Poznáš baobab prášok? Zisti, prečo je taký úžasný a radený medzi superpotraviny!

Poznáš baobab prášok? Zisti, prečo je taký úžasný a radený medzi superpotraviny!

Témou dnešného článku je baobab prášok. Ešte ste sa s ním nestretli? No možno ste už niekde videli alebo počuli priamo o baobaboch, dlhovekých stromoch s hrubými koreňmi a netradične tvarovanými korunami, ktoré sú veľmi rozšírené najmä v Afrike. A práve z plodov týchto nádherných stromov sa pripravuje aj prášok, ktorý môžeme zaradiť medzi mnohé ďalšie superpotraviny. Charakteristický je najmä svojou antioxidačnou aktivitou aj vysokým obsahom vitamínu C. Čo ďalšie sa v ňom skrýva a ako môže ovplyvniť naše zdravie? To vám prezradíme v nasledujúcom článku.

Poznáte strom života?

Baobab prášok sa pripravuje z dužiny plodov dlhovekých baobabov. Baobab je opadavý strom z čeľade slezovité, ktorý dorastá do výšky zvyčajne od 5 do asi 30 metrov. Radíme ho medzi najstaršie stromy sveta. Prirodzene sa vyskytuje najmä v Afrike a taktiež aj na niektorých územiach Austrálie. Značne rozšírený je napríklad na Madagaskare. Prežíva v sypkých a piesčitých pôdach a odoláva striedaniu suchých a vlhkých dažďových období. Dokáže sa vysporiadať aj s trvalo zavodnenými pôdami. Baobaby sú charakteristické najmä hrubým vysokým kmeňom, ktorého drevo je schopné zadržiavať obrovské množstvá vody.

Zaujímavosťou je, že priemer kmeňa baobabu sa mení v závislosti od množstva zrážok. V období sucha totiž stromy o zásoby vody postupne prichádzajú. Koruna baobabu vyzerá, akoby z kmeňa v jeho vrchnej časti vyrastali korene a nie konáre. Listy sú dlaňovito zložené a v období sucha opadávajú. Plody baobabov sú označované za ovocie, majú vajcovitý tvar a na konároch stromov schnú niekoľko mesiacov. Ich zelený mäkší obal sa mení na tvrdú drevnatú škrupinu, ktorá je podobná škrupine kokosového orecha, pričom vnútorná dužina prirodzene schne. Práve tá sa melie na jemný prášok, ktorý je charakteristický kyslastou citrusovou aj mierne štipľavou chuťou s nádychom karamelu.

Odporúčame: Rakovina pankreasu: Ako sa prejavuje najzákernejší druh rakoviny? 

baobab

Zdroj: Shutterstock®

Aké účinky má baobab prášok?

V prášku z plodov baobabu sa ukrýva množstvo účinných látok. Patrí medzi výborné zdroje dôležitého vitamínu C, no rovnako telu doplní aj mnohé vitamíny skupiny B. Taktiež sú v ňom bohato zastúpené viaceré minerály. Baobab je oveľa lepším zdrojom vápnika ako mlieko, no rovnako obsahuje veľké množstvo draslíka či magnézia aj železa. Až približne polovicu jeho váhy tvorí cenná vláknina. Prášok z plodov baobabu je charakteristický aj obsahom veľkého množstva antioxidantov a výraznými antioxidačnými účinkami. Vďaka tomu napomáha telo chrániť pred škodlivým vplyvom voľných radikálov a znižuje proces oxidácie v organizme.

Vďaka vláknine podporuje správnu činnosť čriev. Taktiež má mierne laxatívne účinky a môže byť veľkým pomocníkom pre jedincov s nepravidelným vyprázdňovaním. Vysoký podiel vitamínu C zase zabezpečuje podporu funkcie imunitného systému aj správnu tvorbu kolagénu v koži. Baobab prášok dodáva telu energiu a prispieva k dlhodobému pocitu sýtosti. Neobsahuje lepok, takže je vhodný aj pre jedincov, ktorí túto látku zo zdravotných alebo iných dôvodov zo stravy vyradili. Produkt je rovnako vegánsky. 

použitie baobab prášku

Zdroj: Shutterstock®

Ako ho zaradiť do jedálnička?

Baobab prášok je možné nájsť na internete aj v špecializovaných predajniach so zdravými potravinami, ktoré sa dnes nachádzajú už v každom väčšom nákupcom centre. Cena za 100 gramov sa pohybuje od 6 € vyššie, pričom väčšie balenia je možné niekedy nájsť aj za výhodnejšiu cenu. A ako túto potravinu zaradiť do jedálnička? Odporúčaná denná dávka predstavuje zvyčajne 1 až 2 lyžičky, vždy však treba dodržiavať pokyny k dávkovaniu uvedené na obale produktu. Prášok je v prvom rade možné len jednoducho zmiešať s vodou a vypiť. Samozrejme, zvoliť môžete aj inú tekutinu, napríklad ovocnú alebo zeleninovú šťavu a vhodný je aj smoothie nápoj. 

Taktiež ním môžete obohatiť rozličné sladké pokrmy. Pokojne ho zamiešajte do jogurtu, ovsenej kaše, mlieka s müsli a cereáliami či dokonca koláčov, palaciniek a dezertov alebo džemov. Okrem toho ho pokojne môžete pridať na zahustenie aj do omáčok alebo polievok. Baobab prášok vyskúšajte, ak vás trápi znížená imunita, nedostatok vlákniny a nepravidelné vyprázdňovanie alebo tiež v obdobiach zvýšenej záťaže organizmu, napríklad počas choroby či v stresovom období. Rovnako ho môžete do jedálnička zaradiť ako súčasť zdravého stravovania.

Pozri aj: Cesnakový sirup – účinnejší ako penicilín a iné lieky! Neuveríš, kým nevyskúšaš!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Anna Kristova 28.07.19 16:26

AK
karma
100.00

prvý raz počujem o tomto strome

  • 0
Odpovedať

Daniela Bieliková 29.07.19 14:21

DB
karma
117.00

zaujímavé...tento strom poznám, ale že sa ovocie z neho dá využiť aj takýmto spôsobom, to som netušila

  • 0
Odpovedať

Martina Varhaníková 13.11.19 11:59

karma
110.00

strom som už videla na obrázkoch, ale jeho plody nie, ani že sa konzumujú...Zaujímavé koľko vecí k nám prichádza z Afriky a iných krajín. :o)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní