Pyštek obyčajný: Zlepší trávenie a pomôže s kŕčovými žilami

Pyštek obyčajný: Zlepší trávenie a pomôže s kŕčovými žilami

Pyštek obyčajný je pomerne známa a značne rozšírená bylina. Ak vám aj jej názov nič nehovorí, napohľad by ste ju možno spoznali. Pyštek je charakteristický svojimi žltými kvetmi, ktoré majú tvar malých kalichov.

Okrem pekného vzhľadu v sebe rastlina skrýva aj liečivú silu. Má blahodarné účinky na trávenie a imunitný systém. Taktiež si poradí s problémami, ako zadržiavanie vody v organizme či plynatosť. Objavte všetky skvelé účinky pyšteka obyčajného v nasledujúcom článku!

Kde pyštek nájdete?

Pyštek obyčajný alebo latinsky Linaria vulgaris je poľná divorastúca bylina z čeľade krtičníkovitých. Jeho liečivé vlastnosti boli využívané už stredovekými bylinkármi. Dorastá do výšky od 30 do 60 centimetrov a vysokú vzpriamenú stonku má husto olistenú. Pyštek ľahko spoznáte podľa jeho kvetov. Sú kalichovitého tvaru a majú žltú farbu s oranžovožltou škvrnou v spodnej časti. Rastlina obľubuje slnečné a teplé stanovištia s piesočnatou pôdou.

Pyštek rastie ako burina pri cestách či železničných tratiach, na rúbaniskách i poliach, a to od nížin až po podhoria. Prevažne sa vyskytuje v Európe, s výnimkou najsevernejších oblastí, ale aj na západe Ázie. Zber prebieha zvyčajne od júna až do septembra či októbra, kedy rastlina kvitne. Pri zbere sa bylina odreže asi 20 centimetrov od zeme a následne sa suší vo zväzkoch na tienistom mieste. Pyštek je v sušenej forme ľahko dostupný i v lekárňach, na internete či v špecializovaných predajniach.

Pozri aj: Recept na vtáčie mlieko: Dopraj si trochu detskej nostalgie!

účinky pyšteka obyčajného

Zdroj: Shutterstock®

Ako vplýva na organizmus?

Pyštek obsahuje množstvo flavonoidov, vlákniny, fytosterolov i trieslovín. Taktiež je zdrojom viacerých organických kyselín, napríklad kyseliny mravčej, octovej či jablčnej. V rastline sa nachádzajú i sacharidy, vitamín C či niektoré minerálne látky. Pyštek má antiseptické, protizápalové a detoxikačné účinky. Zlepšuje obranyschopnosť aj stav ciev a bojuje proti voľným radikálom. Dokáže výrazne podporiť funkciu viacerých orgánov, najmä žlčníka, obličiek, pečene a žalúdka. Aj v ľudovom liečiteľstve bol  využívaný práve pri liečbe ochorení spomínaných orgánov.

Pomáha pri pálení záhy, žalúdočných alebo dvanástnikových vredoch, obličkových kameňoch, zápche i žltačke. Zabezpečuje pravidelné vyprázdňovanie, minimalizuje plynatosť a reguluje vodu v tele. Vhodný je na potlačenie bolestí brucha. Pyštek má vplyv aj na pokožku. Účinne dezinfikuje a podporuje hojenie rán. Vyskúšať by ho mali osoby, trpiace hemoroidmi, kŕčovými žilami, ekzémom, opuchmi nôh či očnými zápalmi.

tinktúra z pyšteka

Zdroj: Shutterstock®

Pripravte si z neho čaj alebo tinktúru!

Z pyšteka si môžete pripraviť liečivú tinktúru, čaj či odvar na vonkajšie použitie. Tinktúru pripravíte z konkrétnej byliny a kvalitného, aspoň 40 %, alkoholu. Nechajte ju lúhovať aspoň dva týždne a uchovávajte v tmavej nádobe. Taktiež sa po tinktúre môžete poobzerať na internete či v lekárni. Zvyčajne sa užíva 20 kvapiek trikrát denne, prípadne podľa odporúčaní výrobcu. Vyskúšajte ju, ak potrebujete podporiť činnosť pankreasu, žlčníka a pečene alebo odstrániť hnačku či nadúvanie.

Na pyštekový čaj potrebujete 1 čajovú lyžičku sušenej byliny a 2,5 dcl vriacej vody. Nápoj nechajte lúhovať asi 12 minút a následne sceďte. Pri akútnych ťažkostiach sa pije 2 až 4 razy denne. Vyskúšajte ho pri bolestiach brucha, zavodnení organizmu či problémoch s obličkami. Nakoniec si môžete pripraviť silnejší odvar, ktorý je vhodný na vonkajšie použitie. V 2 dcl vriacej vody nechajte lúhovať 2 polievkové lyžice sušeného pyšteka asi 20 minút. Následne ho vo forme obkladov aplikujte na kožné problémy. Na internete alebo v lekárni zoženiete taktiež masť z pyšteka obyčajného. Je vhodná na ošetrenie akné, hemoroidov alebo kŕčových žíl.

Odporúčame: Vieš, čo všetko signalizuje zvýšená telesná teplota?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Ľubica Šťastná 18.04.18 06:45

ĽŠ
karma
100.00

Super, ďakujem za rady!

  • 0
Odpovedať

Martina Varhaníková 18.04.18 10:05

karma
110.00

Z videnia ju poznám, ale zatiaľ som nenatrafila na jej liečivé účinky. Dobré vedieť...odporučila som ju kamoške, lebo ona má problémy s trávením a bolesti brucha. Vďaka. :o)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní