Pozor na alergie očí!

Pozor na alergie očí!
 • 20.07.2014
 • Barbora Daxner

  • Zdieľaj:
 • 2

Číhajú na nás najmä v tomto ročnom období. Viete odlíšiť ich prejavy od „bežného” podráždenia očí? A poznáte prvú pomoc, keď vás zaskočí nepripravené? 

V prvom rade si ujasnime, čo sú alergie. Alergológovia vysvetľujú, že sú to nepríjemné reakcie ľudského imunitného systému na látky, s ktorými sa bežne stretávame v našom prostredí. Paleta alergénov je vskutku pestrá: lieky, chemikálie, roztoče, rôzne pele či prach. Na jar a v lete sú najrozšírenejšími „dráždičmi” prach a pele rôznych rastlín.

Odporúčame prečítať: Sezóna alergií je tu

Chrániť sa proti prachu a peľom je však najťažšie, pretože sú rozptýlené vo ovzduší, takže ich vdychujeme a sadajú nám na povrch očí. Ľudský organizmus na alergie zareaguje buď celým telom, napríklad podráždenými či opuchnutými sliznicami nosa, očí či hrdla, kašľom alebo vyrážkami na pokožke. A niekedy na podnety vyvolávajúce alergické reakcie, napríklad na rôzne pele, zareagujú len oči.

ako si poradiť s alergiou očí

Zdroj: Shutterstock®

Opakovanie - signál alergie

Ako sa alergická reakcia očí prejavuje? „Primárnym a najbežnejším prejavom alergickej reakcie je jemné začervenanie očí a slzenie. K tomu sa následne môže pridružiť opuch horných a dolných mihalníc. Veľmi často sa spája si silným svrbením a lepkavým hlienovitým sekrétom hromadiacim sa v očných kútikoch,” vymenúva oftalmológ MUDr. Pavol Veselý z očnej kliniky VESELY. Dodáva, že hlienovitý výtok z očí je až štvrté štádium, predchádza mu spomínané začervenanie, slzenie a opuch. Ako však rozlíšiť prejavy alergie od bežného podráždenia očí? Nie vždy, keď vás oko zasvrbí, začervená sa alebo začne slziť, totiž ide o alergiu. Oftalmológ MUDr. Veselý tvrdí, že alergická reakcia sa vám nikdy neprihodí len raz v sezóne, ale opakovane.

Odporúčame prečítať: Afty a opary - naši nepríjemní spoločníci

Jednorazová reakcia na spojovke nie je prejavom alergie. Niekedy ide iba o lokálne podráždenie smietkou alebo padnutou riasnicou do oka, ktoré spôsobí, že oko sčervená a začne slziť. Ak sa však takáto reakcia opakuje, môžeme hovoriť o alergii. Pri alergii navyše sčervenajú, opúchajú, slzia a svrbia obe oči naraz. Ak sa reakcia týka len jedného oka, pravdepodobnosť, že ide o alergiu, je nízka,” hovorí. Odporúča však pri podozrení, že ide o alergickú reakciu, neváhať a navštíviť lekára, ktorý vykoná alergologické testy a odporučí vám ako do budúcna v podobných situáciách postupovať.

ako si poradiť s alergiou očí

Zdroj: Shutterstock®

Keď nestačia slzy

Alergici, ktorí o svojej náchylnosti na alergie vedia, chránia sa najčastejšie tabletkami, ktorých úlohou je utlmiť alergickú odpoveď organizmu. Naše telo má aj prirodzenú ochranu - slzy. Splachujú pele a prach z povrchu oka do slzného kanálika. No nie vždy je však slzná reakcia dostatočne silná na to, aby zmyla z povrchu oka všetky čiastočky. „Niekedy je preto rozumné dopĺňať lieky na peľovú alergiu aj očnými kvapkami. Aplikujú sa dvakrát denne po dobu dvoch-troch týždňov počas najkritickejšieho obdobia a odbúravajú očné prejavy alergickej reakcie,” odporúča oftalmológ.

Odporúčame prečítať: Pripravte svoje zdravie na leto 

začervenané a opuchnuté oči

Zdroj: Shutterstock®

Bráňte sa už vopred

Ak viete, že ste náchylné na alergické reakcie, môžete sa im vyvarovať tak, že si nasadíte šiltovku či okuliare. „Okuliare v tomto prípade neslúžia ako ochrana proti slnečnému žiareniu, ale skôr ako mechanická ochrana alebo bariéra, ktorá znižuje cirkuláciu vzduchu okolo očí, a tak znižuje pôsobenie alergénov na povrch oka. Na rovnakom princípe funguje aj šiltovka,” vysvetľuje MUDr. Veselý. 

Odporúčame prečítať: Ako sa zbaviť bolestí hlavy?

kvapky do očí

Zdroj: Shutterstock®

Prvá pomoc

Pokiaľ sa vám spustila alergická reakcia, môžete ju veľmi rýchlo a jednoducho utlmiť, a to tak, že sa schladíte. „Je rozumné vypiť veľké množstvo studenej vody alebo zjesť nanuk či niečo studené, čím sa vám schladia sliznice dýchacích ciest a to vám pomôže utlmiť alergickú reakciu,” radí MUDr. Veselý. Upozorňuje však, že populárne umývanie tváre studenou vodou a jej schladenie môže byť kontraproduktívne. „Hoci si studenou vodou môžete schladiť sliznice, zároveň hrozí, že si všetok peľ a prach zmyjete do očí a alergické prejavy očí len umocnít.

Zdroj foto: www.thinkstockphotos.com

  • Zdieľaj:
 • 2
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Miriama Rusinová 09.09.14 15:08

MR
karma
-1.00

veľmi nepríjemné ochorenie

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 12.03.16 19:09

SK
karma
113.00

prave dnes som zacala mat problem s okom, asi som dostala na oko "prievan",je to trochu bolestive, uvidime zajtra

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Domáca maska na suché vlasy: Dopraj im po lete regeneráciu
Vyrob si sama

Domáca maska na suché vlasy: Dopraj im po lete regeneráciu

 • 5
 • 05.09.2021
Výber opaľovacích prípravkov: Ako postupovať a na čo sa zamerať?
Pleť

Výber opaľovacích prípravkov: Ako postupovať a na čo sa zamerať?

 • 7
 • 26.05.2021
Oplatí sa ju vyskúšať! TOTO dokáže čokoládová maska s pleťou!
Vyrob si sama

Oplatí sa ju vyskúšať! TOTO dokáže čokoládová maska s pleťou!

 • 6
 • 18.07.2021
TOPlist