Pyelonefritída: Zisti, aké sú najčastejšie prejavy zápalu obličiek!

Pyelonefritída: Zisti, aké sú najčastejšie prejavy zápalu obličiek!

K vzniku nepríjemného zápalu obličiek môže prispieť množstvo rozličných faktorov. Viac ohrozené sú napríklad ženy či jedinci, ktorých opakovane trápia chronické zápaly močových ciest. Zápal obličiek alebo aj pyelonefritída môže byť sprevádzaný zvýšenou teplotou až horúčkami, bolesťami v oblasti krížov aj častým močením. V nasledujúcom článku sa o tomto ochorení dozviete všetko podstatné. Prezradíme vám, aké sú prejavy zápalu obličiek a čo je dôležité pri jeho liečbe!

O aké ochorenie ide?

Obličky predstavujú párový orgán, ktorý je v ľudskom tele uložený na zadnej strane brušnej dutiny. Majú fazuľovitý tvar a sú zložené z kôry a drene. Každodenne v organizme filtrujú krv a vo forme moču z neho odstraňujú škodliviny. Pod pojmom pyelonefritída rozumieme zápal tohto životne dôležitého orgánu, ktorý je najčastejšie spôsobený infekciou bakteriálneho pôvodu. Zápal obličiek v mnohých prípadoch vzniká v dôsledku postupujúcej infekcie z nižších častí močového ústrojenstva, napríklad močového mechúra.

Rizikovými faktormi pre vznik ochorenia je i prítomnosť obličkových kameňov, oslabený imunitný systém či zväčšenie prostaty. Viac ohrozené sú ženy, jedinci s poruchami močových ciest, u ktorých dochádza napríklad k spätnému vtekaniu moču do obličiek aj osoby trpiace na opakované zápaly močových ciest. Zápal obličiek môže mať akútny aj chronický charakter. Akútna pyelonefritída predstavuje ochorenie s rýchlym nástupom a pomerne intenzívnymi prejavmi. Chronická forma zápalu obličiek naopak môže prebiehať i veľmi dlhé obdobie a dokonca bezpríznakovo.

Pozri aj: Po stopách našich predkov: Zisti, prečo jesť pšeno oveľa častejšie

zápal obličiek

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa pyelonefritída prejavuje?

Ako sme spomenuli už vyššie, špecifické prejavy má hlavne akútna forma pyelonefritídy, ktorá sa môže rozvinúť veľmi rýchlo. Medzi najčastejšie príznaky tohto ochorenia radíme časté močenie a nutkanie na močenie. U menších detí sa môže dostaviť i nočné pomočovanie. Taktiež sa na začiatku ochorenia objavujú zvýšené teploty až horúčky s triaškou. Rovnako sa vyskytujú bolesti chrbta, najmä na boku v oblasti postihnutej obličky. Pacienta však vo všeobecnosti môžu trápiť bolesti v krížoch či podbrušku aj bolesti svalov, kĺbov a hlavy.

Postihnutý tiež môže pociťovať nevoľnosť až pocity na zvracanie. Výnimkou nie je ani zvýšenie krvného tlaku. Objaviť sa dokonca môžu i príznaky typické pre infekcie dolných močových ciest, akými sú napríklad bolesť či pálenie pri močení. Chronický zápal obličiek sa vo väčšine prípadov neprejavuje, prípadne postihnutému spôsobuje len menej intenzívne ťažkosti. Často je pri tejto forme ochorenia iba zistená prítomnosť baktérií v moči.

liečba zápalu obličiek

Zdroj: Shutterstock®

Pri liečbe je potrebný oddych i dostatok tekutín

Liečba zápalu obličiek patrí do rúk lekárov. Neliečený zápal totiž môže výrazne ohroziť funkciu a celkový stav obličiek, prípadne sa môže krvou šíriť ďalej. Pri nekomplikovanej pyelonefritíde sa zvyčajne podávajú antibiotiká a liečba prebieha v pohodlí domova. Trvať môže až do dvoch týždňov. Pacient by mal oddychovať na lôžku a hlavne by mal mať dostatočný prísun tekutín. Možné je tiež podávať lieky na horúčku či bolesť. Pri komplikovanom priebehu zápalu obličiek, pri ktorom sú u pacienta prítomné vysoké horúčky či dehydratácia je v niektorých prípadoch potrebná hospitalizácia.

Liečba vážnych infekcií sa môže pretiahnuť na niekoľko týždňov. Ak sú príčinou vzniknutého ochorenia napríklad obličkové kamene, vhodné je ich po preliečení zápalu odstrániť. Zároveň je nevyhnutná prevencia tejto choroby. Na tú by mali dbať najmä osoby, ktoré sú týmto ochorením ohrozené vo väčšej miere. Vo všeobecnosti je však pre zdravie močových ciest nevyhnutné dodržiavanie zásad pravidelného pitného režimu aj dostatočnej hygieny. Ženy by si tiež mali dávať pozor na prechladnutie v dolných partiách.

Pozri aj: Vieš, čo je steatóza pečene? Zisti viac o tomto vážnom ochorení!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Ľubica Šťastná 18.02.19 06:37

ĽŠ
karma
100.00

Veľmi nepríjemné ochorenie, či už akútneho alebo chronického charakteru.

  • 0
Odpovedať

Anna Vargová 18.02.19 16:26

AV
karma
100.00

Poznám toto ochorenie, dávam si riadny pozor na prechladnutie

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 19.02.19 08:36

MM
karma
100.00

mám svoje skúsenosti s týmto ochorením, žiaľ negatívne

  • 0
Odpovedať

Daniela Revayová 20.02.19 20:33

DR
karma
104.00

Dcera mala tento problem... jedinym priznakom bola vysoka horucka s febrilnymi krcmi, na zapal oblicky sa prislo az po tom, ako sa vylucilo vsetko ostatne....

  • 0
Odpovedať

Milka Damašková 22.02.19 19:24

MD
karma
132.00

Moja dcérka tým trpela ešte ako bábätko, mala veľa ťažkých zápalov obličiek, nakoniec sa musela podrobiť dvom ťažkým operáciám, aby sa jej nevracal moč do obličiek. Veľa si vytrpela.. no našťastie obličky jej pracujú dobre,aj keď ich má odvtedy poškodené.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní