Prišiel čas zberu medvedieho cesnaku

Prišiel čas zberu medvedieho cesnaku
 • 08.04.2015
 • Lucia Hausknechtová

  • Zdieľaj:
 • 3

Medvedí cesnak je jedna z typických jarných rastlín, ktoré sa v prírode objavujú už koncom marca. Táto rastlina nápadne podobná konvalinkovým listom rastie najmä na vlhkých lúkach a v tienistých listnatých lesoch. Na týchto miestach ju môžete nájsť v hojnom množstve, a tak si nazbierať tohto "prírodného lieku" plné košíky. 

Pozor pri zbere!

Keď sa rozhodnete zbierať medvedí cesnak na lúkach či v lesoch, dávajte pozor, aby ste si ho nezamenili s podobne vyzerajúcimi rastlinami. Môže pripomínať listy konvalinky, ktorá je však jedovatá a to by mohlo mať nepríjemné následky. Jednoducho ich však dokážete rozlíšiť ovoňaním, pretože medvedí cesnak má typickú cesnakovú vôňu. 

Odporúčame prečítať: Doprajte si kvalitné mäso, vieme ktoré to je

Medvedí cesnak

Zdroj: Shutterstock®

Liečivé účinky

Táto rastlina má podobné liečivé účinky ako pravý cesnak, o ktorom je známe, že je to skvelý domáci liek. Ako jedna z prvých jarných rastlín sa preto používa ako súčasť jarných kúr na prečistenie. Taktiež podporuje trávenie, ničí parazity a urýchľuje hojenie rán.

Cesnak medvedí odstraňuje aj srdcové poruchy, nespavosť a pomôže vám aj pri problémoch s vysokým krvným tlakom. Používa sa aj ako prevencia pred žalúdočnými vredmi. Jeden z jeho mnohých pozitívnych účinkov na organizmus je schopnosť prečistiť krv a tak aj celý organizmus. 

Odporúčame prečítať: Šošovica, ktorá vyrieši problémy s nadúvaním

Medvedí cesnak

Zdroj: Shutterstock®

Medvedí cesnak v kuchyni

Jedlá pripravené z medvedieho cesnaku majú jemne cesnakovú arómu. Nemusíte sa však báť, že cesnak budete cítiť aj niekoľko hodín po zjedení. To je aj jedna z výhod tejto jarnej bylinky. Môžete ho pridávať do nátierok, šalátov alebo si pripraviť pesto.

Ako aj pri iných rastlinách aj táto obsahuje najviac vitamínov v čerstvom stave. Nemusíte ho však konzumovať  len v surovom stave. Zaručene chutné sú aj polievky či omáčky. Medvedí cesnak je vynikajúca sezónna potravina, ktorá vám na jar prebudí organizmus a naštartuje telo

Odporúčame prečítať: Nie všetky "éčka" sú škodlivé

Zdroj foto: www.thinkstockphotos.com  

  • Zdieľaj:
 • 3
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Martina Zahoranová 08.04.15 16:32

MZ
karma
92.00

už sme si boli zopárkrát nazbierať a keďže už začína kvitnúť už máme asi aj po jeho zbere... ale využili sme ho na rôzne spôsoby

 • 0
Odpovedať

Iveta Moravčíková 10.04.15 08:30

IM
karma
100.00

Ale ženy jest ho s mierou kôly hormonom môže z neho narást ochlpenie

 • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 24.05.20 13:14

KS
karma
133.00

Mám ho veľmi rada, super prírodný liek na posilnenie imunity :-)

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní