Rumanček kamilkový – obyčajná burina alebo liečivá bylina?

Rumanček kamilkový – obyčajná burina alebo liečivá bylina?

Rumanček kamilkový je u nás pomerne rozšírená a najmä známa bylina. Jeho žltý stred s bielymi lupeňmi spozná aj menší znalec rastlín. Rumanček nájdete takmer všade. Rastie pri cestách, na lúkach i poliach. Vedeli ste však, že tento nenápadný kvietok má výrazne liečivé účinky?  V nasledujúcom článku vám prezradíme všetky dôležité informácie o rumančeku, aj ako si z neho pripraviť čaj alebo odvar na vonkajšie použitie.

Poznáte rumanček?

Rumanček kamilkový, latinsky Matricaria chamomilla, ľudovo tiež harmanček alebo kamilka, je jednoročná liečivá bylina z čeľade astrovité. Dorastá do výšky 20 až 50 centimetrov. Rastlina pochádza zo Stredomoria, no dnes je už rozšírená po celom svete. Rumanček je charakteristický svojou príjemnou vôňou. Jeho kvety rastú v úboroch a majú typické žlté prostriedky s bielymi okvetnými lístkami. Rastie v burinových porastoch na poliach, lúkach, v lesoch, záhradách alebo pri cestách. Vyskytuje sa prevažne v nížinách alebo miernych podhoriach. V strednej a juhovýchodnej Európe sa tiež pestujú jeho šľachtené odrody na liečebné alebo kozmetické účely.

Pozri aj:  Ako sa vyznať v sacharidoch? Zisti, ktoré sú zdravé a ktoré nie!

sušený harmanček

Zdroj: Shutterstock®

Kedy sa vybrať na zber rumančeka?

Táto bylina nie je náročná na pestovateľské podmienky. Obľubuje ale hlinitejšie pôdy, ktoré majú dostatok živín. Rumanček začína kvitnúť zvyčajne v máji. Vtedy sa začína aj zber rastliny, ktorý prebieha do augusta či septembra. Na liečebné účely sa zbierajú kvety bez stoniek za suchého počasia. Následne sa sušia v tienistom prostredí alebo pri teplote do 40 °C v umelých podmienkach.

Aké má harmanček účinky?

Harmanček obsahuje množstvo účinných látok, ktorým vďačí za svoje liečivé vlastnosti. Rastlina v sebe ukrýva silice či flavonoidy. Taktiež je zdrojom vitamínu A, cholínu, kyseliny listovej či minerálnych látok, ako je vápnik, železo, horčík i sodík. Tieto látky, najmä silice, vplývajú na výrazne protizápalové a dezinfekčné účinky rastliny. Rumanček tiež pôsobí antisepticky aj antibioticky a silno podporuje imunitný systém. Vplyv má na tlmenie bolesti. Účinne potláča migrény, bolesť svalov aj kĺbov i menštruačné kŕče. Rumanček napomáha telu zbavovať sa jedovatých látok.

Známe sú i jeho ďalšie účinky:

  • vplýva na elimináciu črevných zápalov,
  • blahodarne pôsobí na trávenie,
  • čistí tráviaci trakt, upravuje stolicu a potláča plynatosť,
  • pomáha pri hnačkách i zápaloch močových ciest,
  • podporuje vylučovanie žlče,
  • znižuje vysoký cholesterol v krvi,
  • pozitívne ovplyvňuje hojenie rán,
  • upokojuje podráždenú pokožku,
  • zlepšuje kvalitu spánku,
  • upokojuje myseľ aj odstraňuje stres.

Pozri aj: Cibuľová nátierka: jednoduchá a skutočne lahodná!

rumančekový čaj

Zdroj: Shutterstock®

Harmančekový čaj

Harmanček má všestranné použite. Jeho liečivé kvety môžete využívať zvnútra aj zvonka. Pri vnútornom použití je najvhodnejšie pripraviť si čaj. Potrebujete naň 1 čajovú lyžičku sušených kvetov kamilky a 200 ml vody. Potrebné časti rastliny si môžete usušiť i doma, no poľahky ich v tejto forme zoženiete v lekárni či na internete. Sušený rumanček len zalejte požadovaným množstvom vriacej vody, nechajte lúhovať asi 15 minút a sceďte. Pri problémoch pite jeden až trikrát denne. Harmančekový čaj reguluje trávenie, pomôže pri žalúdočných aj črevných ťažkostiach, bolestivej menštruácii či zápaloch priedušiek.

Harmančekový odvar na vonkajšie použitie

Zo žlto-bielych kvetov harmančeka si môžete pripraviť aj silnejší odvar, ktorý je vhodný na ošetrenie pokožky či starostlivosť o vlasy. Tri polievkové lyžice sušených kvetov zalejte 300 ml vriacej vody a nechajte lúhovať približne 20 minút. Zmes sceďte a môžete použiť na očistenie rán, popálenín, hemoroidov alebo problematickej pokožky. Vyskúšať by ho mali osoby trpiace ekzémom. Po nanesení na kožu nechajte harmanček pôsobiť a neoplachujte. Tento odvar môžete použiť na inhaláciu aj ako kloktadlo. Dokonca je ním možné premývať vlasy na zlepšenie ich kvality, dodanie lesku a odstránenie lupín.

Odporúčame: Príťažlivý pole dance: Pozri, čo spraví s tvojím telom!

kamilkový olej

Zdroj: Shutterstock®

Domáci kamilkový olej

Ak máte nazbierané čerstvé kamilky, neváhajte a pripravte si z nich aj liečivý kamilkový olej. Potrebovať budete iba čerstvé kamilkové kvety, sklenenú fľašu a kvalitný za studena lisovaný rastlinný olej, napríklad olivový. Kvetmi naplníme pripravenú fľašu a dostatočne ich zalejeme olejom. Uzavrieme a necháme na slnku macerovať asi dva týždne. Potom scedíme a olej prelejeme do čistej fľašky. Skladujeme ho na tmavom mieste. Domáci kamilkový olej je ideálny na masáže pri reume, uľaví od bolestivých kĺbov. Taktiež je ním možné potierať a masírovať hrudný kôš pri astme či bronchitíde. Skvelý je aj na ošetrenie suchej a popraskanej pokožky. 

Kamilky do kúpeľa

Rumanček kamilkový je tiež skvelou prísadou do kúpeľa. Zalejte 100 g kamilkových kvietkov 1 l vriacej vody a nechajte 10 minút lúhovať. Následne zápar sceďte a pridajte do vane s vodou. Tento kúpeľ je vhodný pri zápaloch pohlavných orgánov, menštruačných kŕčoch aj problémoch s močových mechúrom. Taktiež ho môžete vyskúšať pri spomínanej reume, hemoroidoch, potiacich sa rukách a nohách, kožných problémoch alebo len tak na upokojenie a relax. 


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Marianna Rajniaková 27.04.18 10:43

MR
karma
109.00

mám rada jeho vôňu a aj čaj s medom

  • 0
Odpovedať

Marta Bujdošová 27.04.18 14:07

MB
karma
98.00

Uz od detstva si pamatam, ze sa u nas pouzival na rozne zapaly.

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 27.04.18 23:08

karma
109.00

Harmanček poznám a už od detstva viem,že je liečivý.

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 28.04.18 16:21

MM
karma
100.00

rumanček - kamilky, mi vždy pripomenú detstvo, už len preto sú liečivé

  • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 23.08.21 09:31

KK
karma
105.00

harmanček je moje detstvo, harmančekový čaj s medom je najlepší

  • 0
Odpovedať

Marianna Rajniaková 23.08.21 11:14

MR
karma
109.00

používam a často

  • 0
Odpovedať

Katarína Šugar 23.08.21 19:25

karma
108.00

Skvelá bylinka. Jej liečivé účinky poznať už dlho. Od kamilkového krému až po čaj.

  • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 24.08.21 06:44

ĽŠ
karma
100.00

Skvelá bylinka na rôzne využitie!

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní