Prvá pomoc: Čo robiť, keď máme poranený necht?

Prvá pomoc: Čo robiť, keď máme poranený necht?

  • Zdieľaj:
 • 8

Stáva sa to každému z nás. Je bežný deň, vystupujete z auta, zavriete dvere a bum, prst nečakane ostane medzi nimi. Vchádzate unavení do spálne, idete si ľahnúť a bum, narazíte si nohu o roh postele. Koľkokrát za život ste si už narazili alebo privreli necht na nohe alebo ruke?

Táto nepríjemná a veľmi bolestivá situácia častokrát končí dokonca až odpadnutím jedného z našich nechtov. Ako však takýto poranený necht ošetriť tak, aby k odpadnutiu neprišlo? Je ho vôbec možné zachrániť?

Odporúčame: Zápal v tele môže byť životu nebezpečný! Vieš, prečo?

vytrhnutie nechta

Zdroj: Shutterstock®

Je potrebná návšteva lekára?

Väčšina zranení poškodí práve miesto, odkiaľ necht vyrastá, kedy necht väčšinou praská a odpadáva. Keď sa však už zranenie stane, mali by ste posúdiť, či je potrebné navštíviť lekára. Vyvíjajte tlak na ranu, aby ste spomalili krvácanie, ošetrite ju, obviažte a vezmite si analgetikum, aby ste utlmili prípadnú bolesť. Pokiaľ pociťujete opuch, ktorý stále narastá, radšej zvážte návštevu lekára. Necht môže byť totiž trvalo poškodený, prípadne môžete mať v prste zlomenú kostičku, či iné zranenie.

lieky proti bolesti

Zdroj: Shutterstock®

Zatiaľ, čo robíte všetko možné, uistite sa, že máte v danej oblasti stále dobrý prietok krvi. Stlačte časť nechtu alebo prst, ktorý nie je zranený. Ak sa oblasť zmení na bielu a potom sa v priebehu niekoľkých sekúnd zmení na ružovú, keď uvoľníte tlak, máte dobrý prietok krvi a znamená to, že krv vám tam stále tečie. Mali by ste sa tiež dotknúť špičky prsta, aby ste sa ubezpečili, že stále máte cit v  poranenej oblasti. Pokiaľ cítite všetko, pravdepodobne nemáte žiadne nervové poškodenie. Tiež sa uistite, že koža na špičke prsta nie je modrá alebo príliš bledá. Nezvyčajné farby sú znakom, že by ste mali navštíviť lekára.

Ak dôjde k poškodeniu nechtového lôžka, dôkladne preskúmajte nechty, aby ste zistili, aké rozsiahle je poškodenie. Keď modrina zasahuje 50% povrchu nechtu, mala by sa krv spod nechta dostať preč, aby sme sa pokúsili necht zachrániť. Lekár to môže urobiť jednoducho, vytvorením malého otvoru, aby umožnil odtok krvi. Toto je postup, ktorý by mal byť prenechaný na odborníka. Bez ohľadu na to, koľko článkov a videí máte o tomto probléme naštudovaných, nie je potrebné riskovať vznik infekcie. Najmä v prípade, ak vám hrozí, že vám necht odpadne a nový už nenarastie. 

Bude sa ti páčiť: Toto je prvá pomoc pri zarastajúcich nechtoch! Ako na to?

Ak sa v mieste zranenia stále drží množstvo opuchu, je to príznak infekcie. Navyše, ak sa tam objavujú zelené miesta, prípadne zvláštne výtoky, znamená to, že sa tam naozaj nachádzajú neželané baktérie. V spojení s bolesťou by ste už teda v tomto prípade nemali odkladať návštevu lekára. Pokiaľ sa pri opuchu červená farba posúva smerom od prsta ďalej, môže to byť znak, že sa infekcia rozširuje do krvného obehu. 

Pri silnejšom náraze sa necht môže zmeniť až na čierny a môže sa zdať, že nám ledva visí na prste. Nikdy ho však nevyťahujte. Zranenie sa samé buď zrastie, prípadne necht sám odpadne. Nový necht vám už určite rastie, tlačí na ten starý a keď bude starý necht pripravený na odchod, určite si poradí aj bez vašej násilnejšej pomoci. Po tom, ako vám necht odpadne, dbajte na to, aby miesto pre nový necht nebolo veľmi suché. Môže to mať vplyv na to, v akom tvare vám porastie nový necht. 

Pokiaľ máte necht narazený len minimálne a nevyzerá, že by odpadol, môžete ho prekryť vrstvou laku. Dbajte však na to, aby už prst nekrvácal. My však odporúčame nechať ho prirodzene zahojiť, bez zásahu chemických prostriedkov.


Nechty na nohách rastú rýchlosťou 1 milimeter mesačne, takže môže trvať rok alebo dlhšie, kým poranený necht na palci úplne vyrastie. Na rukách nechty rastú asi trikrát rýchlejšie, takže proces rastu môže trvať len šesť mesiacov.
 

Odporúčame: Trpíš nimi tiež? Tieto celebrity bojujúce s migrénami sa nesťažujú!

I think I liked it better before #bruisednail #nonail #beforeandafter

Príspevok, ktorý zdieľa Marble (@marblekay),

- Anketa

MALI STE UŽ NARAZENÝ NECHT?

Odpovedalo 1207 ľudí  

Áno
63%
Nie
37%

  • Zdieľaj:
 • 8
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Daniela Bieliková 01.04.18 07:30

DB
karma
102.00

stretla som sa už s týmto nepríjemným problémom, mala som narazený necht na nohe a veru trvalo rok, pokiaľ mi narástol nový a modrá časť zmizla...

 • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 01.04.18 16:32

MM
karma
103.00

už som to zažila, bolo to veľmi bolestivé

 • 1
Odpovedať

Iveta Ondáková 01.04.18 18:24

IO
karma
97.00

Veru už aj mna stretla táto malá nepríjemnost, no takéto zranenie chce svoj čas a všetko je zasa v poriadku ...

 • 1
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 01.04.18 19:58

PV
karma
111.00

Ano, aj ja som mala narazený palec na nohe. Bol modrý tak do polovice.. nerobila som s tým nič..Sám rástol ,až to modré zmizlo ..No trvalo to fakt asi pol roka, kým som mala zdravý necht opäť..!!

 • 2
Odpovedať

Mária Chromíková 01.04.18 20:30

MC
karma
100.00

Veľmi nepríjemne zranenie ,našťastie pre mňa som to nemusela riešiť u lekára.

 • 1
Odpovedať

Elena Švachová 01.04.18 21:10

karma
109.00

fúha,nepríjemné a určite aj bolestivé.Párkrát som zakopla,párkrát som si aj privrela prst,ale nikdy nie tak,žeby mi necht omodrel-našťastie.

 • 1
Odpovedať

Jana Komadová 04.04.18 21:23

JK
karma
100.00

Už som om to zažila je to bolestivé a nepríjemné zranenie

 • 0
Odpovedať

Alžbeta Stanková 17.08.19 16:34

AS
karma
110.00

aj ja som to už zažila, je to bolestivý úraz

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

TEST: Adipo Gasta od GERnétic – telový krém na zoštíhlenie
Telová kozmetika

TEST: Adipo Gasta od GERnétic – telový krém na zoštíhlenie

 • 1
 • 03.07.2021
TEST: Micelárna voda Mary Kay
Pleťová kozmetika

TEST: Micelárna voda Mary Kay

 • 4
 • 24.06.2021
Sothys podkladové make-upy pre rozjasnenie i zmatnenie pleti
Dekoratívna kozmetika

Sothys podkladové make-upy pre rozjasnenie i zmatnenie pleti

 • 5
 • 27.07.2021
TOPlist