Starostlivosť o oči: Chyby, ktoré možno robíte aj vy!

Starostlivosť o oči: Chyby, ktoré možno robíte aj vy!

Zrak je jeden zo zmyslov človeka. Oči a oblasť okolo nich patrí zároveň medzi najcitlivejšie miesta na tele.

Ak sa v súvislosti s nimi objaví nejaký zdravotný problém, často to býva veľmi nepríjemné. Veľakrát však za komplikáciami môže stáť naša nepozornosť.

Starostlivosť o oči je dôležitá a netreba ju podceňovať. Ľudia aj napriek tomu niekedy páchajú na svojich očiach veci, ktoré by rozhodne nemali. Dopúšťate sa niektorého z uvedených prehreškov i vy?

1. Chytanie a trenie očí

Od svojich očí by ste si mali držať ruky preč. Ľudia sa ich často dotýkajú napríklad pri pocitoch svrbenia či pálenia, alebo ak majú pocit, že ich v oku niečo tlačí. Najhoršie je, ak si začnú oči brhliť a trieť, vtedy si veľmi jednoducho môžu v oku poškodiť krvné cievy.

Ďalším problémom je, že oči sú chránené vlhkou sliznicou, ktorá ľahko na seba nachytá baktérie a nečistoty. Stačí, že ste predtým držali v ruke určitý predmet a pri kontakte s očami si do nich niečo nevhodné zanesiete. Ak máte veľmi nutkavý pocit dotýkať sa svojich očí, napríklad pri svrbení, majte ich vždy zavreté a chytajte ich iba zvonka.

Bude vás zaujímať: Júnové postavenie Luny – čo nám prinesie?

Oči by ste si pred spánkom mali vždy odlíčiť

Zdroj: Shutterstock®

2. Spánok bez odlíčenia

Nájdu sa ženy, ktoré sa stále dopúšťajú tejto základnej chyby. V prípade, že sa uložíte do postele bez zmytia make-upu, koledujete si o väčší problém ako ušpinený vankúš od maskary. Môže sa u vás objaviť hneď niekoľko zdravotných ťažkostí. Časté je upchatie žliazok, podráždenie okolia očí, alebo sa v tejto oblasti môžu objaviť rôzne pupienky a hrbolčeky.

Rovnako je nebezpečný spánok v umelých riasach.Trením sa totiž lepidlo môže dostať až do rohovky, čo vedie k vzniku zápalu. Nech ste preto akokoľvek unavená, oči si pred spánkom vždy odlíčte a umelé riasy odstráňte.

Odporúčame: Top mobilné aplikácie pre zdravie

Maľovať spodnú očnú linku môže byť rizikové

Zdroj: Shutterstock®

3. Aplikácia očných liniek vo vnútri oka

Ide o ďalšiu chybu, ktorú robí hlavne nežnejšia časť populácie. Aplikácia linky či čiernej ceruzky na spodnú líniu oka, čiže do jeho vnútra, je riskantná. Produkt, ktorý do oka nanesiete, sa mieša so slzami a napríklad pri nosení kontaktných šošoviek to môže viesť k vysúšaniu oka. Tiež býva týmto spôsobom do oka zanesená aj infekcia, čo platí i pre osoby, ktoré kontaktné šošovky nenosia.

Úplne vylúčiť by ste mali použitie tekutej očnej linky. Tá má totiž svoj aplikátor stále ponorený v tube, v ktorej sa môžu množiť baktérie a nečistoty. Klasické ceruzky, ktoré sa strúhajú, sú o niečo bezpečnejšie. Používaním sa opotrebovávajú, a tak používate stále novú špičku líčidla. V každom prípade je najlepšie maľovať iba okolie očí, čiže z vonkajšej strany.

Bude vás zaujímať: Je žihľava pre nás prospešná? Pre krásu určite áno!

Okuliare noste vždy, keď je to potrebné

Zdroj: Shutterstock®

4. Nenosenie slnečných okuliarov

Slnečné okuliare predstavujú pre oči určitý druh ochrany. Ich používanie sa spája najmä so slnečnými letnými dňami, no to je chyba. Veľakrát je totiž potrebnejšie po nich siahnuť v zime. Ide hlavne o dni, kedy je vonku snehová pokrývka, pretože tá dokáže slnečné žiarenie silno odrážať.

Ak nepoužívate vhodnú ochranu proti UV žiareniu, môžete si tak spôsobiť popáleniny rohovky, rakovinu pokožky na očných viečkach alebo rôzne škvrny v očnej oblasti. Preto si slnečné okuliare so sebou zoberte vždy, keď je to potrebné a nespoliehajte sa na to, aké je práve ročné obdobie. Taktiež sa uistite, že vaše okuliare poskytujú dostatočnú ochranu pred UVA aj UVB lúčmi.

Bude vás zaujímať: Stopkový zeler sa rozhodne oplatí zaradiť do jedálnička!

Pri dlhodobej práci s počítačom doprajte oddych svojim očiam

Zdroj: Shutterstock®

5. Zaťažovanie očí obrazovkami

Elektrické obrazovky na počítači, tabletoch alebo mobilných telefónoch vyžarujú modré svetlo, ktoré mnohí oční lekári považujú za veľmi škodlivé pre oči a zrak. Navyše, ak na tieto elektronické zariadenia hľadíte príliš dlho, napríklad niekoľko hodín, môže to spôsobiť veľké namáhanie očí či bolesti hlavy.

Najlepšie je dávať si od pozerania na obrazovku pravidelné prestávky. Nevyhnutne by ich mali praktikovať hlavne osoby, ktoré dlhé hodiny pracujú za počítačom. Každých dvadsať minút odkloňte zrak od monitoru či displeju a aspoň dvadsať sekúnd pozerajte do diaľky, zahľaďte sa na určitý objekt a oči párkrát aj zatvorte a znovu otvorte. Možno sa to zdá málo, ale vaše oči to určite ocenia.

Odporúčame: Ako si vybrať topánky? Návrhár Jimmy Choo vám poradí


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Lucia Šeptáková 04.06.17 06:08

karma
108.00

No,musím priznať,že oči si niekedy triem a aj s pozeraním sa stane že to preženiem..

  • 0
Odpovedať

Daniela Bieliková 04.06.17 21:28

DB
karma
117.00

Slnečné okuliare sú môj verný spoločník v lete , či v zime, bez odlíčenia by som spať nešla, horšie je to s tou vnútornou linkou, asi sa tak už maľovať nebudem...

  • 1
Odpovedať

Soňa Krátka 31.12.17 17:02

SK
karma
114.00

slnečné okuliarenosím stále, odličovanie je základ

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní