Poznáš korenie adžvajen? Prekvapí ťa, ako dokáže podporiť zdravie!

Poznáš korenie adžvajen? Prekvapí ťa, ako dokáže podporiť zdravie!

Použitie soli a korenia pri dochucovaní pokrmov rozhodne nemusí stačiť. Skvelým pomocníkom sú však v tomto smere hlavne rozličné bylinky a koreniny. V našej kuchyni sa hojne využíva napríklad majorán, kôpor, bobkový list, petržlenová vňať, ligurček či rasca. Značne sa u nás udomácnili aj bylinky a koreniny, ktoré sú charakteristické pre stredomorskú či francúzsku kuchyňu, taktiež pre ázijské krajiny. Spomenúť môžeme hlavne bazalku, kurkumu, tymian, rozmarín i kardamóm. Existuje však obrovské množstvo ďalších korenín, ktoré sú charakteristické pre rôzne kuchyne naprieč svetom. Poznáte napríklad takzvaný adžvajen? V článku sa pozrieme na to, aké sú účinky tejto koreniny, aj ako ju používať.

Poznáte adžvajen?

U nás je toto korenie, respektíve rastlina, z ktorej sa získava, známe hlavne pod názvom adžvajen, no má mnoho ďalších pomenovaní. Hovorí sa mu tiež adžvain či adžvan, taktiež koptská rasca, v zahraničí ajwain alebo ajowan. Odborne ide o rastlinu s latinským názvom Trachyspermum ammi. Reč je o jednoročnej rastline z čeľade mrkvovité. Jej pôvod možno hľadať najmä vo východných oblastiach Stredomoria, v Egypte, na Blízkom východe aj v Indii. Dnes je táto rastlina hojne pestovaná napríklad v Iráne. Obľubuje slnečné stanovištia a vlhkú pôdu. Je citlivá na mrazy.

Adžvajen je pestovaný pre svoje listy a plody, ktoré našli uplatnenie v gastronómii. Hlavne plody, respektíve semená, sú typické pre indickú či arabskú kuchyňu, využívajú sa ako korenina. Plody sú oválne, drobné a svetlohnedé. Vyzerajú podobne ako rímska rasca. Plody adžvajenu sú však často zamieňané i s plodmi ligurčeka. Majú výraznú arómu i chuť. Charakteristické sú ostrou až horkou chuťou podobnou anízu a oreganu. Vôňou zase pripomínajú tymian, i keď ich aróma je ešte prenikavejšia. 

Odporúčame: Čím ochutiť ryby a morské plody? Pri príprave nesmú chýbať tieto bylinky!

účinky adžvajenu

Zdroj: Shutterstock®

Prečo ho pridávať do jedál?

Adžvajen nie je len hocijakým korením. Jeho jediným benefitom nie je len to, že dokáže dobre dochutiť rôzne pokrmy. Má totiž i priaznivé účinky na ľudské zdravie. Semená obsahujú mnohé účinné látky, vrátane vlákniny, vitamínov či antioxidantov. Pripisujú sa im antibakteriálne, protiplesňové aj afrodiziakálne vlastnosti. Korenie adžvajen je však známe hlavne svojím blahodarným vplyvom na tráviacu sústavu a tráviace procesy. Celkovo napomáha zlepšovať a podporovať trávenie. Stimuluje chuť do jedla a je užitočné pri rôznych zažívacích ťažkostiach. Pomáha riešiť najmä problémy s plynatosťou a nadúvaním. 

Má však mnoho ďalších účinkov. Toto korenie tiež pôsobí diureticky, čiže močopudne. Využíva sa tak i na podporu potenia, či pri ochoreniach močových ciest. Okrem toho rovnako napomáha uvoľňovať hlieny a zmierňuje prejavy astmy. Napomáha uvoľniť kŕče, preto môže byť použitý pri bolestiach v brušnej oblasti. Tradične bolo korenie adžvajen využívané v rámci ľudovej medicíny ako podporný prostriedok pri kašli, chrípke, nachladnutí, taktiež pri kolikách a poruchách trávenia. 

použitie adžvajenu

Zdroj: Shutterstock®

Ako ho používať?

Celé či mleté semená rastlinky Trachyspermum ammi je možné zohnať na internete či v predajniach s orientálnymi a exotickými potravinami, respektíve v obchodoch s potravinami z ázijských krajín. Adžvajen nie je vôbec ťažké zahrnúť do svojej kuchyne. Stačí ho používať len v malom množstve, kedže má výraznú arómu aj chuť. Pri varení sa pritom do jedla pridáva až na záver. A v ktorých pokrmoch najviac vynikne? V prvom rade sa po ňom oplatí siahnuť v prípade, že budete doma pripravovať rozličné indické jedlá, polievky či omáčky. Toto korenie je možné pridávať napríklad i do domáceho chleba a slaného pečiva. 

Skvelo dochutí i hummus či falafel. Hodí sa k zemiakom, syrom, koreňovej zelenine aj rybám či grilovanej hydine. Adžvajen je tiež perfektnou ingredienciou do strukovinových jedál. Práve strukoviny sú neraz ťažšie stráviteľné a mnohým spôsobujú hromadenie plynov. Pridaním tohto korenia k fazuli, šošovici či hrachu podporíte trávenie a vyhnete sa ťažkostiam. Pri plynatosti či štikútke tiež môžete vyskúšať požuť pár surových semien. Pri zažívacích či iných vyššie spomínaných ťažkostiach je možné pripraviť i zápar z jednej lyžičky semien na pohár horúcej vody a popíjať ako čaj.

Pozri aj: Majoránka: Čo všetko dokáže? Priprav si čaj alebo olej a sleduj!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Ľubica Šťastná 19.11.20 09:08

ĽŠ
karma
100.00

Toto korenie nepoznám, ďakujem za článok!

  • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 19.11.20 10:18

KK
karma
105.00

Prvýkrát počujem o tejto rastlinke.

  • 0
Odpovedať

Daniela Bieliková 19.11.20 12:24

DB
karma
117.00

Zaujímavé korenie pre mňa neznáme...

  • 0
Odpovedať

Margaret Zimova 19.11.20 17:51

karma
106.00

Tak toto som ozaj nevedela, ďakujem za inšpiráciu.

  • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 21.11.20 21:49

KS
karma
133.00

Ešte som o ňom nepočula. ale ma zaujalo, že pomáha na rôzne tráviace ťažkosti, tak ho určite vyskúšam až budem nabudúce pripravovať nejaké indické jedlo :-)

  • 0
Odpovedať

Anna Kristova 28.11.20 19:57

AK
karma
100.00

toto korenie vôbec nepoznám prvý raz počujem

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní