Spánkový rozvod: Kedy môžu oddelené spálne vzťahu pomôcť?

Spánkový rozvod: Kedy môžu oddelené spálne vzťahu pomôcť?

  • Zdieľaj:
 • 4

Keď sa povie slovo „rozvod”, mnohí si pod ním prirodzene predstavia to najhoršie. Okrem delenia majetkov či času stráveného s deťmi, symbolizuje rozvod i definitívne ukončenie manželstva. Spánkový rozvod, to je však niečo úplne iné a manželstvo ním ani zďaleka nekončí. Práve naopak, v mnohých prípadoch mu prospeje. Asi vám došlo, že pod týmto slovným spojením sa skrývajú oddelné spálne, ale kedy je skutočne čas na ne pristúpiť?

Spánkovo nekompatibilní

To, že ste so svojím partnerom či partnerkou kompatibilní vo vzťahu ako takom je skvelé. Nie je to však všetko. Podľa prieskumov je až 19 percent amerických manželstiev nespokojných vo svojej spálni, a to nehovoríme o žiadnych intímnostiach. Iný prieskum zasa zistil, že až 31 percent opýtaných zvažuje podať žiadosť o spánkový rozvod. Viac zrejme hovoriť nemusíme. Opýtaní neboli nespokojní so sexuálnou stránkou ich manželstva, no s kvalitou spánku, ktorá bola pre minimálne jedného z partnerov alebo oboch nedostačujúca. A keďže je tajomstvo kvalitného spánku veľmi dôležité pre zdravie aj samotné manželstvo, čoraz viac partnerov pristupuje na oddelené spálne.

Bude sa ti páčiť: Spánok mužov a žien sa líši. Zisti, aké sú najväčšie rozdiely!

ako na dobrý spánok

Zdroj: Shutterstock®

Dospelácka dohoda

Čo na spánkový rozvod hovoria odborníci? Ide podľa nich jednoducho o racionálnu dohodu dvoch dospelých ľudí, ktorí plnohodnotne zdieľajú svoje životy, no nie spálne. O nič však podľa nich nejde a dvojice, ktoré na spánok v separátnych miestnostnostiach pristúpili nemusia byť zahanbení ani neistí vo vzťahu. Psychológovia tvrdia, že dvojice, ktoré sú so spánkom v spoločnej spálni a posteli spokojné, nie sú o nič lepšie ani šťastnejšie. Možno je to paradox, no niekedy práve oddelené spálne tvoria podľa mnohých párov recept na šťastné manželstvo. Dôvod je jednoduchý, tieto páry sú totiž vyspaté do ružova.

spánok osamote

Zdroj: Shutterstock®

Vzájomné rozhodnutie

Či už vám prekáža partnerove chrápanie, časté chodenie na toaletu alebo neustále prevaľovanie sa, nenechajte to zájsť priďaleko. Ak vám tieto zlozvyky prekážajú v tom dobre sa vyspať, s rozhovorom s partnerom už ďalej neotáľajte. Psychológovia odporúčajú dôkladne si pripraviť to, čo sa partnerovi chystáte povedať, pričom by ste mu mali dať jasne najavo, že ho neodmietate.

Na rozhovor si vyhraďte dostatok času, buďte trpezliví a pamätajte, že ani spánkový rozvod by nemal byť rozhodnutím jedného z partnerov, ale vzájomným rozhodnutím. Za skúšku predsa nič nedáte a možno si i druhý partner po pár dňoch v oddelených spálňach uvedomí, že sa vyspí oveľa plnohodnotnejšie.

Pozri aj: Keď budík nezaberá: Kedy sú problémy so vstávaním diagnóza?


  • Zdieľaj:
 • 4
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 31.05.20 06:15

ĽŠ
karma
100.00

Poznám prípad, kde to naozaj funguje.

 • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 31.05.20 09:58

MC
karma
109.00

Vzájomné porozumenie (trochu empatie ) a problém je vyriešený.

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 31.05.20 16:16

MM
karma
106.00

oddelené spálne vôbec nemusia znamenať problémy v manželstve, skôr naopak, kvalitný spánok prospieva telesnému i duševnému zdraviu

 • 0
Odpovedať

Mária Reibergerová 31.05.20 20:47

MR
karma
104.00

ak má pomôcť vzťahu tak prečo nie?

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Hudba na spanie: Aký typ ti pomôže najľahšie zaspať?
Inšpirácie

Hudba na spanie: Aký typ ti pomôže najľahšie zaspať?

 • 0
 • 30.01.2023
Prvá ukážka z hraného filmu o Barbie zaskočila publikum
Voľný čas

Prvá ukážka z hraného filmu o Barbie zaskočila publikum

 • 0
 • 21.12.2022
VIDEO: Refectocil farba na obočie – ako ju správne používať pri domácej úprave obočia?
Líčenie

VIDEO: Refectocil farba na obočie – ako ju správne používať pri domácej úprave obočia?

 • 0
 • 29.01.2023