Máte pravidelne zlú náladu, cítite sa bez energie a bez príčiny priberáte? S najväčšou pravdepodobnosťou máte rozhádzané hormóny. Nemusíte sa obávať, nemusí ísť hneď o menopauzu, hormonálne problémy môžu ovplyvniť všetky vekové kategórie. A nemusí ísť vždy len o PMS. Ak o sebe pochybujete, hormóny do rovnováhy si môžete dostať jednoduchšie než si myslíte.
Najprv si povedzme niečo o príznakoch. Hormonálna nerovnováha sa vyznačuje hneď viacerými nepríjemnými stavmi:
- zlá nálada
- neustála chuť na jedlo
- únava
- problém otehotnieť
- nízky sexuálny apetít
- priberanie na váhe
Čo hormonálnu nerovnováhu spôsobuje?
Ako prvé by ste sa mali pozrieť na zúbok svojmu životnému štýlu. Vaše hormóny vám môže zneistiť nezdravá strava, málo pohybu, stres, toxíny z prostredia, v ktorom žijete, alebo sa pohybujete (znečistené ovzdušie, zadymené miestnosti, zanesená klimatizácie, plesne na stenách...), ale tiež ovulácia, či vek. Niektoré faktory ovplyvniť síce neviete, niektoré ale naopak áno. A práve na tie by ste sa pri pokuse o zmenu mali začať sústrediť.
Odporúčame prečítať: Naučte sa mať rada samu seba
Jedzte dobré tuky – stačí pár drobných úprav. Vymeňte klasický olej za olivový, vyskúšajte tiež kokosový olej, ktorý je zdravý aj v surovej podobe, (a mimo iného účinný aj ako prírodná kozmetika). Na vašom tanieri by nemalo chýbať ani také avokádo, či organické maslo. Nebráňte sa ani orechom, a pri varení sa snažte uprednostniť varenie na pare, prípadne troške olivového oleja.
Buďte v pohode – zamyslite sa nad tým koľko energie venujte každý deň zbytočnostiam, nad ktorými sa rozčuľujete. Naučte sa hovoriť „maňana“ a buďte trošku viac flegmatičkou. Pravidelný stres môže byť totiž jedným zo spúšťačov hormonálnej nerovnováhy. Ak nervozitu jednoducho máte v povahe, zaraďte do svojho životného štýlu techniky, ktoré vás postupne naučia zbaviť sa jej. Veľa relaxujte, meditujte, cvičte jogu, dýchacie cvičenia. A hlavne si uvedomte, že s úsmevom na tvári toho v živote dosiahnete omnoho viac.
Odporúčame prečítať: Ako získať viac prirodzenej energie?
Zamilujte sa do citrusov – citrusové plody sú totiž prirodzeným zdrojom flavonoidov, ktoré pomáhajú udržať v tele zdravú hladinu estrogénu. Citrusy pomáhajú taktiež prečistiť pečeň.
Zbavte sa toxínov – a keď už sme pri pečeni, nemali by ste ju priveľmi zaťažovať, pozor preto na toxíny v podobe pričastých alkoholických drinkov, liekov, ale tiež „umelých“ potravín.
Potrpte si na spánku – v konečnom dôsledku je pravidelný a zdravý spánok viac ako potrebný. Doprajte si ho preto čo najčastejšie sa dá. Spánok je totiž kľúčom k hormonálnej rovnováhe, pomáha hormóny vytvárať, zbavuje telo toxických látok, dobíja nám baterky a upokojuje myseľ.
Prečítajte si tiež: PREČO SA CÍTITE DLHODOBO UNAVENÉ?