Pozitívne účinky agátu bieleho

Pozitívne účinky agátu bieleho
 • 05.05.2015
 • Hab sk

  • Zdieľaj:
 • 1

Agát biely pochádza z Ameriky. Patrí medzi dávno známe liečivé rastliny, ktorej všetky časti sa využívali na liečbu, až pokým sa postupne nezistilo, že okrem kvetov sú všetky škodlivé. Je rozšírený najmä v teplejších oblastiach Európy, v ktorých rastie ako teplomilný a svetlomilný strom na stráňach, okrajoch lesov, pri cestách či tvoriac takzvané monokultúry (najmä v oblasti južnej Moravy a na Slovensku).
 

Agát biely sa môže v prírode vyskytovať vo forme stromu alebo kra s kolovitým koreňom a až s 20 metrov vysokou, stredne rozkonárenou nepravidelnou korunou. Listy má stopkaté a ich prílistky sú hnedé, tvrdé a pichľavé tŕne. Kvety má agát pomerne jednoduché, prevísajúce voľné strapce s priemerne 20 bielymi, príjemne voňajúcimi kvetmi so žltkastým nádychom. Plodom agátu je sploštený viacsemenný struk s tmavými obličkovitými semenami a jeho kvety sú silne voňajúce. Z agátu sa počas mája a júna, kedy kvitne, najčastejšie oberá jeho kvet a v zriedkavých prípadoch taktiež kôra.

Odporúčame prečítať: 

Liečivá šalvia lekárska - aké zdravotné komplikácie rieši?

agat-biely

Zdroj: Shutterstock®

Kvety agátu by sa mali oberať, keď sú spodné časti ešte neodkvitnuté, kým tie vrcholové už rozkvitnuté sú. Sú náchylné na zaparenie a veľmi citlivé na stlačenie, takže by mali byť oberané starostlivo a pozorne. Po obratí sa kvety sušia na vzdušnom mieste a môžu sa dosúšať na umelom teple, pretože ich bohatý obsah nektáru sťažuje dĺžku sušenia. Po vysušení sa kvety agátu musia uchovať v dobre uzatvorenom obale, ktorý ich chráni nielen pred vlhkom, ale aj pred škodcami.

Obsahom všetkých častí okrem kvetu je jedovatý toxalbumín, ktorého účinky sú nebezpečné pre ľudský organizmus. V kvetoch sa však nevyskytuje, namiesto neho sú obsahom kvetov flavonoidný glykozid, silica a žlté farbivo. Korene vylučujú ochranné látky, takzvané fytonocídy.

Odporúčame prečítať:  Čo všetko dokáže vyliečiť Rumanček kamilkový?

agat-biely

Zdroj: Shutterstock®

V medicíne a vo farmaceutickom priemysle sa používa ako zložka diuretických čajovín a ako liečivá látka do liečivých potravín, poprípade potravinárskych výrobkov. V ľudovom liečiteľstve sa využíva najmä pri riešení problémov trávenia a pri poruchách dýchania. Pôsobenie agátu taktiež pomáha pri liečbe kŕčov.

Odporúčame prečítať: Ruža šípová a jej zázračné účinky

Pri oberaní si treba dať pozor na agát lepkavý, ktorý mu je príbuzný, avšak je jedovatý. Jeho kvety sú však ružové a fialové, lepkavé a chlpaté a pestuje sa najmä umelým sadením v parkoch. Pozor si taktiež dajte, aby ste oberali iba kvety a na toxické účinky ostatných častí rastliny treba upozorniť najmä menšie deti.

Recepty:

Zápar – 5-percentný zápar kvetovej drogy na 2 poháre vody – piť 2 až 3 šálky za deň, pôsobí ako spazmolytikum, t. j. látka uvoľňujúca kŕče hladkej svaloviny.

Odvar – ½ až 2 lyžičky kvetovej drogy na 2 poháre vody, krátko povariť – piť 2 razy v priebehu dňa.

Odporúčame prečítať: Zázračná kapsička pastierska

Autor: G. Švec, www.hab.sk


  • Zdieľaj:
 • 1
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Martina Zahoranová 05.05.15 14:38

MZ
karma
91.00

egát krásne vonia a kedysi sme z neho robili med, ktorý bol úžasný

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Dátum svadby - čo prezrádza a prečo je dôležité zvoliť si ten správny
Voľný čas

Dátum svadby - čo prezrádza a prečo je dôležité zvoliť si ten správny

 • 2
 • 15.02.2023
Pilates pri stene (wall pilates) je cvičením, o ktorom hovoria všetci! Prečo ho aspoň raz vyskúšať?
Cvičenie

Pilates pri stene (wall pilates) je cvičením, o ktorom hovoria všetci! Prečo ho aspoň raz vyskúšať?

 • 0
 • 26.02.2023
Točenie hlavy i bolesť kĺbov pri zmene počasia – za všetkým je údajne meteosenzitivita! Je skutočná?
Zdravie

Točenie hlavy i bolesť kĺbov pri zmene počasia – za všetkým je údajne meteosenzitivita! Je skutočná?

 • 0
 • 03.03.2023