Škorica s medom ako liek na všetko: Pozor na odvrátenú stránku!

Škorica s medom ako liek na všetko: Pozor na odvrátenú stránku!

Vôňa škorice nás fascinuje už oddávna. Už Egypťania poznali jej liečivé účinky, ktoré využívali nielen pre svoje zdravie, ale dokonca ju používali aj na výrobu prípravkov určených na balzamovanie tiel. Práve škoricu, či už cejlónsku alebo čínsku, využívali najmä na mumifikovanie faraónov. Škorica krásne voňala, ale tiež verili v jej ochranné sily, ktoré mali chrániť faraónov aj v posmrtnom živote.

Dnes škoricu využívame predovšetkým pri príprave vianočných zákuskov, ktorým dodáva znamenitú chuť. Okrem toho škoricu aj v dnešnej dobe poznáme ako prírodné antibiotikum s protizápalovými účinkami. Posilňuje imunitný systém, znižuje cholesterol a pod. Na druhej strane však škorica sama osebe môže byť riziková a môže sa spájať so zdravotnými problémami.

Med je zase označovaný ako elixír života či hojivý zázrak, ktorý je už tisícročia známy ako liečivé zlato. Med pôsobí protizápalovo a antibakteriálne, pomáha liečiť vírusové ochorenia, podporuje trávenie, zbavuje telo jedov atď. Čo sa však deje, keď zmiešate škoricu s medom? Ak si doprajete jednu lyžičku škorice s medom na prázdny žalúdok alebo si ju pridáte do čaju?

Zaujme ťa: Mýty o zdraví, ktorými nás kŕmili a stále im veríme aj dnes!

med so škoricou - účinky

Zdroj: Shutterstock®

Účinky škorice s medom

Med a škoricu má doma väčšina z nás. Ich účinky sa využívajú v ajurvéde, pretože dokážu zlepšiť zdravotný stav a dokonca sú vysoko nápomocné pri zlepšovaní stavu rôznych zdravotných problémov. Ak sa rozhodnete využiť škoricu a med pre zlepšenie svojho zdravia, tak je vhodné siahnuť po domácom mede (alebo kvalitnom z obchodu) a cejlónskej škorici. Už 1 lyžička medu zmiešaná s ½ lyžičky škorice, ktorá je užitá na prázdny žalúdok a zapitá pohárom vody, dokáže:

  • zlepšiť trávenie,
  • zmierniť nevoľnosť,
  • uľaviť od bolesti svalov a kĺbov,
  • znížiť prejavy reumatizmu,
  • bojovať proti infekcii,
  • zmierniť menštruačné problémy,
  • podporiť chuť do jedla,
  • zahnať depresívnu náladu,
  • posilniť imunitný systém,
  • podporiť chudnutie,
  • zmierniť prejavy artritídy.
med so škoricou - nežiaduce účinky

Zdroj: Shutterstock®

Pozor však na odvrátenú stránku!

Všetkého veľa škodí a niekedy je menej viac. V prípade škorice a medu by ste sa mali teda držať na uzde a nekonzumovať ich vo veľkom množstve. Škorica užívaná vo väčších dávkach môže prispieť k šíreniu rakovinových buniek, a tým k vyššiemu riziku vzniku rakoviny pľúc, pečene a obličiek. Škorica tiež môže spôsobiť alergické reakcie v ústnej dutine, vďaka čomu môže dôjsť k opuchu ústnej dutiny, jazyka a ďasien. Môže spôsobiť pálenie v ústnej dutine či svrbenie. Cukrovkári by si mali na škoricu dávať obzvlášť pozor. Na jednej strane znižuje hladinu cukru v krvi, čo je celkom pozitívne, no vo väčšom množstve môže prispieť k vzniku hypoglykémie, ktorá sa môže prejaviť únavou či mdlobami.

Ani med nie je takým neviniatkom, ako sa na prvý pohľad javí. Síce ide o prírodné sladidlo, ktoré je označované za lepšie ako biely cukor, nič to však nemení na tom, že aj samotný med obsahuje sacharidy. Navyše med môže obsahovať aj zlomok peľu, ktorý je rizikový a hlavne spôsobuje alergické reakcie. Aj keď obsahuje množstvo vitamínov a minerálov, s jeho množstvom to netreba preháňať.

Odporúčame: Trápi ťa herpes na perách? Skús overené prírodné tipy, ktoré fungujú


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Martina Varhaníková 05.11.19 15:46

karma
110.00

tie alergie by som povedala aj ja, všetko s mierou...

  • 0
Odpovedať

Mária Reibergerová 20.11.19 08:36

MR
karma
114.00

s ničím to netreba preháňať, v zimných mesiacoch pijem ráno čaj do ktorého si dávam lyžičku medu a nasypem trošku škorice

  • 0
Odpovedať

Barbora Kubelková 03.12.19 13:42

karma
113.00

Dôležité je hlavne používať Ceylonskú škoricu, tá, ktorú bežne používame do pečenia je pre nás jedovatá v takom množstve, aby sme ju bežne konzumovali..Milujem škoricu. Vnútorne mi neprekáža ale napríklad prípravky na telo alebo prírodný škoricový parfém mi pokožku dosť podráždil. Takže si treba všímať, čo telo na to povie :)

  • 1
Odpovedať

Jana Čipková 22.01.20 23:19

karma
106.00

Škoricu s medom som užívala, ale žiadne účinky som nezbadala. Asi by sa mala používať Ceylonská škorica, ako píše p. Barbora K.

  • 0
Odpovedať

Ingrid Štefanová 06.12.22 19:27

karma
94.00

a k tomu dostat kvalitnu skoricu a med je ako hladat IHLU V KOPKE SENA a pri skorici treba davat bacha aj na davkovanie,aby nedoslo k poskodeniu obliciek

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní