Terapia včelím jedom: Môže byť uštipnutie včelou naozaj liečivé?!

Terapia včelím jedom: Môže byť uštipnutie včelou naozaj liečivé?!

Uštipnutie včelou poznáme azda všetci. Pulzujúca bolesť v mieste, ktorú spôsobilo žihadlo, opuch a začervenanie, to sú bežné symptómy. Môže byť ale také uštipnutie včelou aj liečivé?

Touto otázkou sa zaoberá apiterapia, teda alternatívna liečba, ktorá sa vykonáva pomocou produktov včiel medonosných. Terapia včelím jedom je jedným z jej druhov a podobne ako pri všetkom, čo je alternatívne, ide o kontroverznú tému.

Obsahuje protizápalové látky

Terapia včelím jedom sa vykonáva cieleným prikladaním včiel na miesta na tele, ktoré človeku spôsobujú problémy. Ukázalo sa, že včelí jed obsahuje mnoho prospešných, najmä protizápalových látok, čo vedeli už naši predkovia pred tisíckami rokov.

Jednou z týchto látok je napríklad melitín s obsahom až 26 aminokyselín. Všetky protizápalové látky, ktoré včelí jed obsahuje, však môžu na ľudský organizmus zapôsobiť aj negatívne, čo súvisí najmä s vhodným dávkovaním. 

Odporúčame: Covid-19 medzi celebritami: Ako to niektoré zvládli s deťmi po boku?

bodnutie včelou

Zdroj: Shutterstock®

Včelí jed má potenciál

Dalo by sa povedať, že včelí jed a jeho účinky by sa mali viac preskúmať. Niektoré menšie štúdie totiž preukázali, že včelí jed môže uľaviť od bolesti pri zápalovej artritíde a ďalšie zasa predpokladajú, že by mohol byť účinným bojovníkom proti rakovine. Niektoré experimenty zasa tvrdia, že má i pozitívny vplyv na starnúcu pokožku.

Včelí jed by mal podporovať tvorbu kolagénu a tiež by mal hrať významnú rolu v regenerácii poškodených buniek v pokožke. Všetky tieto závery sú však skôr dohadmi a podľa odborníkov je nutné účinky apiterapie podložiť viacerými vedeckými štúdiami.

bodnutie hmyzom

Zdroj: Shutterstock®

Vykonávať by ju mal lekár

Môže byť terapia včelím jedom aj nebezpečná? Keďže mnoho ľudí je na uštipnutie včelou alergických, tak áno. Aj preto by ju mal vždy vykonávať lekár a nie len tak kde-kto. Zatiaľ čo u niektorých ľudí sa alergia prejaví len slabými príznakmi, u niektorých ľudí sa môže dostaviť anafylaktický šok, čo je životu nebezpečné. Uštipnutie včelou tiež môže vyvolať produkciu histamínu, čo môže byť tiež potenciálnym nebezpečenstvom pre ľudí s intoleranciou. 

V neposlednom rade by sme mali myslieť aj na samotné včely. Ich existencia je pre človeka nesmierne dôležitá a netreba o tom ani len polemizovať. Keďže ochranári už teraz vystríhajú pred obrovským úbytkom počtu včelích kolónií po celom svete, apiterapia včelím jedom by sa mala praktizovať len spôsobmi, ktoré včelám neprinesú dlhú a bolestivú smrť.

Zaujme ťa: Ako odstrániť zápal z tela? Dopraj si detox, ktorý ťa zbaví prekyslenia organizmu!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 06.12.20 09:47

ĽŠ
karma
100.00

Zaujímavá terapia, no určite by sme mali myslieť aj na samotné včely.

  • 0
Odpovedať

Mária Reibergerová 06.12.20 10:39

MR
karma
104.00

treba to mať pod kontrolou, poznám veľa ľudí alergických na poštípanie včelou

  • 0
Odpovedať

Anna Kristova 11.12.20 20:52

AK
karma
100.00

no včelou by som sa nedala poštípať

  • 0
Odpovedať

Margaret Zimova 14.12.20 13:53

karma
106.00

Vynikajúco napísané ... včielky sú darom :-)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní