Riskuješ slepotu! Pozri, ako si nevedome poškodzujeme zrak

Riskuješ slepotu! Pozri, ako si nevedome poškodzujeme zrak

Zrak máme len jeden a povedzme si úprimne, boli by sme bez neho nahratí. Strata zraku je naozaj veľký problém a zmení život človeka na nepoznanie. Aj keď si myslíme, že si zrak chránime, predsa len robíme malé chyby, ktorými mu dávame poriadne zabrať.

Pozrite sa spolu s nami na to, ako si nevedome poškodzujeme zrak každý jeden deň bez výnimky! Určite medzi týmito zlozvykmi nájdete aj seba. V tom prípade odporúčame, aby ste sa im vyvarovali, a to čo najrýchlejšie, inak si priženiete nežiadané infekcie, ochorenia a možno až spomínanú slepotu.

Pozri aj: Spomienka na mladosť či operáciu? Poznáme triky, ako sa zbaviť jazvy!

pred UV sa chráňte aj v zime

Zdroj: Shutterstock®

Nebezpečné UV

Slnečné okuliare sú povinnou výbavou v lete, a to každý deň. Bez nich často ani neopúšťame obydlie. Ale viete, že UV lúče sú nebezpečné aj na jar, jeseň aj v zime? Nechránené oči vystavujeme riziku ochorenia, a to aj keď je zamračené. A aké okuliare vybrať? Na trhu je totiž nespočetné množstvo možností, no nie všetky sú kvalitné. Hľadajte tie, čo chránia pred UV žiarením na 99 percent. Chrániť by mali pred UVA a UVB lúčmi.

kvapky do očí sú návykové

Zdroj: Shutterstock®

Ruky preč!

Častým zlozvykom býva, že si oči stále chytáme a trieme, lebo nám v nich niečo vadí. Ak to robíte príliš často, koledujete si o zužovanie rohovky, čo postupne poškodí videnie. Táto diagnóza vás nakoniec dostane až na operačný stôl, a to predsa nikto z nás nechce. Odporúča sa využiť silu umelých sĺz, ak vás v očiach stále niečo odiera.

Keď sme už pri tých kvapkách… Umelé slzy na zvlhčenie oka sú v zásade v poriadku, no kvapky do očí, ktoré používate proti začervenaniu očí, už nie. Ak ich použijete sporadicky, je to v poriadku, no pri veľmi častom používaní môžete na týchto kvapkách zostať závislí. Stať sa môže aj to, že kvapkami len odkladáte návštevu očného lekára, ktorú by možno vaše červené oči potrebovali, lebo majú nejaký problém.

staroslivosť o kontaktné šošovky

Zdroj: Shutterstock®

Postrach menom šošovky

Kontaktné šošovky používa veľmi veľa ľudí ako pohodlnú náhradu dioptrických okuliarov. S kontaktnými šošovkami však často nie sme dostatočne opatrní a môžeme si naozaj prihnať až slepotu. Tu sú tri zásady, ktorých sa držte!

 1. S kontaktnými šošovkami sa nikdy nesprchujte. Z vody môžete totižto dostať infekciu, ktorá doslova pojedá vašu rohovku, a to môže viesť až k spomínanej slepote.
 2. Spávate v šošovkách? Nerobte to, aj keď si možno kupujete tie, ktoré ani von nemusíte dávať. Keď spíte v šošovkách, riskujete infekciu oka 5 až 10-krát viac. Vaše oči potrebujú dýchať, aby mohli proti infekciám bojovať.
 3. Posledným problémom je, že si šošovky nevymieňame za nové dostatočne často. Robte to vtedy, kedy vám káže návod na obale! Máte mesačné, tak po mesiaci a ani o deň neskôr. Na šošovky sa po tomto čase začnú doslova lepiť baktérie a tie sa celý deň usádzajú na vašom oku. Nezabúdajte ani na vymieňanie roztoku po každom nosení.

Pozri aj: Pozoruhodné! Čo prezradí jazyk o zdraví človeka? Toto musíš vedieť!

kontaktné šošovky

Zdroj: Shutterstock®

- Anketa

ROBÍTE NIEKTORÚ Z TÝCHTO CHÝB?

Odpovedalo 138 ľudí  

Áno, skoro všetky. Musím sa polepšiť...
6%
Áno, ale len niektoré.
43%
Nie, na oči si dávam veľký pozor.
51%

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

12 komentárov

Pavlína Vaksmundská 12.04.18 19:10

PV
karma
113.00

Človek si to neuvedomuje, ked mu nič nie je.! Otierame si oči , a to už zo zvyku ,ani to nezbadáme.. Ja to robím tiež,až teraz ,ked čítam ten článok , musím trocha na tom popracovať .. Mám kvapky- umelé slzy, ale dávam si ich ,ked veľa pozerám do Notebooku ..

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 12.04.18 22:46

karma
109.00

Áno,zrak si treba chrániť...v lete nosím kvalitné,slnečné okuliare - priznávam,že ked je zamračené,tak nie.Šošovky nenosím a ani si oči nechytám.

 • 0
Odpovedať

Regina Klara Golasova 16.04.18 07:58

RKG
karma
103.00

Šošovky som sa nosila 6 rokov a dala som na rady optika. Aj keď som pravidelne vymieňala dezinfekcny roztok, pravidelným nosení 24 hod až 2dni som si zničila zrak. Za toto obdobie sa mi zvýšili dioptrie o 2. Teraz nosím opäť okuliare. A je to praktické a zdravšie.

 • 0
Odpovedať

Lenka Čajová 24.04.18 08:32

karma
97.00

Keď nepociťujeme žiadne ťažkosti, ani nevieme ako si ubližujeme až keď prídu následky začneme siahať po kvalitných slnečných okuliaroch nie len po reklamných, ktoré sú v podstate image ale funkciu ochrany veľmi nespĺňajú.

 • 0
Odpovedať

Libuše Šumná 24.04.18 14:21

karma
113.00

na oči si dávám velký pozor, nejhorší je senná rýma a slzení očí

 • 0
Odpovedať

Karin Szabóová 25.04.18 01:10

KS
karma
-1.00

,,,,,,,

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 26.04.18 12:57

JK
karma
100.00

Som alergička snažím sa oči chrániť no prach ,pele, čistiace prostriedky ,vône sú všade

 • 0
Odpovedať

Lenka Krakovska 27.04.18 07:40

LK
karma
-1.00

Na okuliare si uz budem davat vacsi pozor, budu radsej stale v kabelke

 • 0
Odpovedať

Helena Zobková Šimurdová 28.04.18 13:11

HZŠ
karma
102.00

Po 40-tke sa u mne objavili príznaky syndrómu suchého oka a preto si oči zvlhčujem umelými slzami. Nie je to nič príjemné.

 • 0
Odpovedať

Denisa Oravcová 30.04.18 20:29

karma
104.00

Aj o zrak sa treba starať! Mnohé z týchto chýb robím aj ja ale po tomto článku sa ich pokúsim už nerobiť.

 • 0
Odpovedať

Daniela Šurláková 04.05.18 10:44

karma
97.00

Zaujímavý článok,ja si dávam na zrak veľký pozor nakoľko sama mám problémy s očami.Od detstva nosím okuliare mám veľký rozdiel v dioptriách na ľavom a pravom oko.Takmer 7 dioptrií rozdiel.Tak viem čo je to si dávať pozor na oči.

 • 0
Odpovedať

Jana Čipková 07.05.18 10:00

karma
106.00

Slnečné okuliare som nenosila, ale po operácií šedého zákalu sa okuliare stali mojiim doplnkom. Pravidelne používam aj umelé slzy.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní