplne a stav, ak je vitamínu málo. Nedostatok – hypovitaminóza sa môže prejaviť behom týždňov až mesiacov, napríklad ako zdurenie a zvýšená  krvácavosť ďasien. Keďže stenám ciev chýba dostatok kolagénu, sú labilné a krv z nich ľahšie vyteká. Kolagén však chýba aj väzivovému aparátu zuba, ktorý má udržať zub v zubnom lôžku. Pri stále väčšom nedostatku vitamínu C dochádza k avitaminóze, zub sa začína kývať a môže dôjsť až k jeho vypadnutiu. V tomto stave je telo náchylnejšie na infekcie. 

Odporúčame tiež: Ručná zubná kefka – prečo na jej výbere tak záleží?

ako vitamin C vplyva na zuby

Zdroj: Shutterstock®

O avitaminóze hovoríme, ak vitamín C v tele chýba úplne. S ňou sa spája ochorenie skorbut, v ústnej dutine pozorovateľné ako veľké zdurenie ďasien, ktoré môže prekryť aj celé korunky zubov. Iným prejavom je aj anémia (chudokrvnosť). Napriek anémii ďasno hubovitej konzistencie ľahko krváca a neskôr dochádza až k tvorbe vredov, rozpadu ďasien i alveolárnej kosti, čo napokon vedie k strate zubov. 

ako vitamin C vplyva na zuby

Zdroj: Shutterstock®

Dôvody nedostatku vitamínu C

Nedostatok vitamínu C v tele vzniká najmä z nutričných dôvodov. Iný dôvod je stav, ak si organizmus z nejakého dôvodu berie viac vitamínu než obyčajne. Robí to napríklad v detstve a puberte – obdobiach rastu, pri vývoji plodu v tehotenstve, pri nádorových ochoreniach alebo pri kožných ochoreniach so zvýšenou tvorbou najvrchnejšej vrstvy kože. V týchto obdobiach je vhodné zvýšiť príjem vitamínu C a vyhnúť sa nepríjemným príznakom, ktoré so sebou nedostatok tohto dôležitého vitamínu prináša. 

Odporúčame tiež: 3 netradičné druhy (náhrady) kávy


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Lucia Kobíková 23.08.16 08:08

LK
karma
100.00

Fúha, veľmi dobrý článok. C vitamin som si už dala tak ... :)

  • 0
Odpovedať

Katarina Hovancova 23.08.16 12:12

KH
karma
86.00

velmi poučný článok, vdaka

  • 0
Odpovedať

Iveta Moravčíková 23.08.16 21:01

IM
karma
100.00

treba vitamíny papat

  • 0
Odpovedať

24.08.16 12:44

karma
-1.00

Po vlastných skúsenostiach keď som vďaka paradentóze prišla o všetky zuby, kývali sa tak, že samé vypadávali a už to bolo neúnosné som pátrala hlbšie po príčine. A nielen vitamín C je dôležitý. Veľkú úlohu hrá aj dedičnosť a dámy pozor na toto - pokiaľ vám je zistená osteoporóza, telo si ako prvé berie vápnik práve z kostí v ústnej dutine ! Spôsobuje tým oslabnutie čeluste a vaše zúbky nebudú mať poriadne na čom držať. Takže okrem vitamínu C nepodceňovať ani napr. AD vitamín... a všetko pre zdravé kosti.

  • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 24.08.16 22:31

SK
karma
113.00

dobrý článok, beriem na vedomie

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní