Pozor na kliešte v prírode!

Pozor na kliešte v prírode!
  • 01.05.2015
  • Lucia Hausknechtová

Príchod jari a teplého obdobia so sebou prináša aj prebúdzanie malých, no zároveň nebezpečných živočíchov – kliešťov.

Tí môžu spôsobiť človeku vážne ochorenia, medzi ktoré patrí aj kliešťová encefalitída, ktorá vám môže spôsobiť trvalé následky a pre jedno percento pacientov znamenať aj smrť. 

Výskyt na Slovensku

Na Slovensku sa nachádza približne 20 druhov kliešťov, z ktorých je len 5 druhov schopných prenášať baktérie a parazity. Kliešte sa vyskytujú v tzv. endemických oblastiach, ktorých máme na Slovensku 37. Patria sem oblasti pozdĺž brehov rieky Váh a taktiež juhozápadná časť Slovenska  (pohorie Tríbeč, Vtáčnik, Nitrianska a Pohronská pahorkatina, oblasť Malých Karpát okresy Trenčín, Nové Zámky, Nitra a Levice).

Odporúčame prečítať: Urobte zo svojej záhrady miesto pre oddych

Kliešť

Zdroj: Shutterstock®

Prvá pomoc

Prisatie kliešťa môže spôsobiť prenos závažných infekčných ochorení ako kliešťovú encefalitídu alebo lymskú boreliózu. Najviac kliešťov sa nachádza v lesoch, parkoch, záhradách a vo vysokých trávach, kde sa ľahko prichytia na oblečenie či kožu človeka.

Ak už ste objavili na tele prisatého kliešťa je potrebné ho odstrániť. Nepoužívajte žiadne oleje, ktoré by mohli kliešťa udusiť a on by vyvrhol časť nebezpečných látok do vašej rany. Vydezinfikujte okolie prisatia a potom ho slabým kývaním pomocou pinzety opatrne vytiahnite. Ranu po vybratí je nutné ihneď dezinfikovať. Potom ju niekoľko dní sledujte a v prípade silného začervenania alebo opuchu, navštívte lekára. 

Odporúčame prečítať: Ako si zútulniť balkón

Les

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa chrániť

Medzi najjednoduchšie ochranné opatrenia patrí správny výber oblečenia do prírody. Dlhé nohavice a tenisky zabránia prichyteniu kliešťa na vaše nohy. Taktiež sú účinné aj mnohé repelenty proti hmyzu a kliešťom, ktoré budú odpudzovať týchto drobných živočíchov. V neposlednom rade by ste nemali zabúdať ani na možnosť zaočkovania sa proti kliešťovej encefalitíde.

Po každej prechádzke v lese či výlete v prírode by ste si mali prezrieť celé telo, aby ste mohli kliešťa čo najskôr vytiahnuť. Tieto jednoduché opatrenia vám znižujú riziko nákazy a aj možnosť uchytenia kliešťa na vaše telo. Preto im venujte pár minút pred a po každej prechádzke v prírode. 

Odporúčame prečítať: Niekoľko dôvodov prečo sú rastliny v byte dôležité

Zdroj foto: www.thinkstockphotos.com  

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Martina Zahoranová 01.05.15 09:28

MZ
karma
92.00

no veru z kliešťov mám veľkú paniku a vždy keď sa vrátime z prírody prezriem hlavne dcérku

  • 0
Odpovedať

Monika Šomšáková 04.05.15 21:05

karma
-1.00

už dávam pozor aj na mojho pejska :)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní