Prvá pomoc pri uštipnutí včelou, osou, sršňom: Osvedčená cibuľa už je pasé!

Prvá pomoc pri uštipnutí včelou, osou, sršňom: Osvedčená cibuľa už je pasé!

Neviem ako vás, ale mňa rodičia stále učili, že s prírodou sa netreba zahrávať. A hlavne nie so včelami, osami či sršňami. Pretože čím viac sa človek zaháňa a snaží sa tieto malé tvory odohnať, tým viac ich vyprovokuje, čím sa stávajú „agresívnejšie“. Práve vtedy vzniká vyššie riziko, že vás tento hmyz aj bodne. Našťastie, platí, že vás bodne iba raz (to platí v prípade včiel), no aj toto jediné bodnutie si zapamätáte na dlhú dobu.

Počas leta sa s týmto blanokrídlym hmyzom stretávame, dá sa povedať, na každom kroku. Preto riziko bodnutia je pomerne veľké. Samotný štípanec však nie je žiadnym problémom a dokonca nemusí byť ani bolestivý. Dôležité v tomto prípade je, aký druh hmyzu vás vlastne bodol a čím bol nakazený.

Viete, ktorý hmyz je najmierumilovnejší? Je to čmeliak, preto bodnutie ním je veľmi zriedkavé. Rovnako to platí aj v prípade včiel – teda len dovtedy, kým sa cítia bezpečne. Ak vznikne akýkoľvek podnet, ktorý môžu vyhodnotiť ako ohrozujúci, vtedy dokážu zaútočiť svojím žihadlom, ktoré obsahuje jed blanokrídleho hmyzu. Naopak, osa a sršeň patria medzi agresívny hmyz, ktorý môže u človeka vyvolať alergickú reakciu. Mimochodom, práve na tieto dva druhy hmyzu by ste si mali dávať najväčší pozor, pretože dokážu bodať opakovane.

Pozri aj: Zelené stopky z jahôd už nikdy nevyhadzuj! Nevídané, ako tvojmu telu pomôžu!

ako ošetriť bodnutie hmyzom

Zdroj: Shutterstock®

Čo pomáha pri bodnutí včelou, osou...

Ak sa stane, že vás niektorý druh blanokrídleho hmyzu poštípe, respektíve bodne, tak základným pravidlom je – vyčistiť ranu. Ako prvé sa uistite, že vám v tele neostalo zabodnuté žihadlo. Ak áno, tak ho vyberte prostredníctvom pinzety alebo prostredníctvom nechtov a, samozrejme, ranu očistite vodou.

Čo sa týka domácej liečby, tak jediné, čo vám pomôže, je cibuľa. Teda, aspoň doposiaľ cibuľa bola považovaná za najlepší liek na zmiernenie prípadného opuchu alebo inej alergickej reakcie. Vôbec sa to nezmenilo a platí to aj dnes. Ale existujú aj ďalšie domáce triky, ktoré vám pri bodnutí hmyzom pomôžu a trúfame si povedať, že sú príjemnejšie ako vôňa cibule.

V prvom rade vyskúšajte kocky ľadu alebo mrazenú zeleninu. Ľad pomáha zmierniť opuch, ale aj bolesť, ktorú môžete pri bodnutí hmyzom pociťovať. Ďalším známym liekom je propolisová masť alebo propolisová tinktúra či dokonca aj obyčajný med. Ak nahliadneme do kuchyne, tak na bodnutie hmyzom tiež môžete použiť jablčný ocot, ktorý stačí naniesť na vatový tampón a jemne vklepávať na bolestivé miesto.

A čo potraviny? Okrem už spomínanej cibule môžete vyskúšať uhorku alebo zemiaky. Uhorka má antibakteriálne, upokojujúce a chladivé účinky, zatiaľ čo škrob obsiahnutý v zemiakoch sťahuje ranu a zmierňuje bolesť.

Ak sa nachádzate v prírode, tak ďalší trik, ktorý sa odporúča pri bodnutí hmyzom vyskúšať, je hlina zmiešaná s vodou. Údajne stačí si takto vytvoriť „blato“ a to naniesť na ranu. Tu však pozor, aby ste si ranu nezaniesli a možno to neskôr neoľutovali.

alergická reakcia po bodnutí hmyzom

Zdroj: Shutterstock®

Pozor na alergickú reakciu!

Pre niektorých ľudí môže byť bodnutie hmyzom smrteľné a u iných dokáže vyvolať alergickú reakciu, ktorá nie je len o miernom opuchu. Dokonca pri bodnutí môžeme hovoriť aj o anafylaktickom šoku, ktorý môže byť sprevádzaný stratou vedomia, problémami s dýchaním či poklesom tlaku. V takom prípade je nutné vyhľadať lekársku pomoc!

Ďalšími príznakmi alergickej reakcie na bodnutie hmyzom sú:

 • malátnosť,
 • pocit na zvracanie,
 • sťažené dýchanie,
 • začervenanie tváre,
 • nadmerný opuch.

Základným pravidlom, ktoré by ste mali ovládať pri bodnutí hmyzom, je nehýbanie končatinou. Ak vás hmyz bodne do končatiny, tak by ste ňou nemali príliš hýbať, aby ste zabránili rýchlemu šíreniu jedu do celého organizmu.

Zaujme ťa: Najchudobnejšie krajiny sveta: Tam by si žiť nechcela!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Ľubica Šťastná 01.07.19 06:55

ĽŠ
karma
100.00

Trik s hlinou je zaujímavý, ak k sa nachádzame v prírode.

 • 0
Odpovedať

Alena Hocková 02.07.19 17:12

AH
karma
-1.00

Ďakujeme za cenne rady. O mnohých som netušila. Človek nikdy nevie, kedy sa zídu.

 • 0
Odpovedať

Lenka Čajová 13.07.19 17:48

karma
97.00

super poučné na toto obdobie :)

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 13.07.19 22:29

JK
karma
100.00

Dobrá rada nad zlato a hlavne v tomto letnom období

 • 0
Odpovedať

Lucia Šintálová 13.07.19 22:47

karma
100.00

Užitočné rady, syna poštípala na zahrade osa, napadla ma len cibuľa, už budem vedieť, že i uhorka pomáha.

 • 0
Odpovedať

Alžbeta Stanková 17.07.19 12:20

AS
karma
108.00

mne tiež pomáha priloženie ľadu na poštípané miesto

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní