Starajme sa o svoje dýchacie cesty prevenciou

Starajme sa o svoje dýchacie cesty prevenciou
  • 10.10.2014
  • Majka Bothová IpD

Na jeseň naše telo musí čeliť rôznym záťažiam, v podobe rôznych vírusov, prechladnutí a celkového oslabenia, najmä ak máme oslabenú imunitu.

Prinášam vám článok o možnostiach, ako si túto imunitu troška podporiť,  najmä ak trpíte akútnymi alebo chronickými problémami  dýchacích ciest, ako astma, alergie, senná nádcha, zápaly vedľajších nosových dutín, nachladnutie a chrípka.

O naše nosové dutiny by sme sa mali starať. Najmä tým, že ich budeme zbavovať nečistôt, prebytočného hlienu a iných dráždivých látok. Ideálna technika na to je Džala Néti, výplach nosu. Je to jednoduchá technika, nemá vedľajšie účinky a využíva sa najmä ako prevencia. Na prvý pohľad môže pôsobiť náročne a aj odpudzujúco, za vyskúšanie nič nedáte.

 

Čo na to potrebujeme?

Na to túto techniku využijeme kanvičku Néti. Ideálne by mala byť z keramiky potiahnutej glazúrou vhodnou pre potraviny. Dajú sa kúpiť aj z umelej hmoty, z medi alebo z nerezovej ocele. Tie z umelej hmoty sú síce vhodné na cestovanie, ale môžu mať ostré okraje.  O tie z mede a ocele je zas potrebné sa dôkladne starať po každom použití.

Roztok, ktorý sa používa na čistenie touto technikou, sa pripravuje z vody a soli. Soľ by mala byť čo najjemnejšia, aby sa dobre rozpustila. Ideálna na požitie je čistá pramenitá voda a morská soľ. Postačí aj voda z vodovoduwink

Odporúčame prečítať: Očistná technika - Šank prakšalána - 1. časť

Kanvička Néti

Zdroj: Shutterstock®

Postup

Kanvičku Neti naplníme teplou vodou, ktorá je v príjemnej a znesiteľnej teplote.  Do vody pridáme  soľ, v pomere jednej  čajovej lyžičky soli na pol litra vody, čím dostaneme 0,9% roztok, tzv. izotonický roztok, ktorý zodpovedá množstvu soli v našej krvi. Vodu dobre premiešame, aby sa soľ rozpustila. Túto techniku je najlepšie robiť nad umývadlom, v sprche alebo vonku.

Jemne zavediete úzky otvor kanvičky do pravej nosnej dierky a pevne ho pritisnete, ale nie až tak, aby ste ho uzatvorili tým, že ho pritlačíte o stenu nosa. Dôležité je mať otvorené ústa, pričom nimi jemne dýchame. Počas procedúry nerozprávame a neťaháme vzduch nosom. Je potrebné nakloniť telo od pása tak, že špička nosa bude najnižšie položenou časťou hlavy a vtedy vytočíme hlavu doprava. Nakláňajte sa pomaly, aby vám nevytiekla voda z horného otvoru kanvičky do tváre. Po niekoľkých sekundách bude voda vytekať vašou ľavou dierkou. Necháme takto pretiecť polovičku vody.

Potom vydýchneme obidvoma dierkami a pokračujete na druhej strane. Po skončení sa vzpriamte a vydýchnite obidvoma dierkami súčasne. Nakoniec si osušte nos.

Odporúčame prečítať: Očistná technika - Šank prakšalána - 2. časť

Sušenie nosa ako dôležitá súčasť Džala Néti

Sušenie nosa znie celkom vtipne, ale je taktiež veľmi dôležitá činnosť po výplachu, pretože zvyšky vody môžu pôsobiť infekčne vo vedľajších dutinách a bubienkoch ucha.

Sušenie začnite v predklone . Špička nosa smeruje k podlahe, pričom desať krát sa nadýchneme ústami a vydýchneme nosom. Potom sa predkloníme ešte hlbšie tak, aby špička nosu smerovala ku kolenám a taktiež sa nadýchnite desať krát ústami a vydýchnite nosom. Potom sa vzpriamte a pár krát sa rýchlo nadýchnite a vydýchnite už iba nosom, pričom výdych je o trošku silnejší. Ďalej si zapchajte pravú nosnú dierku a tým istým spôsobom dýchajte ľavou nosnou dierkou a potom strany vymeňte. Na záver ešte vzpriamene desaťkrát nadychujte a vydychujte nosom.

Ak nie sú dierky priechodné po prvom pokuse, môžeme ho ešte niekoľkokrát zopakovať. A aj po niekoľkých dňoch bude nos upchatý, je vhodná konzultácia s doktorom, aby zistil, či nejde o nejaké štrukturálne zablokovanie.

Voda

Zdroj: Shutterstock®

Ťažkosti pri technike Džala Néti

Ak vám nepreteká voda rovnako oboma dierkami, nemusíte mať hneď obavu, že máte nos štrukturálne zablokovaný. Môže to byť zlým uhlom kanvičky, studenou vodou, alebo pretekaním vody do hltanu. Niekedy trvá niekoľko mesiacov, kým sú obidve dierky rovnako priechodné. Buďte vytrvalí, pretože pri chronických a akútnych nachladnutiach teplý soľný roztok rozpustí hlien až po niekoľkých pokusoch. Niekedy môže voda vytekať cez ústa, čo je spôsobené zlým uhlom hlavy.

Špeciálne opatrenia by ste mali dodržiavať v prípade, ak ste mávali predtým krvácanie z nosa. Toto krvácanie je typické  u ľudí s chronickými problémami vo vedľajších dutinách. Príčinou krvácania môže byť aj prach alebo veľmi znečistené pracovné prostredie, vysoký krvný tlak, trvalý stres. V tomto prípade je potrebné si zabezpečiť :

  • absolútne čistú vodu a soľ
  • aby voda nebola príliš slaná a teplá
  • aby ste nevydychovali príliš prudko pri sušení nosa
  • aby ste nenechávali hlavu príliš dlho v predklone pri sušení
  • čistenie nosa maximálne jeden krát denne
  • v prípade krvácania zredukovať výplach na každý druhý deň

Ak vás pri výplachu bolí hlava, môže to byť zvyškami vody v dutinách pri nedostatočnom sušení nosa alebo  veľmi zrýchleným procesom sušenia. Ak vás výplach štípe, buď ste dali málo vody alebo veľa soli, prípadne ste soľ úplne nerozmiešali.

Ako často si vyplachovať nos?

Úplne postačia dva výplachy denne, najlepšie začať hneď po prebudení. Ak máte prašné pracovisko, odporúča sa aj cez deň, ale určite nie hneď pred alebo po jedle. Výplachy sa môžu robiť prípadne večer, aj tesne pred spaním. Pri nachladnutí kludne aj tri alebo štyri krát denne, prinášajú rýchlu úľavu. Ak by sa však dostavilo krvácania z nosa, prestaňte.

Kontraindikácie

  • spomínané krvácanie
  • pri chronickej mimgréne a chronickom krvácaní sa poradiť so skúseným lekárom
  • deti pod sedem rokov by mali robiť výplachy pod dozorom skúseného dospelého
  • deti do štyroch rokov nepraktizovať
Kanvička Néti

Zdroj: Shutterstock®

Vnímanie výplachov z pohľadu anatómie západnej medicíny

Chĺpky v nose a hlien, ktorý tvoria sliznice, slúžia k tomu, aby zachytávali prach a baktérie. Keď sme zdraví, čistia sa chĺpky samé alebo smrkaním, prípadne ide hlien nevedomky s nečistotami smerom dole. Pri dlhodobom zaťažení je však vhodné zaradiť do hygienických návykov aj výplachy. Aj suchý vzduch prispieva k zaneseniu  tým, že na chĺpkoch stvrdnú hlieny, a vtedy výplachy pôsobia zvlhčujúco pre sliznicu.

Vírusy sa zvyknú zdržiavať v prekyslenom prostredí a soľným výplachom, ktorý je zásaditý, sa ničí ich živná pôda. Preto je táto technika vhodná už ako prevencia pred vznikom ochorení z prechladnutia.

Vnímanie z pohľadu jemnohmotnej anatómie jogy

Joga a ajurvéda vnímajú výplachy nosa trošku inak, aj keď samozrejme zdieľa aj prvotné účinky ako západná medicína. Západný prístup má na všetky fyzické procesy najmä telesné príčiny.  Joga vníma všetko fyzické ako jednu z mnohých vrstiev, t.j. viac jemnohmotných rovín. A  teda aj poruchy v týchto iných rovinách môže upraviť technika výplachu nosa. Čistia sa ním energetické dráhy a podporuje sa ním prirodzené dýchanie, ktoré uzdravuje celé telo a spôsobuje zmenu celkového životného postoja.  To, ako si odôvodníme účinky tejto techniky je na každom z nássmiley

Odporúčame prečítať:  Všetko o tom, ako začať s cvičením jogy

Morská soľ je ideálna

Zdroj: Shutterstock®

Ďalšie výhody výplachov

Pri čistení nosa vzniká vákuum, ktorý vysaje nečistoty a hlien. Čistením nosa a vedľajších dutín povoľuje pocit tlaku. Podobne to je aj pri blokádach a zápaloch stredného ucha, a po čistení sa mierne zlepšuje schopnosť vidieť.

Veľmi dôležité sú výplachy aj pre samotnú činnosť nosa. Nádych nosom má význam pri regulovaní teploty vzduchu, ktorý nám ďalej smeruje k prieduškám a keď nevdychujeme nosom, nastáva ich podchladenie.  Taktiež výdych nosom je potrebný, najmä v prípade stresu, kedy sa nám viac zahrievajú čelné laloky a teda výdych nosom nám ich teplotne pomáha regulovať. 

V západnej medicíne sa nervový systém delí na sympatický a parasympatický, kedy jeden má funkciu podnecovať, druhý utlmovať a mali by byť v rovnováhe.  Takúto rovnováhu vníma aj joga, v podobe solárnej a lunárnej sily nádi ida a pingala, ktoré by mali byť tiež v rovnováhe, preto je striedavé vyvážené dýchanie oboma dierkami veľmi dôležité, k čomu tiež prispieva výplach nosa.

Výplachy prispievajú aj k zlepšeniu čuchu, koncentrácie, predstavivosti. Pomáhajú aj pri snahe prestať s fajčením, tým, že zlepšujú čuch, čím sa znižuje potreba dýchať ústami a zosilňuje sa citlivosť nosa na pachy zo znečisteného ovzdušia. Podľa jogy je ústny otvor určený na prijímanie pevných a tekutých látok a nos na prijímanie plynov, a teda je fajčenie ústami vnímané ako nelogické. Vraj ak sa ťahá dym ústami, mozog nedostáva signály, že sa deje niečo netypické a nemôže vyslať signál svojmu obrannému systému. Preto ak sa zlepší činnosť nosa, už samotný pach dymu vyšle signál mozgu, že fajčenie nie je prirodzené. 

Odporúčame prečítať: Začíname s Ashtanga jogou

Techniky Džala Néti

Zdroj: Shutterstock®

Vyššie stupne Džala Néti

Džala Néti má ďaľšie dva stupňe. Mali by sa praktizovať až po niekoľkých zvládnutých pokusoch prvej techniky. Druhým stupeň Džala Néti je Vyutkrama Kapalabhati, kedy voda vchádza tiež do nosa, ale ťaháme ju dozadu a tá natečie do hltanu a vyteká ústami, čo bol vlastne neželaný efekt pri nesprávnom prevádzaní prvého stupňa. Dôležité je neprehĺtať vodu, ale vypľuť ju. Pred týmto druhým stupňom je potrebné vykonať prvý stupeň. Medzi samotnými stupňami nie je potrebné vykonať sušenie nosa, stačí na konci, kedy sa ale nesmie  vynechať, keďže sme prijali nosom dvakrát toľko vody, v ktorej sa nachádzajú škodlivé látky.  Tento spôsob je osožný najmä v prípadoch zápalov vedľajších dutín, pri chronickom chrápaní, chronickom katare, problémoch so štítnou žľazou, kašli a iných problémoch v krku.

Tretí stupeň sa nazýva Šitakrama Kapalabhati Néti.  Pri tejto technike sa už voda nenaberá do nosa, ale do úst a vysmrkáva sa nosom. Je to už troška zložitejší postup, preto je lepšie prejsť najprv prvými dvoma krokmi. Na konci je tiež dôležité osušenie nosa


Informácie o mojich cvičeniach jogy v Ivanke pri Dunaji, v Bernolákove, v Senci a v Bratislave nájdete tu: www.yoga-maya.sk

Yoga Maya

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: http://beyondessential.com/wp-content/uploads/2013/12/Neti.jpg http://www.yogalifestyle.com/images/yogaGear/NetiPotCeramic400.jpg http://33q47o1cmnk34cvwth15pbvt120l.wpengine.netdna-cdn.com/wp-content/uploads/sea-salt-part-1-image.jpg Zdroj info a foto: Jógové nétí- tradiční systém výplachu nosu, Narayan Chroyin Dorje, Fontána

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní