Prečo si dopriať rybu častejšie, nielen na Vianoce?

Prečo si dopriať rybu častejšie, nielen na Vianoce?

  • Zdieľaj:
 • 3

Ako už je slovenským zvykom, na vianočnú večeru si skoro určite dáte kapra alebo inú rybu so zemiakovým šalátom. Okrem sviatkov však na Slovensku jeme rýb veľmi málo a prichádzame tak o zdravotné benefity živočíšnych omega-3 mastných kyselín.

Omega-3 mastné kyseliny sú nenahraditeľnou pomocou pre zdravie mozgu a nervového systému. Sú tiež dobré pre srdce, lebo znižujú riziko arytmie, hladinu triglyceridov a krvný tlak. Taktiež majú pozitívny vplyv aj na zdravie očí a celkovú imunitu. Získavať sa dajú nielen z rybieho tuku, ale aj orechov, rôznych olejov alebo avokáda. Avšak nie všetky zdroje omega-3 mastných kyselín sú si rovné.

Neprehliadni: Inšpirácie na perníkové dekorácie: Oživ svoju vianočnú výzdobu!

Vianoce a ryby

Zdroj: Shutterstock®

Dôležitá je vstrebateľnosť

Živočíšne omega-3 majú väčšie zastúpenie mastných kyselín s dlhším reťazcom EPA a DHA ako tie rastlinné. Takto sa ukladajú priamo do bunkových lipidov a udržujú sa v cirkulácii človeka podstatne dlhšie než tie s krátkym reťazcom, ktoré naše telo rýchlejšie strávi a premení na energiu.

Rastlinné omega-3 obsahujú predovšetkým mastnú kyselinu ALA. Kyselina ALA je ale sama o sebe pre naše telo nevyužiteľná, a preto ju telo musí premieňať na EPA a neskôr tiež na DHA. Avšak naše telo je schopné premeniť iba 2 – 5 % pôvodného množstva. Vstrebateľnosť je teda len veľmi malá, zatiaľ čo živočíšne omega-3 telo vstrebá až na 98 %.

„Najprirodzenejším zdrojom omega-3 mastných kyselín sú hlavne tučné ryby. Obsahujú ich až niekoľkonásobne viac ako rastlinné zdroje. Preto je lepšie siahnuť po rybách než napríklad po orechoch alebo iných zdrojoch omega-3,“ dodáva výživová špecialistka Janka Trebulová.

OmegaMarine Forte+

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: NaturaMed Pharmaceuticals

Ryby a ich tuk

Zvlášť cenné sú polynenasýtené mastné kyseliny živočíšneho pôvodu, ktoré sa nachádzajú najmä v rybách z chladnejších oblastí, ako sú slede, makrely alebo lososy. Ryby sú studenokrvné živočíchy a nie sú schopné regulovať svoju telesnú teplotu. Zjednodušene povedané, aby boli schopné prežiť v studených vodách, museli sa adaptovať aj skladbou tuku vo svojich tkanivách a na bunkových membránach.

Polynenasýtené tuky majú nízku teplotu topenia, a tak sú tekuté aj v podstatne nižších teplotách než nasýtené tuky. Vysoký obsah nenasýtených mastných kyselín umožňuje týmto živočíchom zachovať si životne dôležité biochemické procesy aj v chladnejších podmienkach a pre nás sú tak vítaným zdrojom omega-3. 

Americká asociácia srdca (AHA) odporúča týždenne zjesť dve porcie rýb, teda okolo 200 gramov. Nie je to vôbec veľa, ale len 18 % Slovákov konzumuje ryby každý týždeň a neprijíma tak dostatočné množstvo omega-3 mastných kyselín. Denný prísun omega-3 vám pomôžu ustrážiť výživové doplnky OmegaMarine Forte+ od NaturaMed Pharmaceuticals. Obsahujú vysoko koncentrovaný olej z čerstvých nórskych lososov a na zaistenie dennej potreby stačí užiť 2 kapsuly.

Mesačné balenie OmegaMarine Forte+ teraz môžete vyskúšať zadarmo, a to len za cenu poštovného a balného. Viac informácií o produkte aj aktuálnej akcii získate na webovej stránke www.omegamarineforte.sk.


  • Zdieľaj:
 • 3
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Mária Chromíková 20.12.18 13:38

MC
karma
110.00

Ryby máme radi aj keď ich často nekonzumuje.Rybára doma nemáme,a mrazené mi nechutnajú.

 • 0
Odpovedať

Andrea Hrtúsová 20.12.18 18:22

AH
karma
115.00

Ryby konzumujem často, aj napriek tomu som si objednala výživový doplnok od Natura Med. Predsa len si myslím, že je to pre organizmus potrebné

 • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 20.12.18 21:54

ĽŠ
karma
100.00

Na rybky nedáme dopustiť, nielen vo vianočnom čase.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Focaccia – famózny taliansky chlieb. Ako ju pripraviť?
Bezmäsité jedlá

Focaccia – famózny taliansky chlieb. Ako ju pripraviť?

 • 2
 • 29.06.2022
Kukuričné placky s dresingom: Dokonalosť pre milovníkov kukurice
Bezmäsité jedlá

Kukuričné placky s dresingom: Dokonalosť pre milovníkov kukurice

 • 3
 • 04.07.2022
Jahodový džem s chia semienkami pre každého
Raňajky

Jahodový džem s chia semienkami pre každého

 • 7
 • 02.05.2022
TOPlist