Poznáš liečivé účinky kosatca? Prekvapí ťa, že nie je len na okrasu!

Poznáš liečivé účinky kosatca? Prekvapí ťa, že nie je len na okrasu!

 • 108
 • 6

Kosatce nemecké, prípadne mnohé ďalšie druhy kosatcov, sú v našich záhradách značne rozšírené. Ide totiž o veľmi pekné okrasné rastliny, ktoré skrášlia okolie každého obydlia. Možno ste o tom ani nevedeli, no niektoré druhy kosatcov sú však farmaceuticky významné. Napríklad i spomenutý kosatec nemecký je súčasťou tradičnej ľudovej medicíny a už dávno bol využívaný ako podporný prostriedok pri mnohých zdravotných ťažkostiach. 

Poznáte kosatec?

Kosatec nemecký, latinsky Iris germanica, je vytrvalá bylina z čeľade kosatcovité, ktorá bežne dorastá do výšky 0,5 až 1 m. Rod kosatcov je v dnešnej dobe značne rozsiahly, pričom sú známe stovky druhov, ktoré sú roztrúsené naprieč Áziou, Severnou Amerikou, Európou a dokonca sa vyskytujú i na severe Afriky. Domovinou kosatca nemeckého je oblasť Stredomoria. Je charakteristický vzpriamenou stonkou, ktorá vyrastá z hrubého plazivého podzemku. Ten je využívaný na liečebné účely.

Tento druh kosatca má dlhšie mečovité listy a veľké kvety sýtomodrej až fialovej farby. Plodom je tobolka, ktorá ukrýva množstvo semien. Pre zaujímavosť môžeme ešte spomenúť, že kosatce dostali údajne svoj latinský názov Iris podľa gréckej bohyne dúhy, a to vďaka svojim pestrofarebným kvetom. Kvety kosatcov skutočne hýria mnohými farbami. Aj u nás je značne rozšírený kosatec žltý, ktorý je charakteristický veľkým jasnožltým okvetím.

Pozri aj: Čo dokáže olej z čiernej rasce? Kde všade ho použiť?

vplyv kosatca na zdravie

Zdroj: Shutterstock®

Ako vplýva na naše zdravie?

Liečivá droga z podzemku kosatca nemeckého obsahuje triesloviny, flavónové glykozidy, konkrétne iridín a taktiež sacharidy či slizovité látky. Pozitívny vplyv má činnosť tráviaceho systému. Výrazne podporuje vylučovanie žlče. Kosatec môže byť nápomocný pri ochoreniach žlčníka i pečene a rovnako tlmí bolesti žalúdka. Prospieva aj slezine. Má mierne laxitívny i močopudný, čiže odvodňujúci účinok. 

Priaznivo vplýva aj na respiračný systém človeka. Už v minulosti sa využíval pri kataroch dýchacích ciest. Pôsobí protizápalovo a napomáha upokojovať a chrániť zapálené sliznice. Okrem toho dokonca i podporuje odkašliavanie. Môže byť užitočný ako podporný prostriedok pri liečbe kašľa a hlienov i mnohých ochorení, akým je napríklad aj akútna či chronická bronchitída. Napomáha tiež odstraňovať zápach z úst. Podzemok je dokonca využívaný ako aromatizujúci prostriedok pri výrobe zubných pást a ďalšej kozmetiky.

použitie kosatca

Zdroj: Shutterstock®

Aké je použitie kosatca?

Sušený podzemok kosatca je možné zohnať na internete, v lekárňach aj predajniach so sušenými bylinami. Droga sa zvyčajne získava vykopávaním podzemkov troj až štvorročných rastlín a následným sušením. Zakúpená droga je vhodná na prípravu záparu. V šálke vriacej vody sa spravidla nechá lúhovať polovica lyžičky sušeného podzemku asi 8 až 10 minút. Počas ťažkostí je vhodné dopriať si jednu až dve šálky tohto nápoja denne. Kosatcový nálev sa však neodporúča užívať dlhodobo a rovnako je dôležité si dávať pozor na to, aby nebolo prekročené odporúčané dávkovanie! To platí aj v prípade užívania tinktúry z kosatca, ktorá je rovnako dostupná na internete či v obchodoch so zdravými potravinami. Zápar aj tinktúru z kosatca je možné využiť pri potrebe podporiť správnu funkciu tráviaceho aj dýchacieho systému. Pomôžu najmä pri spomínaných ťažkostiach so žlčníkom, kašli, hlienoch a podobne.

Odporúčame: Ako zvládnuť stres bez stresu? Tento prírodný liek zaručene funguje!


 • 108
 • 6
Návrat hore
Autor článku

6 komentárov

Ľubica Šťastná 12.01.20 07:31

ĽŠ
karma
137.00

Zaujímavé a prekvapivé zároveň!

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 12.01.20 22:38

karma
136.00

Toto som o kosatci netušila.

 • 0
Odpovedať

Darina Božiková 13.01.20 15:21

DB
karma
109.00

toto ma veľmi prekvapilo.doteraz som kosatec považovala iba za ozdobnú kvetinu,aj keď veľmi krásnu.

 • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 13.01.20 18:42

MC
karma
115.00

Kosatce pestujem .zaujímavé informácie o ich použiti.

 • 0
Odpovedať

Marika Michálková 15.01.20 12:38

MM
karma
119.00

Zaujímavé informácie. Netušila som aké ma využitie

 • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 16.01.20 09:50

KK
karma
132.00

ja som si myslela, že slúži iba na skrášlenie záhrad a do vázy

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Pleťová kozmetika

TEST: Pleťová kozmetika s vegánskym zložením Revuele Vegan & Organic

 • 72
 • 1
 • 06.06.2020
Pleťová kozmetika

TEST: NIVEA – Expertný čistiaci pleťový gél s MicellAIR komplexom

 • 50
 • 7
 • 30.05.2020
Pleťová kozmetika

TEST: Peeling na tvár TimeWise Repair™ Revealing Radiance™ od Mary Kay

 • 14
 • 5
 • 21.04.2020
TOPlist