Rakovina prsníka už nie je tabu

Rakovina prsníka už nie je tabu
 • 03.04.2015
 • Lucia Hausknechtová

  • Zdieľaj:
 • 1

Presne pred týždňom sa na Slovensku už tradične konala verejno-prospešná zbierka Ligy proti rakovine.

Pripnutím malého žltého narcisu a vhodením dobrovoľného príspevku do pokladničky, ste mohli pomôcť onkologickým pacientom, ktorí to skutočne potrebujú. Rakovina sa môže týkať každého jedného z nás a je dôležité, aby sa o tejto chorobe hovorilo. 

Rakovina prsníka

Najčastejším druhom rakoviny u žien je rakovina prsníka. Choroba sa u mladých žien do 25 rokov vyskytuje ojedinele a so zvyšujúcim sa vekom, stúpa aj riziko ochorenia. Medzi najrizikovejšie skupiny patria ženy vo veku nad 45 rokov. Pravidelné návštevy u svojho gynekológa a samovyšetrenie prsníkov by mali byť samozrejmosťou pre každú ženu, ktorá sa stará o svoje zdravie.

Odporúčame prečítať: Cvičenie v prírode je najprirodzenejšie

Narcisy

Zdroj: Shutterstock®

Prevencia

Nahmataná hrčka v prsníku je najtypickejším príznakom ochorenia a môže znamenať karcinóm prsníka. Žena by mala čo najskôr navštíviť svojho lekára a podstúpiť základné vyšetrenia. Medzi menej časté príznaky patria aj bolesti pŕs alebo výtok z bradavky.

Včasné odhalenie karcinómu zvyšuje šancu na uzdravenie. Okrem pravidelných gynekologických prehliadok, by ste nemali zanedbávať ani samovyšetrovanie prsníkov a mamografické vyšetrenia.

Odporúčame prečítať: Alergikom začína nepríjemné obdobie

Rakovina prsníka

Zdroj: Shutterstock®

Nemlčte o chorobe

Počet žien s touto diagnózou neustále rastie, no zároveň rastie aj počet žien, ktoré túto chorobu zdolali a začlenili sa opäť do normálneho života. Dôležitá je včasná diagnóza a následná liečba. Na Slovensku platí, že každá žena nad 40 rokov by mala navštevovať mamografické vyšetrenie každé dva roky.

Nemlčte o tejto chorobe a upozorňujte ženy vo svojom okolí na možné riziká, ktoré sú spojené s neskorým zistením diagnózy. Ak máte v rodine niekoho, kto prechádza touto diagnózou, snažte sa mu pomôcť. 

Odporúčame prečítať: Chráňte svoje prsia prevenciou

Zdroj foto: www.thinkstockphotos.com  

  • Zdieľaj:
 • 1
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Iveta Moravčíková 08.04.15 14:22

IM
karma
100.00

Už som čítala ako je tá mamografia škodlivá tak sa aj človek bojí.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní