Tekvicový olej: Všeliek a zázrak prírody. Vieš, s čím ti pomôže?

Tekvicový olej: Všeliek a zázrak prírody. Vieš, s čím ti pomôže?

Tekvica – to nie je len jesenná dekorácia či ingrediencia do obľúbenej polievky. Je to aj tekvicový olej, ktorému by ste rozhodne mali dať šancu vo svojom jedálničku. Je preukázané, že veľmi pozitívne ovplyvňuje mentálne zdravie, zdravie srdca a prostaty a v neposlednom rade výrazne zlepšuje kvalitu vlasov a pokožky. Poviete si – no dobre, ale takéto účinky majú predsa aj iné oleje, tak prečo by som mala siahnuť práve po tom tekvicovom?

Tekvicový olej obsahuje samé dobré veci

A na rozdiel od iných olejov výborne chutí. Vďaka jeho príjemnej orieškovej vôni a chuti je veľmi ľahké si ho obľúbiť a zaradiť do jedálnička. Tekvicový olej obsahuje množstvo vitamínov, železo, magnézium, zinok či selén. O tekvicových semiačkach sa už v dávnych dobách hovorilo ako o skvelých prírodných antidepresívach. Pokiaľ ide o rast vlasov, vďaka tekvicovému oleju sa dosiahli neuveriteľné výsledky, predovšetkým u mužov. Tekvicový olej je v skutočnosti nenasýtený tuk, čiže je mimoriadne prospešný aj pre zdravie srdca. Zároveň znižuje cholesterol, krvný tlak a má protizápalové účinky.

Odporúčame: Syndróm dráždivého čreva: Možno ním trpíš aj ty, no nevieš o tom!

tekvicový olej ako liek

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: flickr.com

Muži so zväčšenou prostatou by mali určite siahnuť po tomto prírodnom zázraku. Jeho pozitívne účinky by sme mohli spomínať ešte veľmi dlho, spomedzi všetkých však stojí za pozornosť aj močový trakt (obličky, močový mechúr, močová trubica). Ak ste v období menopauzy, alebo sa k tomuto obdobiu blížite, tekvicový olej vám účinne zmierni nepríjemné príznaky. Znižuje návaly horúčav, bolesti hlavy a kĺbov, bieli starecké škvrny. Tekvicový olej je ľahko dostupný buď v kvapalnej forme alebo vo forme tabliet. V prvom prípade ním môžete ochutiť šaláty, omáčky, nátierky, alebo si v ňom len namáčať čerstvé pečivo. Jeho jedinečnú orieškovú chuť si obľúbite veľmi rýchlo. Takisto môžete užívať dve lyžice tekvicového oleja – jednu ráno, druhú večer. 

Pozri aj: Ako mať oblečenie rovné bez žehlenia? Triky, ktoré to dokážu!

tekvicový olej v kozmetike

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pinterest.com

Tekvicový olej ako elixír krásy

Tekvicový olej má buď tmavočervenú alebo tmavozelenú farbu. Jeho zloženie ho predurčuje k tomu, aby bol veľmi ľahko stráviteľný. Je lisovaný za studena zo semien tekvice, konkrétne tekvice veľkoplodej. A keď sme už vymenovali jeho zdraviu prospešné účinky, nesmieme zabudnúť ani na náš vzhľad. Tekvicový olej výrazne prospieva pokožke, vlasom dodáva lesk a hustotu a úspešne bojuje proti lámavosti nechtov. Vynikajúce výsledky tekvicového oleja sa zaznamenali aj pri zuboch. Ak ním každý deň vypláchnete ústa, znížite kazivosť svojich zubov. Môže sa užívať v tehotenstve a je vhodný aj pre deti, samozrejme, v polovičných dávkach. Nemá žiadne vedľajšie účinky ani interakcie s liekmi.

Odporúčame: Vieš, čo prezradia vlasy o tvojom zdraví? Budeš sa diviť!

zdravý tekvicový olej

Zdroj: Shutterstock®

Ak by vás mohlo niečo odradiť od kúpy tekvicového oleja, tak potom je to jeho cena. V porovnaní s ostatnými druhmi olejov je o čosi vyššia, dostupný je v cenách od 10 do 50 eur. Prioritne ho nájdete v predajniach so zdravou výživou, ale aj na internete, pričom tu treba siahať naozaj po dôveryhodných predajcoch. „Pravý" a kvalitný tekvicový olej spoznáte tak, že po kvapnutí na tanier sa kvapka neroztečie, ale zostane tuhá. 

- Anketa

JE TEKVICOVÝ OLEJ SÚČASŤOU VAŠEJ KUCHYNE?

Odpovedalo 168 ľudí  

Áno a nedám naň dopustiť
68%
Nie, ale plánujem si ho zaobstarať
27%
Nie, neoslovil ma
5%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Mária Maxianová 02.02.18 07:30

MM
karma
100.00

tekvica sama o sebe je prospešná plodina, olej to je hotový zázrak

  • 1
Odpovedať

Soňa Krátka 02.02.18 08:06

SK
karma
114.00

tekvicový oej doma máme a radi ho používame, mám rada jeho orieškovú chuť a tiež sa mi páči farba - tmavozelená, no a o jeho benefitoch ani nehovorím...

  • 1
Odpovedať

Elena Švachová 02.02.18 23:04

karma
109.00

v kuchyni používam extra panenský olivový olej a najnovšie som si kúpila konopný olej,ktorý je taktiež veľmi zdravý.Používam ich do šalátov a po prečítaní článku sa poobzerám aj po tekvicovom oleji.

  • 1
Odpovedať

Milka Damašková 03.02.18 01:19

MD
karma
132.00

Ďakujem za skvelý článok, tekvice sa už stali obľúbenou lahôdkou v našej kuchyni no a tekvicový olej sme ešte nemali (zatiaľ len olivový, ľanový a makový), ale vidím že má toľko výhod, že ho jednoducho musím vyskúšať..

  • 1
Odpovedať

Ľubica Šťastná 03.02.18 16:31

ĽŠ
karma
100.00

Naozaj ale treba siahnuť po dôveryhodných predajcoch.

  • 1
Odpovedať

Dana Drobová 18.02.18 09:43

DD
karma
-1.00

Skvelou pochúťkou je vanilková zmrzlina pokvapkaná tekvicovým olejom:)

  • 0
Odpovedať

Zuzana Szocsova 24.11.18 21:18

ZS
karma
100.00

tekvicova polievka s tekvicovym olejom mnaaaam :)

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní