Syndróm zvýšenej priepustnosti čreva: Čo to znamená, keď črevo správne „netesní“?

Syndróm zvýšenej priepustnosti čreva: Čo to znamená, keď črevo správne „netesní“?

V dnešnej dobe sa čoraz častejšie stretávame s negatívnymi reakciami na rôzne druhy potravín. Takáto neželaná senzitivita však môže súvisieť so závažným problémom, ktorý by sme už mohli nazvať aj civilizačným ochorením, a to konkrétne so syndrómom zvýšenej priepustnosti čreva. Inak sa hovorí aj o syndróme deravého čreva alebo syndróme presakujúceho čreva, no a odborne sa tento zdravotný problém nazýva syndrómom zvýšenej intestinálnej permeability. Čo to znamená, keď črevo správne „netesní“ a aké sú protiopatrenia voči tomuto stavu, to sa dozviete v nasledujúcom článku.

Problém tenkého čreva

Ako asi viete, medzi základné funkcie tenkého čreva patrí trávenie potravy a vstrebávanie živín. Tenké črevo sa však vyznačuje aj vlastným metabolizmom, ale taktiež sa podieľa na optimálnej reaktivite imunitného systému a antiinfekčnej ochrane. Je teda nielen významným tráviacim, ale aj imunitným orgánom. Povrch čreva tvorený sliznicou je tenký a pôsobí ako priepustná bariéra. Vďaka nej môže organizmus absorbovať dôležité živiny z jedla, no zároveň je tu prítomné aj riziko zraniteľnosti voči infekcii a zvýšenej priepustnosti.

Zaujme ťa: Kýchaš ako besná? Vieme, ktoré potraviny proti alergii zaradiť do jedálnička

Syndróm priepustnosti čreva

Zdroj: Shutterstock®

Čo sa deje pri syndróme zvýšenej priepustnosti čreva?

Priepustnosť čreva je stavom, pri ktorom sa poškodzuje výstelka tenkého čreva. Od črevnej výstelky závisí to, ktoré látky sa z čreva dostanú do krvného obehu a ktoré nie. Pokiaľ dôjde k porušeniu integrity medzibunkových črevných spojení, vzniká syndróm zvýšenej priepustnosti čreva. Keď teda dôjde k narušeniu ochrannej bariéry črevnej steny, prenikajú cez ňu potom aj nestrávené potravinové častice, antigény, toxické odpadové látky, baktérie... Tieto uniknuté látky zaplavujú krvný obeh a spôsobujú hyperreaktivitu imunitného systému alebo autoimunitné reakcie, ktorých dôsledkami sú napríklad alergické prejavy, astma, psoriáza, chronická únava, ekzém, lupus, celiakia, Crohnova choroba, kožné problémy, reumatoidná artritída, migréna, bolesti kĺbov a svalov, hormonálne problémy, syndróm dráždivého čreva.

probiotické potraviny

Zdroj: Shutterstock®

Ako liečiť syndróm zvýšenej priepustnosti čreva?

Pre tento nepríjemný a pomerne rozšírený syndróm, bohužiaľ, momentálne neexistuje kauzálna liečba, i keď Dr. Alessio Fasano, ktorý objavil toxín Zonulín (podieľajúci sa na syndróme zvýšenej priepustnosti čreva), intenzívne pracuje aj na účinnom lieku. Aké sú však možnosti zmiernenia tohto zdravotného problému? Vychádzať by sme mali z toho, čo podnecuje vznik syndrómu zvýšenej priepustnosti čreva a maximálne eliminovať príčiny.

Vo svojom živote je teda dobré urobiť nasledujúce zmeny:

 • vyhýbať sa alkoholu a nikotínu;
 • eliminovať chronický stres;
 • znížiť spotrebu rafinovaného cukru a kofeínu;
 • vylúčiť priemyselne spracované potraviny zo stravy;
 • obmedziť alergizujúce potraviny, ako sú mlieko, sója, lepok...;
 • zaviesť probiotiká a probiotickú stravu;
 • zabezpečiť si dostatok spánku.

Okrem spomínaného sa prírodná liečba obracia aj na také blahodarné látky, akými sú glutamínkurkumín či quercetín.

Pozri aj: Rôzne druhy bodnutí hmyzom: Toto ti prezradí, čo ťa skutočne poštípalo


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Anna Kristova 14.07.19 17:16

AK
karma
100.00

veľmi nepríjemná choroba

 • 1
Odpovedať

Jana Komadová 14.07.19 21:14

JK
karma
100.00

Naštastie nik v rodine túto chorobu nemá

 • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní