Sezóna kliešťov (II. časť): Aké choroby prenášajú kliešte a ako sa prejavujú?

Sezóna kliešťov (II. časť): Aké choroby prenášajú kliešte a ako sa prejavujú?

Kliešte sú nepríjemnými parazitmi a ich nebezpečenstvo spočíva najmä v prenose chorôb, ktorým sa budeme venovať aj v článku a nadviažeme tak na predošlú tému zameranú viac na obdobie aj miesta výskytu kliešťov. Identifikovať tieto ochorenia nemusí byť v niektorých prípadoch vôbec jednoduché. Pozrite sa na to, aké sú prejavy jednotlivých ochorení, pretože práve ich včasné zachytenie môže človeka uchrániť od mnohých ďalších komplikácií.

Kliešťová encefalitída

Kliešťová encefalitída patrí spolu s lymskou boreliózou medzi najčastejšie choroby prenášané kliešťami. Ide o chorobu spôsobenú vírusom, ktorým sa kliešť infikuje počas satia krvi jeho hostiteľov (hlodavce, líšky, vysoká zver). Nákazu z divých zvierat kliešte prenášajú aj na domáce zvieratá a človek sa tak môže vírusom kliešťovej encefalitídy nakaziť aj vtedy, keď konzumuje napríklad tepelne nespracované kravské, ovčie či kozie mlieko. Prejavy tejto zákernej choroby nemusia byť vôbec výrazné, a to najmä zo začiatku. Takzvaná prvá vlna pripomína virózu. Nakazeného bolí hlava, je malátny, pridruží sa často aj teplota, kašeľ. Tieto zdravotné problémy trvajú niekoľko dní, neskôr pominú a pomerne často sa u inak zdravých jedincov s dobrou imunitou ďalšie príznaky neobjavujú. U ľudí oslabených či starších však môže zhruba po týždni dôjsť k druhej fáze choroby. Ide už o neurologické príznaky, ktoré sa líšia podľa toho, ktorú časť mozgu toto ochorenie postihne. Okrem vysokých teplôt, stuhnutej šije či porúch videnia sú typické aj závraty, svetloplachosť, zvracanie, ale aj apatia, silné bolesti hlavy pripomínajúce migrénu. Vírus kliešťovej encefalitídy najčastejšie napáda mozgové obaly a vyššie centrum mozgu, no existuje aj život ohrozujúca forma tohto ochorenia, a to keď vírus napadne spodné centrá mozgu. Vtedy môže dôjsť k zástave srdcového rytmu alebo dýchania. V rannej fáze rekonvalescencie dochádza niekedy aj k vzniku obŕn (napr. asymetrická obrna hornej končatiny). Proti tomuto ochoreniu neexistuje účinné antibiotikum, ale dá sa proti  nemu očkovať a pri nákaze je dôležitá symptomatická liečba.

Pozri aj: Ako spoznáš rôzne uštipnutia hmyzom? Zisti, čo ťa vlastne napadlo!

Vyberanie kliešťa

Zdroj: Shutterstock®

Lymská borelióza

Toto ochorenie prenášané kliešťami je spôsobené baktériami borélie. Zatiaľ čo v prípade kliešťovej encefalitídy nepozorujeme zmeny na koži v okolí vpichu kliešťa, tak pri borelióze sa na tomto mieste zhruba po dvoch týždňoch objavuje červená vyrážka, pre ktorú je charakteristické vyblednutie v jej centre, resp. strede a taktiež viditeľné kružnice. Vtedy je nutné nasadiť liečbu antibiotikami. Typická vyrážka je jasným upozornením na chorobu, ktorá sa tak môže začať včas liečiť, no horšou správou je, že sa táto vyrážka u niektorých ľudí nemusí vôbec objaviť (vraj je to až 30 % z prípadov). V takejto situácii na prvú fázu boreliózy môže poukazovať aj horúčka, únava, zvracanie či celková malátnosť. Ak sa choroba neidentifikuje a nezačne liečiť, prechádza po týždňoch až mesiacoch do druhého štádia, ktoré sa prejavuje napríklad bolesťami a opuchmi kĺbov, svalov, postihnutý môže byť aj nervový systém či srdce. V niektorých prípadoch sa objavuje boreliový lymfocytom, teda drobný fialový uzlíček na pokožke. Tretie štádium sa môže so svojimi príznakmi objaviť aj po rokoch a okrem kožných zmien sa prejavuje napríklad zápalmi kĺbov, očnej rohovky, srdca, ale aj zápalovými ochoreniami mozgu aj miechy. Pre úspešnú liečbu je mimoriadne dôležitá včasná diagnóza a rýchle nasadenie antibiotík.

Borelióza

Zdroj: Shutterstock®

Babezióza

Je to ochorenie spôsobené prvokmi rodu Babesia, ktoré napádajú červené krvinky nakazeného. Babezióza často sprevádza chorobu, ktorú sme už spomínali, a to lymskú boreliózu. Aj keď ľudia na ňu ochorejú zriedka (postihuje najmä starších ľudí a ľudí s oslabenou imunitou), pre zvieratá ochorenie často končí smrteľne. U ľudí je však dobre liečiteľné a odhalíme ho aj na základe príznakov, akými sú nechutenstvo, bolesti kĺbov, anémia, horúčka, triaška, žltačka či zväčšenie čriev.

Bartonelóza

Ide o vzácnejšie ochorenie prenášané kliešťami, blchami či všami, a to predovšetkým z mačiek a psov na človeka. Baktérie rodu Bartonella postihujú napríklad kožu, ale ohroziť môžu aj vnútorné orgány (napr. vrchné vrstvy srdca). Ochorenie treba čím skôr liečiť antibiotikami. A ako ho odhaliť? Charakteristický je tmavý útvar podobný chraste v mieste vpichu kliešťa, ale objavuje sa aj zdurenie okolitých uzlín, horúčky či bolesti kĺbov, hlavy, svalov.

Kliešť a mačka

Zdroj: Shutterstock®

Ehrlichióza

Je to zriedkavejšie bakteriálne ochorenie napádajúce biele krvinky, preto dochádza k zníženiu obranyschopnosti organizmu. Horší priebeh má toto ochorenie u oslabených jedincov aj u ľudí bez sleziny a treba ho liečiť čím skôr antibiotikami, aby neprešlo do chronického stavu. Po napadnutí infikovaným kliešťom sa objavujú bolesti hlavy či svalov, horúčka, bolesti brucha, zvracanie, zväčšené uzliny. Pri neliečenom ochorení sú ohrozené: mozog, pľúca, centrálna nervová sústava či pečeň.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Lucia Šeptáková 17.06.19 05:35

karma
107.00

Sú nebezpečné,netreba to podceniť...

  • 1
Odpovedať

Ľubica Šťastná 17.06.19 06:16

ĽŠ
karma
100.00

Veľmi nepríjemné a nebezpečné choroby, včasné zachytenie môže človeka uchrániť od mnohých ďalších komplikácií.

  • 2
Odpovedať

Iveta Moravčíková 18.06.19 21:54

IM
karma
100.00

teraz je ich vela aj tam, kde kedysi neboli

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní