Odhalené! Čo o tebe prezradí tvoje obľúbené jedlo?

Odhalené! Čo o tebe prezradí tvoje obľúbené jedlo?
 • 15.03.2018
 • Simona Kostková

Hovorí sa, že sme to, čo jeme. Je to pravda? Áno. Teda do určitej miery. Podľa niektorých odborníkov, jedlo, ktoré jedávame v jednotlivých obdobiach nášho života, presne zodpovedá nášmu duševnému rozpoloženiu. Niekedy siahneme častejšie po mliečnej čokoláde a inokedy si vyberieme balíček solených čipsov.

Skúste sa zamyslieť, čo práve teraz preferujete najviac? Je to slané alebo sladké? Kyslé alebo horké? Je pravda, že niekedy môže naša aktuálna strava súvisieť s tým, čo nám v tele chýba. Napríklad nadmerné jedenie sladkého súvisí s poruchou štítnej žľazy, ktorá môže byť ohrozená. Avšak my vám ukážeme ešte niečo iné, čo o vás môže vaše obľúbené jedlo prezradiť. 

Stravovanie podľa nálady

Ľudí, ktorí trpia nadmerným stresom alebo sú pod neustálym tlakom, potešíte slaným jedlom. To ich dokáže upokojiť a odreagovať lepšie, než prechádzka či šálka dobrého čaju. Tí, ktorých trápi depresia či smútok, a s tým bude súhlasiť nejedna z vás, si náladu zdvihnú vďaka sladkému. Na základe týchto dvoch príkladov, v ktorých sa veľa z nás našlo, môžeme smelo súhlasiť s tým, že stav našej psychiky vplýva na to, čo jeme.

Naše stravovacie návyky dokážu odhaliť nielen našu aktuálnu náladu, ale dokonca aj to, čo plánujeme urobiť vo svojom živote, čo nás čaká v najbližších dňoch. Podľa výberu jedla v reštaurácii dokonca môžete zistiť, aký typ človeka oproti vám sedí. Takže z tohto pohľadu platí – čo na jazyku, to na srdci. Analyzujte spolu s nami svojho partnera, šéfa či dokonca samých seba, pomocou jedla!

Odpadneš: Denný rozvrh pre krajšie telo: Ako má vyzerať zdravý obed?

čo jesť ak mám depku

Zdroj: Shutterstock®

Mäsožravca podľa smiechu poznáš

Ak ste na rande a váš potencionálny partner si objedná mäso, máte napoly vyhraté. Samozrejme, že mužský jedálniček pozostáva skoro celý z mäsa, no napriek tomu vám to o ňom niečo prezradí. Ľudia, ktorí často jedávajú mäso, sú vraj veselí a príjemní spoločníci. Okrem toho sú to tímoví hráči a majú radi spoločnosť. To ocenia hlavne kolegovia v práci či rodina, kde dokážu pre svoj „tím“ spraviť čokoľvek.

Má to však aj zlú stránku – milovníci mäsa nedokážu prijať rozchod a znášajú ho veľmi ťažko. Keď pred mäsožravca postavíte steak, vrhne sa naň ako divá šelma a je pripravený sa oň aj pobiť. Preto títo ľudia nie sú schopní znášať nepochopenie či odmietnutie. Všetky tieto veci sú schopní rozdýchavať aj niekoľko rokov.

mäso

Zdroj: Shutterstock®

Na depresiu - cestoviny!

Ani vy si neviete predstaviť týždeň bez špagiet či makarónov? Pokiaľ milujete cestoviny rovnako ako my, ich jedením si okrem dostatočného množstva sacharidov, zabezpečujete aj tvorbu serotonínu – hormónu šťastia. Lasagne alebo obyčajné špagety s kečupom, tak pohladia nielen váš žalúdok, ale aj dušu. Práve cestoviny sú výborné na zajedanie frustrácie alebo depresie.

Ľudia, ktorí vo veľkom konzumujú cestoviny, sú vraj sebaistí a nezlomní, poradia si s čímkoľvek a bez zbytočného trápenia. Preto niekedy môžu pôsobiť ako introverti, ktorí sa nezdôverujú so svojimi starosťami každému, ale radšej si poradia sami. Ak ste sa v tomto opise našli, vyskúšajte do svojho života vpustiť aj niekoho iného a vyrozprávajte sa, určite sa vám uľaví.

Musíš vidieť: Vysoko kalorické potraviny, ktoré budete potrebovať pri chudnutí

cestoviny

Zdroj: Shutterstock®

Po obede koláčik a večer čipsy

Dve neodlúčiteľné veci, ktoré si dopraje každý, normálne sa stravujúci človek, sú sladké po obede a niečo slané k filmu. Pokiaľ sa týmito dvoma dobrotami neprejedáte a nie ste na nich závislá, tak vás určite prekvapí, prečo ich pravidelne potrebujete. Koláčik alebo keksík po obede v nás, podľa odborníkov, vzbudzujú pocit bezpečia a bezstarostnosti, ktorá pramení z detstva. Ak ich jedávate často, tak sa tým snažíte „zakryť“ prázdne miesto, cítite sa osamelý a stále čakáte na tú pravú lásku. Preto sa snažte sladké jedávať vždy s niekým, vtedy si ten koláčik vychutnáte naozaj.

Sú chvíle, bez ktorých si pukance alebo čipsy, nevieme predstaviť – film, zápas, babská jazda. Ale čo tie zvyšné dni, keď sme sami a zjeme všetko slané, čo doma nájdeme? Dôvod je naozaj zaujímavý. Za prvé, chrumkavá chuť, či už tyčiniek alebo čipsov má terapeutický účinok pre našu myseľ. Chrumkanie odbúrava stres aj zlosť. A za druhé, práve kombinácia slaného a chrumkavého má výraznejšie účinky, kedy sa po miske plnej čipsov cítime oveľa lepšie a uvoľnenejšie – i keď neskôr môžu prísť výčitky od váhy, ktorá naše pocity úľavy nezdieľa.

sladkosti

Zdroj: Shutterstock®

 • Zeleninové šaláty uprednostňujú ľudia, ktorí sú introvertní a baví ich rozoberať okolitý svet. Sú citliví, spravodliví a dokážu sa za pravdu biť naozaj do poslednej kvapky energie.
 • Ľudia, ktorí si dávajú čili aj do kávy a teda obľubujú pálivé pokrmy, sú skrytí dobrodruhovia a vyhľadávajú adrenalínové športy. Ak jedávate štipľavé často, dávate tým svetu znamenie, že túžite po zmene.
 • Milovníci syrov sa zaraďujú medzi tých, ktorí majú radi cestoviny - možno preto ich často kombinujú, pretože syry rovnako potláčajú stres a prinášajú pocit šťastia. 
 • Posledný typ ľudí, medzi ktorých patrí, bohužiaľ, väčšina z nás, sú rýchlo žijúci, rozlietaní workoholici. Ich jedálniček tvoria často jedlá z rýchleho občerstvenia, ktoré jednoznačne ukazujú na nedostatok času, rýchly spôsob života a nízku sebaúctu. 

Pozri aj: Potraviny, ktoré nakopnú váš metabolizmus!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

9 komentárov

Mária Maxianová 15.03.18 07:47

MM
karma
100.00

zaujímavé štúdie, ale keď sa zamyslím, dávam im za pravdu

 • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 15.03.18 08:29

ĽŠ
karma
100.00

Veľmi zaujímavé čítanie, určite na tom niečo bude.

 • 0
Odpovedať

Katarína Kusá 15.03.18 11:18

KK
karma
90.00

podľa obľúbeného jedla som Talianka lebo milujem pizzu

 • 1
Odpovedať

Daniela Bieliková 15.03.18 11:37

DB
karma
117.00

aj u mňa vyhráva pizza :-)

 • 0
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 15.03.18 16:36

PV
karma
113.00

Mám rada cestoviny na akýkoľvek spôsob.. Ano ,som introvert, málokedy sa so starosťami vyžalujem niekomu ,radšej si poradím sama.. Aj sa stalo niekedy,že som sa chcela podeliť o svoje trápenie, ale aj tak mi nikto nepomohol, a aj tak som bola na všetko sama.. !!!! A zvládla som to ,a teraz mnohí vravia, aká som silná osobnosť ..

 • 1
Odpovedať

Lenka Meravá 15.03.18 20:50

LM
karma
82.00

Kazdu chvilu mam rada nieco ine ale cokoladka musi byt stale

 • 0
Odpovedať

Anna Bútorová 16.03.18 14:49

AB
karma
76.00

zaujímavé čítanie...u mňa tiež sladkosť musí byť..

 • 0
Odpovedať

Milka Damašková 17.03.18 00:55

MD
karma
132.00

Tak sme si prečítali s deťmi tento článok a porovnali sme ho so svojimi chúťkami a náladami, náturami, ale na nás to nejako nesedí.

 • 0
Odpovedať

Michaela Horváthová 21.03.18 15:37

MH
karma
89.00

hmm, zaujímavé čítanie.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní