Poznáš liečivé účinky kosatca? Prekvapí ťa, že nie je len na okrasu!

Poznáš liečivé účinky kosatca? Prekvapí ťa, že nie je len na okrasu!

Kosatce nemecké, prípadne mnohé ďalšie druhy kosatcov, sú v našich záhradách značne rozšírené. Ide totiž o veľmi pekné okrasné rastliny, ktoré skrášlia okolie každého obydlia. Možno ste o tom ani nevedeli, no niektoré druhy kosatcov sú však farmaceuticky významné. Napríklad i spomenutý kosatec nemecký je súčasťou tradičnej ľudovej medicíny a už dávno bol využívaný ako podporný prostriedok pri mnohých zdravotných ťažkostiach. 

Poznáte kosatec?

Kosatec nemecký, latinsky Iris germanica, je vytrvalá bylina z čeľade kosatcovité, ktorá bežne dorastá do výšky 0,5 až 1 m. Rod kosatcov je v dnešnej dobe značne rozsiahly, pričom sú známe stovky druhov, ktoré sú roztrúsené naprieč Áziou, Severnou Amerikou, Európou a dokonca sa vyskytujú i na severe Afriky. Domovinou kosatca nemeckého je oblasť Stredomoria. Je charakteristický vzpriamenou stonkou, ktorá vyrastá z hrubého plazivého podzemku. Ten je využívaný na liečebné účely.

Tento druh kosatca má dlhšie mečovité listy a veľké kvety sýtomodrej až fialovej farby. Plodom je tobolka, ktorá ukrýva množstvo semien. Pre zaujímavosť môžeme ešte spomenúť, že kosatce dostali údajne svoj latinský názov Iris podľa gréckej bohyne dúhy, a to vďaka svojim pestrofarebným kvetom. Kvety kosatcov skutočne hýria mnohými farbami. Aj u nás je značne rozšírený kosatec žltý, ktorý je charakteristický veľkým jasnožltým okvetím.

Pozri aj: Čo dokáže olej z čiernej rasce? Kde všade ho použiť?

vplyv kosatca na zdravie

Zdroj: Shutterstock®

Ako vplýva na naše zdravie?

Liečivá droga z podzemku kosatca nemeckého obsahuje triesloviny, flavónové glykozidy, konkrétne iridín a taktiež sacharidy či slizovité látky. Pozitívny vplyv má činnosť tráviaceho systému. Výrazne podporuje vylučovanie žlče. Kosatec môže byť nápomocný pri ochoreniach žlčníka i pečene a rovnako tlmí bolesti žalúdka. Prospieva aj slezine. Má mierne laxitívny i močopudný, čiže odvodňujúci účinok. 

Priaznivo vplýva aj na respiračný systém človeka. Už v minulosti sa využíval pri kataroch dýchacích ciest. Pôsobí protizápalovo a napomáha upokojovať a chrániť zapálené sliznice. Okrem toho dokonca i podporuje odkašliavanie. Môže byť užitočný ako podporný prostriedok pri liečbe kašľa a hlienov i mnohých ochorení, akým je napríklad aj akútna či chronická bronchitída. Napomáha tiež odstraňovať zápach z úst. Podzemok je dokonca využívaný ako aromatizujúci prostriedok pri výrobe zubných pást a ďalšej kozmetiky.

použitie kosatca

Zdroj: Shutterstock®

Aké je použitie kosatca?

Sušený podzemok kosatca je možné zohnať na internete, v lekárňach aj predajniach so sušenými bylinami. Droga sa zvyčajne získava vykopávaním podzemkov troj až štvorročných rastlín a následným sušením. Zakúpená droga je vhodná na prípravu záparu. V šálke vriacej vody sa spravidla nechá lúhovať polovica lyžičky sušeného podzemku asi 8 až 10 minút. Počas ťažkostí je vhodné dopriať si jednu až dve šálky tohto nápoja denne. Kosatcový nálev sa však neodporúča užívať dlhodobo a rovnako je dôležité si dávať pozor na to, aby nebolo prekročené odporúčané dávkovanie! To platí aj v prípade užívania tinktúry z kosatca, ktorá je rovnako dostupná na internete či v obchodoch so zdravými potravinami. Zápar aj tinktúru z kosatca je možné využiť pri potrebe podporiť správnu funkciu tráviaceho aj dýchacieho systému. Pomôžu najmä pri spomínaných ťažkostiach so žlčníkom, kašli, hlienoch a podobne.

Odporúčame: Ako zvládnuť stres bez stresu? Tento prírodný liek zaručene funguje!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Ľubica Šťastná 12.01.20 07:31

ĽŠ
karma
100.00

Zaujímavé a prekvapivé zároveň!

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 12.01.20 22:38

karma
109.00

Toto som o kosatci netušila.

  • 0
Odpovedať

Darina Božiková 13.01.20 15:21

DB
karma
114.00

toto ma veľmi prekvapilo.doteraz som kosatec považovala iba za ozdobnú kvetinu,aj keď veľmi krásnu.

  • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 13.01.20 18:42

MC
karma
109.00

Kosatce pestujem .zaujímavé informácie o ich použiti.

  • 0
Odpovedať

Marika Michálková 15.01.20 12:38

MM
karma
107.00

Zaujímavé informácie. Netušila som aké ma využitie

  • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 16.01.20 09:50

KK
karma
105.00

ja som si myslela, že slúži iba na skrášlenie záhrad a do vázy

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní