Riziko salmonelózy - ako sa mu vyvarovať ?

Riziko salmonelózy - ako sa mu vyvarovať ?
  • 27.07.2016
  • Silvia Karasová

Letné obdobie býva už tradične nielen časom dovoleniek, či lenivého oddychu, ale tiež obdobím, kedy sú niektoré ochorenia častejšie než inokedy počas roka. Jedným takým je aj salmonelóza, pre ktorú sú horúce letné teploty doslova rajom. Čo spôsobuje toto infekčné ochorenie, a ako sa mu dá predísť?

Salmonela enterica - to nie je žiadne umelecké meno, ale rod, ktorého baktéria sa dokáže nepekne zahrať s naším črevným ústrojenstvom. Aby ste sa nemuseli nedobrovoľne zapísať do štatistík tohtoročnej salmonelovej epidémie, dávajte si zvýšený pozor na to čo toto leto jete!

Najčastejšou príčinou salmonelózy je totiž nedostatočne tepelne spracované jedlo. Týka sa to najmä vajíčok, a to nanešťastie vo všetkých jeho podobách. Takže okrem podozrivej praženici, by ste si dvakrát mali premyslieť aj kúpu neoverenej zmrzliny, či zákusku z cukrárne, kde vám intuícia našepkáva, že tie dobrôtky za sklom nebudú asi najčerstvejšie. Vajíčka sú aj v majonéze, takže milovníčky takýchto "tučnejších" šalátov, alebo nátierok by mali byť rovnako ostražité. Po vajciach býva riskantné aj mäso. Leto je sezóna plná grilovačiek, a nebudeme si klamať aj fast foodov (veď komu by sa pred cestou na celodenný výlet k jazeru chcelo vyvárať!). Neplechu narobí krátka doba spracovania mäsa, ale aj zlé skladovanie. Nedostatočné chladenie a inak chutné hydinové mäsko sa raz dva zmení na salmonelovú bombu.

Odporúčame tiež: Čo by ste mali vedieť o mononukleóze?

Riziko salmonelózy

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa salmonelóza prejavuje?


Typická "letná" salmonelóza má pomerne rýchly priebeh. Už do 8 až 9 hodín po konzumácii nakazeného jedla sa vám začnú prejavovať prvé príznaky. Medzi ne patrí napríklad zvracanie, celková nevoľnosť, hnačky, kŕče v bruchu, bolesť hlavy aj vysoké teploty (až okolo 39°C). Prvý deň je pacient veľmi slabý, stolicu má riedku, tá môže začať meniť farbu na zeleno. Pri tomto infekčnom ochorení sa z tela veľmi rýchlo strácajú minerály a vitamíny. Človek je taktiež veľmi dehydrovaný. Liečba je preto v infúznej podobe a môže trvať aj niekoľko týždňov.

Odporúčame tiež: Prečo si v lete vychutnať morskú soľ?

Riziko salmonelózy

Zdroj: Shutterstock®

Akú prevenciu teda zvoliť?

V prvom rade si dávajte zvýšený pozor na to, čo jete a kde to jete. Ak máte akékoľvek podozrenie o nedostatočnom dodržiavaní hygieny, radšej počúvnite intuíciu a stravovaniu v danom zariadení sa vyhnite. Ak si chcete byť 100% isté, radšej si dajte toľko námahy a jedlo si pripravte doma. V lete je mimochodom vždy najlepšie konzumovať čerstvo pripravené jedlá. Pokiaľ sa chystáte na dlhšiu cestu, užitočným pomocníkom sa vám môže stať chladiaca taška.

Okrem toho sa snažte dodržiavať aj tieto pravidlá:

1. Vajíčka neumývajte! 

Surové vajcia by ste pred uskladnením nikdy nemali umývať. Voda totiž uvoľní spóry na škrupinke a uľahčí tak vstup baktérii, ktorá môže za celú tú salmonelovú neplechu.

Odporúčame tiež: Slina nad zlato! (čo o nej neviete)

Riziko salmonelózy

Zdroj: Shutterstock®

2. Vajíčka nie, ale ruky áno, a viac než pravidelne

Umývanie rúk je jednou z hlavných zásad hygieny, nad ktorou by sme nemali už ani len premýšľať, ale konať ju automaticky. Predsa len sa ale pritrafí, že sa môžeme pozabudnúť, prípadne sa dostať do situácie, kedy čistá voda a mydlo nehrozia. Noste preto so sebou v kabelke vždy antibakteriálne mydlo, prípadne vreckovky. Zídu sa najmä pri dlhšom cestovaní vlakom, ale tiež na výletoch v prírode.

3. Chladnička minimálne na 10°C

Ideálne na 5. Po chvíľke pri sporáku sa možno chcete v  horúčavách rovno vrhnúť niekam do chládku, to isté urobte ale aj s navareným jedlom. Iste, nechajte ho najprv trochu vychladnúť, hlavne ho ale nezabudnite v rozohriatom interiéry.

4. Doska na krájanie mäsa

Kuchynská zásada, že mäso by malo mať svoju vlastnú dosku, na ktorej ho spracujete, platí viacnásobne v lete. Všetko, čoho sa surové mäso dôkladne poumývajte, na mäso majte samostatne vyčlenenú nielen dosku, ale tiež nôž. Apropo, keď už mäsko varíte (pečiete, grilujete, dusíte...), odpad z neho čím skôr vyhoďte. Aby ste zbytočne nedráždili "okoloidúci" hmyz, ktoré môžu taktiež salmonelózu prenášať.

Apropo na prípravu jedál používajte výhradne PITNÚ vodu. Ak ste na dovolenke niekde v exotike, vyhýbajte sa drinkom s ľadom.

Odporúčame tiež: Prečo je hlávkový šalát odporúčanou zeleninou pri chudnutí?

Zdroj foto: www.thinkstockphotos.com

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Miriama Rusinová 07.08.14 11:57

MR
karma
-1.00

veľmi rizikové letné ochorenie- nepríjemné...

  • 0
Odpovedať

Iveta Moravčíková 27.07.16 17:40

IM
karma
100.00

preto nikdy neumývam vajíčka

  • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 03.08.16 21:48

SK
karma
114.00

dcérka ju mala,prišla k nej v reštaurácii, odvtedy pozeráme záruku aj na toaleťáku

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní