Objavte liečivé účinky gaštanov

Objavte liečivé účinky gaštanov
  • 16.09.2014
  • Silvia Karasová

Ak si obzvlášť na jeseň rady doprajete chuť voňavých gaštanov, dobre robíte. Tieto hnedé dobrôtky sú totiž nielen potešením pre naše chuťové poháriky, ale blahodarne pôsobia aj na zdravie nášho organizmu. Gaštany pozná aj tradičná čínska medicína, podľa ktorej pomáhajú našim kĺbom a kostiam. Telu dodávajú energiu a vitalitu, využiť ich môžete pri celkovom posilnení imunity, ale tiež pri skrášľujúcich kúrach.

Gaštany v minulosti – patrili k dôležitým zdrojom obživy, ale hrali aj úlohu platidla. Ak by sme pátrali po ich pôvode, dostaneme sa až do doby bronzovej a malej Ázie. Do Európy sa gaštany dostali pravdepodobne v období Antiky. Ich pestovaním sa totiž zaoberali starí Gréci, aj Rimania. 

Odporúčame prečítať: Pripravte si domáci bylinkový kúpeľ

Objavte liečivé účinky gaštanov

Zdroj: Shutterstock®

Gaštany obsahujú množstvo cenných vitamínov – podobne ako citrusy, cibuľa, či paprika, aj v gaštanoch nájdete množstvo vitamínu C. A nie len také zanedbateľné. Nájdete v nich taktiež vitamíny B1 a B2, nechýba ani vitamín E. Gaštany sú taktiež bohatým zdrojom minerálov (vápnik, železo, draslík, zinok, horčík, fosfor..), na druhej strane neobsahujú lepok, takže sú ideálne pre celiatikov. Ak si chcete očistiť organizmus, môžete, gaštany obsahujú jeden z mimoriadne účinných antioxidantov – tanín. Nájdete v nich tiež cca 10% bielkovín, a okolo 30% škrobu. 

Objavte liečivé účinky gaštanov

Zdroj: Shutterstock®

S gaštanmi chudnete – obsahujú len 3% tuku a takmer žiadne kalórie. Na cca 100 gramov ich nájdete len okolo 180, plus mínus. Každopádne je to vždy menej ako majú napríklad lieskové oriešky, sušené ovocie, či mandle. Gaštany nepoznajú slovko cholesterol, glutén, glukóza, sodík, ani spomínaný lepok. Ideálna strava v období diét smiley

Odporúčame prečítať:  Zdravý recept na Ovsené mlieko z MioMatu

Objavte liečivé účinky gaštanov

Zdroj: Shutterstock®

Gaštany pre zdravie aj krásu – gaštany vďaka svojmu zloženiu podporujú celkovú imunitu tela. Blahodárne pôsobia na kosti, aj kĺby, sú teda vhodné pri liečení reumy, no to nie je všetko. Pomáhajú aj v boji s kardiovaskulárnymi ochoreniami, tráviacimi poruchami, problémom so žalúdkom aj s chudokrvnosťou. Gaštany dodávajú životnú energiu, zlepšujú pamäť, ale tiež stav pokožky, vlasov, aj nechtov. Častejšie by ste ich mali konzumovať aj vtedy, keď sa chcete detoxikovať, prípadne keď potrebujete znížiť krvný tlak. 

Zdroj foto: www.thinkstockphotos.com

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Nataša Hirčková 16.09.14 00:08

NH
karma
-1.00

Milujem pečené gaštany a zákusok z gaštanového pyré.

  • 0
Odpovedať

Martina Zahoranová 16.09.14 07:31

MZ
karma
92.00

pečené gaštany sú veľká dobrota a na jeseň si ich vždy kúpim, doma upečiem a zjem :-) mňam

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 16.09.14 22:03

JK
karma
100.00

roládu z gaštanového pyré robievam ale že sú také dobré som nevedela skvelý článok

  • 0
Odpovedať

Katarína Šutvajová 17.09.14 08:37

karma
-1.00

gaštany jedávam málo čo je veľká škoda,musím to napraviť

  • 0
Odpovedať

Stanislava Hasajová 21.09.14 09:37

SH
karma
-1.00

bude sezóna, hurrááá

  • 0
Odpovedať

ľubka Olexyová 30.10.14 08:55

ľO
karma
-1.00

zbožňujem pečené gaštany a rada zhotovujem figúrky z gaštanov

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní