Odstraňovanie kliešťov: Tieto chyby nikdy nerobte!

Odstraňovanie kliešťov: Tieto chyby nikdy nerobte!

  • Zdieľaj:
 • 4

Pobyt v prírode je príjemným trávením slnečných letných dní. Niekedy si však z vychádzky v lese môžete domov priniesť aj nechceného spoločníka.

Sezóna kliešťov je v plnom prúde, a preto by ste mali dobre vedieť, čo robiť, ak si nejakého na tele nájdete.

Odstraňovanie kliešťov má svoje pravidlá, vďaka ktorým sa ich zbavíte bez problémov a rizík. Niektorým praktikám by ste sa ale mali vyhýbať. Prečítajte si, čo nie je vhodné skúšať pri vyberaní kliešťov!

Prečo sú kliešte nebezpečné?

Kliešť, latinsky zvaný Ixodes ricinus, je druh parazita živiaci sa krvou domácich i divých zvierat a ľudí. V prírode sa objavuje zvyčajne od apríla do októbra, no na pozore sa treba mať už počas prvých teplých dní. Nebezpečný je hlavne z dôvodu, že môže byť prenášačom rôznych chorôb. Pre človeka sú rizikové najmä kliešťová encefalitída a lymská borelióza.

Približne 2 až 10 percent kliešťov prenáša vírus kliešťovej encefalitídy, pričom k prenosu môže prísť okamžite po ich prisatí. Ak však parazita vyťahujete nesprávnym spôsobom, riziko infekcie sa zvyšuje. Proti tomuto ochoreniu je možné očkovanie, proti borelióze sa však očkovať nedá. Preto je potrebné sa pred kliešťami v prvom rade chrániť.

Bude vás zaujímať: Kozmetika testovaná na zvieratách - Cruelty free: ÁNO či NIE?

Nikdy kliešte neduste chémiou

Zdroj: Shutterstock®

S chémiou to neskúšajte

Ak si na svojom tele nájdete kliešťa, najskôr je potrebné zachovať pokojnú hlavu. Recepty starých materí, ktorými sa kliešte vyťahovali kedysi, nemusia byť práve vhodnou a najbezpečnejšou cestou. Nespoliehajte sa ani na babské rady. V obľube býva dusenie kliešťov rôznymi prípravkami. Mydlo, vazelína, krémy, alkohol, olejčeky – to sú len niektoré z mnohých prípravkov, ktoré ľudia aplikujú na kliešte. Ide však o veľmi nesprávny postup.

Pri tomto spôsobe vyberania by sa mohlo stať, že kliešť vypustí do rany sliny, ktoré môžu byť infikované patogénmi. Takto sa infekcia dostane do hostiteľa. Kliešťa je preto potrebné iba vytiahnuť, nikdy nie natierať. Rovnako nevhodné je použitie ohňa. Pri ohrozovaní hmyzu teplom sa pravdepodobnosť infekcie opäť zvyšuje. Navyše si môžete ublížiť.

Odporúčame: Vodný melón – nielen chutné ovocie, ale aj zázrak pre telo

Klišťa treba vyberať pinzetou

Zdroj: Shutterstock®

Aj nesprávne pohyby môžu uškodiť

Ak ste upustili od nápadu udusiť kliešťa chemikáliami či inými prípravkami, mali by ste vedieť, že aj pri vyberaní týchto potvor pinzetou môžete urobiť chyby. Závažnou chybou je otáčanie kliešťa v smere alebo proti smeru hodinových ručičiek. Tieto parazity majú totiž bodavý orgán zvaný hypostóm, ktorým sa zarývajú do pokožky. Ten má spätne orientované zúbky, preto je vyberanie kliešťa z rany týmto spôsobom značne sťažené.

Rovnako kliešte nikdy nevyberajte iba holými rukami. Takouto cestou sa vám ho určite nepodarí vytiahnuť ani z domácich miláčikov. Riskujete iba jeho rozpučenie. V tomto prípade by sa vám mohol infikovaný kliešť jednoducho dostať do krvi.

Bude vás zaujímať: Čistenie make-up štetcov? Povieme vám, ako na to!

Ak si kliešťa neviete vybrať, obráťte sa na lekára

Zdroj: Shutterstock®

Ako je to správne?

Najvhodnejšie je použitie pinzety, no namiesto točenia vyskúšajte kývavé pohyby. Kliešťa uchopte pinzetou čo najbližšie ku koži a pomalým vykyvovaním ho vytiahnite. Na strane vôbec nezáleží. Pozor dávajte na to, aby ste ho netlačili v oblasti bruška, vtedy by do tela mohol vypustiť aj infikovanú tekutinu.

Ak sa vám ho podarí úspešne vytiahnuť, nezabudnite miesto vydezinfikovať. Najlepšie je použiť jódovú tinktúru alebo antibakteriálne mydlo. Nakoniec kliešťa ponorte do alkoholu alebo spláchnite do toalety. V prípade, že si s ním neviete rady, alebo vám pri vyberaní zostala hlavička v koži, obráťte sa na lekársku pomoc.

Odporúčame: Zemiakové šupky: 6 skvelých spôsobov použitia, ktoré musíte

Na turistike sa pred kliešťami chráňte

Zdroj: Shutterstock®

Prevencia je dôležitá

Najlepším riešením, ako sa vyhnúť problémom s vyberaním kliešťov, je svoje telo pred nimi ochrániť. Treba na to myslieť hlavne pred výletmi do prírody či mestských parkov. Nosenie dlhých rukávov a nohavíc nie je v lete práve najpríjemnejšie, no ochráni vás to. Taktiež je vhodné zvoliť bledé ošatenie. Samozrejmosťou by malo byť použitie repelentov. Vyhýbajte sa vysokým trávam a kríkom. Po návrate z prírody si telo vždy poriadne skontrolujte, zamerajte sa hlavne na oblasť krku, hlavy, slabín a nôh.

Bude vás zaujímať: Fit sendvič s jahodami a avokádom


  • Zdieľaj:
 • 4
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Adriana Galandova 12.07.17 18:54

AG
karma
-1.00

dneska som mamke vytiahla malickeho uplne s oplaovacim olejom som nastriekala trtosku oleja a pokrutila nim a vysiel hned ja viem že je to spravny postup a le s pinzetou by mi tam ostala urcite hlavicka on bol uplne babatko este kliesť a inak nenavidim klieste

 • 0
Odpovedať

arretha arretha 19.07.17 11:50

AA
karma
-1.00

kyvave pohyby?? to je rovnaka blbost ako otacanie. ved ked sa do tela zabodne šíp (a v takom tvare maju klieste onen hypostom), tak si ho je najlepsie vytiahnut KOLMO HORE.
uz som takto zopar kliestov vytiahla, aj holymi rukami (lepsie odhadne clovek silu stisku ako pri pinzete) a bolo vsetko ok....

 • 0
Odpovedať

Soňa Kelemenová 22.08.17 14:58

SK
karma
86.00

nikdy som nevedela vyberať kliešta... mala by som sa to naučiť.... je ich stále viac a viac rozšírených

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 27.12.17 14:57

SK
karma
113.00

z kliešťov mám strach, mala som boreliózu

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Tuberózna skleróza – vážne genetické ochorenie. Kedy hrozí, že ju dieťa zdedí?
Zdravie

Tuberózna skleróza – vážne genetické ochorenie. Kedy hrozí, že ju dieťa zdedí?

 • 1
 • 13.10.2022
ORIGINÁLNE oblečenie pre deti: Objavte s nami nové trendy pre vaše ratolesti. Vyberie si určite každý
LIFESTYLE

ORIGINÁLNE oblečenie pre deti: Objavte s nami nové trendy pre vaše ratolesti. Vyberie si určite každý

 • 0
 • 23.11.2022
Jesenné dekorácie z tekvíc: Vykúzli si doma tú pravú atmosféru s týmito nápadmi
Voľný čas

Jesenné dekorácie z tekvíc: Vykúzli si doma tú pravú atmosféru s týmito nápadmi

 • 3
 • 04.10.2022