Poznáš účinky mrkvy? Toto je 5 dôvodov, prečo ju jesť pravidelne!

Poznáš účinky mrkvy? Toto je 5 dôvodov, prečo ju jesť pravidelne!

Mrkva patrí v našich zemepisných šírkach snáď medzi najznámejšie a najčastejšie konzumované druhy zeleniny. Pestujeme ju v záhradách, krájame do tradičného vývaru, pripravuje z nej lahodný mrkvový koláč alebo si do nej len tak schuti zahryzneme. Mrkvu obyčajnú, latinsky Daucus carota, z čeľade mrkvovité jednoducho pozná úplne každý. Ide o jednu z najstarších kultúrnych rastlín na svete.

V dnešnom článku sme sa zamerali na všetky úžasné účinky mrkvy na ľudský organizmus. Ako dokáže táto napohľad bežná a nenápadná zelenina podporiť naše zdravie? Odhaľte pravdu spolu s nami!

Pozri aj: Vieš, prečo jesť jablká každý deň? Prezradíme ti hneď 5 dôvodov!

zdroj betakaroténu

Zdroj: Shutterstock®

1. Doplní betakarotén

Mrkva je zdrojom mnohých dôležitých látok, no vyniká najmä v obsahu betakaroténu. Ten radíme medzi farbivá zvané karotenoidy. V ľudskom organizme plní funkciu prekurzoru vitamínu A. To znamená, že z betakaroténu sa v našom tele vytvára vitamín A. Tento významný vitamín s antioxidačnými účinkami má hneď niekoľko funkcií. Nevyhnutný je pre tvorbu zrakového pigmentu aj vývoj epitelov. Rovnako je dôležitý pre rast kostí a zubov. Nedostatok tejto látky môže viesť k šeroslepote či iným ťažkostiam so zrakom aj kožným problémom.

Mrkvu sa pritom oplatí tepelne upraviť. Varenie totiž podporí ľahšie vstrebávanie betakaroténov v organizme. Pravidelnou konzumáciou mrkvy však svojmu telu nezabezpečíte iba vitamín A. Doplníte si tiež vitamín C aj E a minerálne látky, ako je napríklad železo, draslík, fosfor aj vápnik.

prečo jesť mrkvu

Zdroj: Shutterstock®

2. Ochráni srdce

Vďaka pravidelnej porcii tejto chutnej koreňovej zeleniny podporíte i zdravie svojho srdca a ciev, a to okrem iného aj s pomocou spomínaným karotenoidom. Mrkvu je vhodné do jedálnička zaradiť v prípade problémov s vysokým cholesterolom alebo krvným tlakom. Tento druh zeleniny je teda skvelou prevenciou proti v dnešnej dobe značne rozšíreným srdcovo-cievnym ochoreniam, ako sú napríklad infarkt či ischemická choroba srdca.

3. Má protirakovinové účinky

Mrkva pôsobí antisepticky, detoxikačne aj antioxidačne. Práve vďaka obsahu antioxidantov organizmus chráni pred škodlivými účinkami voľných radikálov. Tie môžu v tele pri nadmernom množstve poškodzovať bunky a podnecovať vznik a rozvoj rakovinových buniek. Aj vďaka strave bohatej na mrkvu môžete o to viac zabojovať proti zákerným nádorovým ochoreniam. Táto chutná zelenina predstavuje prevenciu napríklad pred rakovinou hrubého čreva.

mrkva na zuby

Zdroj: Shutterstock®

4. Podporí zdravie zubov a ďasien

Ako sme spomínali už vyššie, menovaná zelenina nepodporuje len funkciu zraku, ale aj vývoj a stav kostí či zubov. Zdravie ústnej dutiny pritom môžete podporiť priamo i chrumkaním čerstvej mrkvy. Tá je totiž tvrdá a v prípade, že sa s ňou z času na čas popasujete, posilníte vaše zuby i ďasná. Jej hryzením navyše odstránite zo zubov nánosy a zvyšky po jedle a prirodzene ich očistíte. Taktiež tým podporíte tvorbu slín, čo napomôže v ústach vyrovnať hladinu pH. Zaradením mrkvy do jedálnička teda môžete ľahko prispieť aj ku krásnemu úsmevu.

5. Postará sa o pokožku

Chutná mrkva nakoniec blahodarne pôsobí aj na stav pokožky tela, a to vďaka obsahu všetkých vitamínov či minerálov. Na našu kožu pozitívne vplýva najmä spomínaný vitamín A, ale aj vitamín C, ktorý je dôležitý pri tvorbe kolagénu. Antioxidačné vlastnosti tejto koreňovej zeleniny napomáhajú spomaľovať starnutie buniek tela, a teda i našej pokožky. Ak túžite po žiarivej pokožke, ktorá je chránená pred slnkom aj vysychaním, chutná mrkva by sa na vašom tanieri mala nachádzať čo najčastejšie.

Odporúčame: Sladový výťažok a potraviny so sladom: Na čo sú vlastne dobré?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Ľubica Šťastná 31.01.19 07:17

ĽŠ
karma
100.00

Pestujeme, pripravujeme na rôzne spôsoby, často iba ako rýchly snack - je skrátka výborná.

  • 3
Odpovedať

Mária Maxianová 31.01.19 19:06

MM
karma
100.00

a treba ju konzumovať v čerstvom i tepelne upravenom stave

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 31.01.19 23:21

karma
109.00

Mrkvu si robím často.Bud si ju odšťavím,alebo nastrúham spolu s jablkom a s cviklou.A viem,že vždy je potrebné pridať pár kvapiek oleja.

  • 0
Odpovedať

Darina Božiková 01.02.19 13:32

DB
karma
114.00

mrkva je zdravá,najviac ju telo využije tepelne upravenú,prípadne poklapkanú olejom.

  • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 06.02.19 08:38

MC
karma
109.00

Bez mrkvy ani jeden deň...

  • 0
Odpovedať

Anna Kristova 08.02.19 19:05

AK
karma
100.00

mám radšej varenú

  • 0
Odpovedať

Katarína Hrtúsová 11.02.19 18:43

KH
karma
79.00

Mrkvu konzumujeme v surovom aj uvarenom stave.O celom spektre účinkov som nevedela.Dakujem

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní